צילום: אוהד צויגנברג, YNET

איך האלכוהול משפיע עליכם? האם אחרי כוסית יין או בירה אתם הופכים לעצבנים או רגועים יותר? האם שתיית משקה חריף גורמת לכם להרגיש סקסיים יותר, או אולי המשקה הופך אתכם לתוקפניים? מחקר חדש טוען כי יין, בירה ומשקאות אלכוהוליים נוספים, משפיעים באופן שונה על מצב הרוח שלכם. הממצאים פורסמו בכתב העת BMJ Open.

חוקרים מקרן הבריאות הבריטית הציבורית והקינגס קולג' בלונדון ביקשו לבחון את ההשפעות השונות של אלכוהול על מצב הרוח. החוקרים השתמשו בנתונים אנונימיים מסקר תרופות עולמי שבדק צריכת אלכוהול ותרופות שונות ברחבי העולם. 

המשיבים נשאלו בין היתר כיצד הם חשים כאשר הם שותים סוגים שונים של משקה אלכוהולי, ובהם בירה, יין אדום, יין לבן ומשקאות חריפים, במסגרות שונות ובהן בית, עבודה או מפגשים חברתיים. 

הנסקרים תיארו את תחושתם לאחר צריכת המשקה מתוך מגוון רחב של מצבים רגשיים, שכלל עוררות, נינוחות, ביטחון עצמי והרגשה סקסית, לעומת עייפות, חוסר מנוחה, אגרסיביות או עצב. 

החוקרים ניתחו את תשובותיהם של 29,836 המשתתפים, בגילאי 18 עד 34, מ-21 מדינות. המשיבים דיווחו על שתיית כל סוגי האלכוהול שהופיעו בסקר ושהם צרכו ב-12 החודשים האחרונים.

הממצאים הראו כי המשתתפים דיווחו באופן עקבי על תגובות רגשיות שונות למשקאות אלכוהוליים שונים. יין ובירה דווחו כמשקאות המרגיעים ביותר, כאשר 52.8% מהמשיבים אמרו שהראשון הגביר את תחושת ההרפיה, בעוד ש-50% ציינו כי הבירה עזרה להם לחוש רגיעה. 

רק כחמישית מהנשאלים דיווחו כי משקאות חריפים (וודקה, ג'ין, ויסקי, רום ודומיהם בעלי אחוז האלכוהול הגבוה) סייעו להם להקל על המתח. 

כמעט 30% מהמשיבים בסקר ששתו משקאות חריפים אמרו כי הם חשים תוקפניים יותר כאשר הם בוחרים בסוג זה של אלכוהול. לעומת זאת, רק 2.5% משותי יין אדום דיווחו על תחושת תוקפנות לאחר שתייתו. 42.4% אמרו כי משקאות חריפים בעלי אחוז אלכוהול גבוה מגבירים אצלם את התשוקה המינית. 

אלכוהול גורם לצעירים להרגיש יותר מושכים

החוקרים ציינו כי השפעות האלכוהול השונות הושפעו גם מרמת ההשכלה של הנשאלים ומארץ מוצאם. המשתתפים בקבוצת הגיל הצעירה ביותר, כלומר בין הגילאים 18 ל-24, טענו כי כל משקה אלכוהולי מעלה אצלם את רמת הביטחון והאנרגיה, וגורם להם לחוש יותר מושכים. 

נשים נטו יותר לדווח כי כל סוג של אלכוהול יכול לעורר כל אחד מהרגשות עליהם נשאלו בסקר. גברים לעומת זאת טענו כי כל סוג של אלכוהול עלול להגביר אצלם את התוקפנות.

אלכוהוליסטים היו בסיכון גבוה פי 6 מצרכני אלכוהול מזדמנים לדווח על תוקפנות בעקבות צריכת אלכוהול. אלכוהוליסטים גם דיווחו יותר על התפרצויות בכי בעקבות צריכת האלכוהול. 

"הבנת התחושות הקשורות לצריכת אלכוהול מספקת לנו פרספקטיבה על ההשפעה הרגשית של המשקאות על קבוצות שונות של אנשים", אמרו החוקרים, והוסיפו כי ממצאי המחקר יסייעו לבנות תוכניות מניעה כנגד צריכת יתר של אלכוהול.

*באדיבות אתר YNET