בהמ"ש הורה למסור את פרטי נכסי העירייההישג לעו"ד אלון גורן: העירייה חויבה לחשוף בפניו כל מידע בדבר נכסיה זאת לאחר עיריית אשקלון סירבה

הישג לעו"ד אלון גורן: העירייה חויבה לחשוף בפניו כל מידע בדבר נכסיה זאת לאחר עיריית אשקלון סירבה למסור לו מידע על הפקעות נכסי התושבים התעקשותו הובילה לעתירה מנהלית בבית המשפט שאילץ את העירייה להיעתר לבקשתו, העירייה בתגובה: בהמ"ש קיבל את דרישתנו.

בשבוע שעבר חייב בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע את עיריית אשקלון, להעביר כל מידע ופירוט על  נכסי העירייה והפקעות נכסי התושבים.

עו"ד אלון גורן המכהן כיו"ר עמותת דין ומשפט האגודה הישראלית לפיקוח והגנה על זכויות האזרח, פנה לפני זמן מה לעיריית אשקלון וביקש לעיין ולבחון את כל 3500 נכסי העירייה והפקעות נכסי התושבים בעיר לאורך השנים.

[caption id="attachment_3976" align="alignright" width="111" caption="עו"ד אלון גורן"][/caption]

בעיריית אשקלון סרבו לבקשתו של גורן בטענה כי מדובר במאות שעות עבודה (כ130 שעות) וזה החליט להגיש עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים כדי שזה יורה לעירייה להיעתר לבקשתו.

גורן הרואה בהחלטת בית המשפט כהישג חסר תקדים אמר השבוע "בכוונתי לבדוק עתה את דרך ניהול הנכסים בעיריית אשקלון ואת חוקיות הפקעת נכסים על ידי העירייה.

יש להצטער כי רק באמצעות הליך משפטי ועתירה מנהלית אולצה העירייה למסור מידע לאזרח, כחובתה על פי חוק, על מנת להבטיח שקיפות שלטונית אלמנטארית ושמירה על טוהר המידות הציבורי".

גורן לא חסך גם בדברי ביקורת קשים נגד ראש העירייה בני וקנין  ובהודעתו מסר "צר לי כי מר בני וקנין ראש העיר, טרם הפנים כי אין הוא אלא נאמן של הציבור ולא של עצמו, וכי כל המידע שבידי הרשות מוחזק אצלו בנאמנות עבור תושבי העיר. חוששני שלראש העירייה נטייה לראות במידע נכס שלו ולא נכס המוחזק בנאמנות על ידו ועל ידי העירייה עבור הציבור ומטעמו".

לדברי גורן סירובה של העירייה למסור את המידע הדרוש בטענה כי מדובר "במאות" שעות עבודה, היו בגדר דמגוגיה זולה והעירייה ניסתה לזרות חול, לטשטש ולבלבל, וליצור מצגי שווא של עבודת 'ענק' על מנת להשתמט מחובתה. "עיריית אשקלון מקבלת פרסי מצוינות על ניהול תקין כולל במערכות המחשבים. רק כשזה מגיע לענייני שקיפות- אז פתאום נוסעים בסוס ועגלה".

עוד טוען גורן כי העירייה בראשות בני וקנין חוששת שבעקבות המידע יתעוררו אחרים וידרשו את המגיע לכם כחוק. לאחר קבלת החומר לי, יציין עוד שעו"ד גורן מייצג את חברת המתנחלים הטוענים ששטחים רבים הופקעו  מהם ללא שום תמורה.

עירית אשקלון בתגובה

"עו"ד גורן הגיש בקשה לפי חוק חופש המידע, שבמסגרתה ביקש לקבל פירוט של כל ההפקעות שנעשו ע"י העירייה ב- 10 השנים האחרונות. הממונה על החוק האמור השיבה כי המידע אינו מצוי בידי העירייה, באופן המבוקש וכי לצורך עריכתו כמבוקש, דרושה השקעה של שעות עבודה רבות והעירייה חייבת לגבות תשלום עבורן, לפי החוק והתקנות הרלבנטיות.עו"ד גורן לא הסתפק בתשובת הממונה על החוק והגיש עתירה מנהלית שבמסגרתה ביקש לחייב את העירייה למסור לו את המידע.

בהמ"ש לעניינים מנהליים קיבל את עמדת העירייה והודיע לעותר שאין באפשרותו לחייב את העירייה למסור המידע כפי שהתבקש. נוכח עמדת בית המשפט הנכבד, החליט עו"ד גורן במהלך הדיון, לצמצם את בקשתו ובסופו של דבר הסכים לקבל את הצעת העירייה והסתפק בהשאלת ספר הכולל את רשימת הנכסים של העירייה".

אלון גורן בתגובה לתגובה

תגובת העירייה מהווה התחכמות סרק המהווה לעג לאינטליגנציה.  להלן הדברים כהוויתם;
 לולא העתירה וטרם הגשתה לא הייתה מוכנה העיריה למסור לי כל מידע אודות הנכסים בכלל והפקעות בפרט. זו עובדה!
 רק בעקבות העתירה ובשל לחץ השופטת - נאלצה העירייה להסכים ליתן לי את פירוט כלל נכסי העיריה, לעיוני ובחינתי.
 למותר לציין שעירית אשקלון אינה מוסרת מידע מרצונה הטוב, ק"ו מאגר מידע כה מקיף וכולל כספר כלל נכסי העירייה.  שהרי מי הוא זה שיעלה על הדעת שיפנה לעיריה ויקבל מאגר שכזה ללא צו שיפוטי?!
 זו מבחינתי הצלחה מעל המשוער, לחנך את ראש העיריה לשקיפות אמיתית כלפי האזרח.
מאגר זה ייבחן על ידי וככל שלא יספק אותי הודעתי לבית המשפט כי  שמורה זכותי שאחזור ואפנה לבית המשפט בנדון.
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה