דובר צה״ל

רס״ן סיוון לוק
האישה שאחראית על  הקשר בחטיבה שלמה 

״אני בתפקיד שדורש ממני להסתובב במקומות רבים ולא להיות בבית זמן רב לצד בתי התינוקת. אך, כשאני בצבא אני מתמקדת בעבודה שלי בצה״ל״ רב סרן סיוון לוק, קצינת הקשר של חטיבת החילוץ.
סיוון אחראית בתפקידה על המעטפת התקשובית של חטיבת החילוץ של פיקוד העורף, ״החלק המרכזי בעבודה שלי היא הדאגה לכך שיהיו למפקדי וחיילי החטיבה בשטח אמצעי קשר לאימונים ולזמן אמת.״ תפקיד התקשוב נועד לאפשר למפקדים הלוחמים יכולות פיקוד ושליטה באמצעות אמצעי הקשר ולגבש תמונת מצב המשפיע באופן ישיר על ההשקפה האופרטיבית.
סיוון אחראית בתפקידה, על קציני הקשר הגדודים האחראים לספק קשר לתרגיל של החטיבה. למעשה, אחראיים על המעטפת התקשובית שהינה חלק בלתי נפרד מהתרגיל.

סיוון הגיעה לפיקוד העורף לאחר שמילאה מספר תפקידים באגף התקשוב. היא מספרת כי רצתה להגיע לחטיבת החילוץ ״חטיבת החילוץ היא חטיבה לוחמת מעורבת, לוחמים ולוחמות כאחד. לראות את החיילים וחיילות מההכשרה ועד השלב המתקדם יותר עוברים תהליך הוא דבר מספק ויפה לראות מהצד.״
מדובר בחטיבה צעירה וחדשה,
העובדה שחטיבת החילוץ היא חטיבה חדשה הופכת את התפקיד של סיוון ליותר מאתגר, ״אני נדרשת לבנות את התשתית התקשובית בחטיבה בצורה איכותית ולפתח אותה, זה אתגר גדול אשר מהווה פקטור מרכזי ברצון שלי להגיע לחטיבת החילוץ. רציתי להגיע ולעשות משהו גדול״ מציינת סיוון.
הגדודים של חטיבת החילוץ לא תמיד נמצאים באותו מקום ובדרך כלל אף מפוזרים בגזרות המבצעיות השונות. ״קציני הקשר הגדודים עליהם אני מפקדת, נמצאים יחד עם הגדודים ותופסים קווים מבצעיים במקומות שונים, יש מקרים רבים בהם גדוד אחד שלי בחברון ואחד בג׳נין, זה דורש ממני לנוע ממקום למקום.״
אך, המרחק לא מונע מסיוון לא לשים דגש על גיבוש החיילים ובמפגש איתם, ״אני דואגת לכך שניפגש למרות שהמרחק גדול. אם כל חייל שלי נמצא במקום אחר אני דואגת לכך שניפגש כל שבוע על מנת שנראה אחד את השני ועל מנת שנדון יחד על תוכן מקצועי״.

setImageBanner('773add07-4077-4f6e-9df3-930514314d38','/dyncontent/2019/3/25/03928e1d-f19b-4a82-899c-5d6b53cadad0.jpg',7742);

סיוון טוענת שחשה סיפוק גדול בתפקיד בו היא נמצאת,
״אני בטוחה שהבת שלי בת החמישנ חודשים תהיה גאה בי שאני נמצאת בתפקיד כה משמעותי הדורש ממני לא להיות לידה ימים שלמים לעיתים. אני מאמינה שאם מתכננים בצורה טובה את הזמן, מצליחים.״
לסיכום סיוון מודה למשפחה שלה, ״המשפחה שלי תומכת בי ימים ולילות. בלי התמיכה שלהם לא הייתי מצליחה לעשות את התפקיד באופן המיטבי ולא היה בי הרצון שיש בי להצליח.״

רס״ן כדיה חדד
*קצינת הטכנולוגיה והאחזקה בחטיבת החילוץ, רב סרן כדיה חדד, מספרת על תפקידה כקצינת הטכנולוגיה והאחזקה של חטיבת החילוץ.*
רס״ן חדד החלה את שירותה הצבאי בפרויקט ״רקיע״, אשר הכשיר אותה להיות הנדסאית. לאחר סיום הלימודים במסגרת המיזם, התגייסה בתור הנדסאית לחיל הטנ״א.
במסגרת שירותה, שימשה כקצינת טכנולוגיה ואחזקה ביחידות צה״ל הרבות והמגוונות.
לפני כתשעה חודשים החלה את תפקידה בתור קצינת הטכנולוגיה והאחזקה של חטיבת החילוץ. תפקיד אשר מזוהה לרוב כתפקיד גברי. רס״ן חדד היא בין שתי הנשים היחידות אשר משרתות כקט״א בחטיבה סדירה לוחמות.
״חטיבת החילוץ היא חטיבה ייחודית ושונה מכלל החטיבות הלוחמות האחרות״. אומרת רס״ן חדד, ״חטיבת החילוץ היא חטיבה מעורבת אשר משלבת נשים באופן מוצלח. כיף לראות שנשים רוצות ויכולות לעשות את אותם הדברים ואת אותם התפקידים, זה מעלה לי חיוך על הפנים ונותן לי מוטיבציה להמשך״.
במסגרת תפקידה, רס״ן חדד אחראית על מערך הטנ״א בחטיבה, אשר מונה כמאה חיילים ומפקדים.
רס״ן חדד מספרת על מערך הטנ״א עליה מפקדת כי העבודה לעיתים סיזיפית ולא קלה, אך החיילים שתחתיה הם אנשים שמאוד אוהבים את העשייה ואת המקום בו הם נמצאים.
מלבד זה מציינת כי מרגישה רצון לפרוץ גבולות ולעשות דברים גדולים. ״בחטיבת החילוץ ובחיל הטנ״א מאמינים בפיתוח וקידום נשים. יש לי את האפשרות לחלום ולחשוב מחוץ לקופסא, דבר זה מאפשר לי להגיע לקצה גבול היכולות.״

מלבד פיתוח הקריירה הצבאית, רס״ן חדד מנהלת חיי נישואים. על השאלה איך משלבת את העבודה הקשה, שדורשת ממנה להעדר מהבית, יחד עם חיי הנישואים ענתה: ״ראשית, לא הייתי מצליחה ללא התמיכה מהבית, בעיקר מבן הזוג שלי. הוא תמיד תומך בהצלחה שלי. שנית, אומרת רס״ן חדד, בשום עבודה אחרת לא הייתי מרגישה את תחושת האחריות והשליחות אותה אני מרגישה במקום בו אני נמצאת, אין ספק שהקושי שווה את זה.
לא הרבה נשים עושות את התפקיד שלי אני גאה בעשייה שלי ובדרך שעברתי. ומאמינה בלב שלם שכל אישה יכולה לעשות זאת כמוני.״