צילום : pixabay

יחד עם זאת, מרפסת שמש היא גם המקום בו רוצים דיירי הבית לבלות שעות רבות במהלך היום, מה שמחייב פתרון הצללה שמגן על היושבים במרפסת מפני השמש הקורנת. אבל הצללה היא רק פריט אחד מתוך כלל הפריטים שחייבים להיכלל במרפסת שמש על מנת להבטיח חוויית שימוש מיטבית עבור דיירי הבית, ולמרבה הצער, בעלי בית שלא מבצעים בדק בית לפני שהם רוכשים את הדירה, מגלים שמרפסות שמש יודעות לייצר גם לא מעט צרות.

בטיחות ויציבות של מרפסות שמש

האלמנט החשוב ביותר בתחום של מרפסות שמש הוא האלמנט של חוזק מבני. מרפסת שמש יכולה אמנם להישען על עמודים או להיבנות בין קירות סמוכים של המבנה, אך במרבית המקרים מדובר במרפסת חיצונית שכל כולה תלויה באמצעות קורות פלדה הנמתחות מקיר המבנה כלפי חוץ. ברובם המכריע של המקרים, מרפסות שמש אלו נבנות בצורה בטוחה ועל פי הסטנדרטים הנדרשים. יחד עם זאת, כבר נחשפנו למקרים בהם קרסו מרפסות שלמות ורק במזל אף אחד לא נפגע. על מנת להבטיח שמרפסת השמש שלכם נבנתה בצורה חזקה מספיק, חשוב לבצע בדיקת בדק בית על ידי מהנדס מוסמך, לפני שאתם נכנסים להתגורר בבית. בדיקה פשוטה כזאת תוכל לגלות כל ליקוי במרפסת, וכוללת למעשה בדיקה מקיפה של המבנה כולו.

setImageBanner('b3e0f112-9626-42fc-9524-4f09aea22c77','/dyncontent/2019/3/25/03928e1d-f19b-4a82-899c-5d6b53cadad0.jpg',7742,'',510,80);

תשתיות מים וחשמל

מרכיב חשוב נוסף הוספת מרפסות שמש הוא מרכיב תשתיות המים והחשמל. על מנת להבטיח מקסימום נוחות בשימוש במרפסת, חשוב לתכנן מראש כמה שיותר נקודות חשמל בכל אזור של המרפסת, וכן לבצע הכנה לאמצעי תאורה שיאפשרו לכם ליצור אווירה נעימה וחמימה ברחבי המרפסת. כמו כן, בעיה קריטית שחוזרת על עצמה בהרבה מרפסות שמש היא בעיית הניקוז. מרפסת השמש שלכם עומדת חשופה לחלוטין כאשר יורד הגשם, ואם המרפסת לא כוללת בתוכה שיפוע המוביל לפתח ניקוז, צפויות לכם בעיות רבות של רטיבות ושחיקה מואצת של רצפת המרפסת. שיפוע זה צריך להיות בלתי מורגש כשהולכים על הרצפה, אך כאשר שופכים עליה מים ניתן לראות שהם זורמים כולם לעבר פתח הניקוז. גם את העניין הזה ניתן לוודא במסגרת בדיקה מקיפה של מהנדס מוסמך.

לבסוף כאמור, כדאי להוסיף פתרון הצללה שיאפשר לכם ליהנות מהמרפסת לאורך כל שעות היממה ולא משנה מאיזה כיוון זורחת עליה השמש. פרגולה יכולה להוות פתרון מעולה, אך ישנם כיום גם סוככים חשמליים וסוככי בד אפקטיביים מאוד שמגיעים בגדלים שיכסו את המרפסת כולה.