אם אתם מתקשים להזיז את מפרק הכתף שאתם חווים כאב באזור במהלך הנעתו, יכול להיות שאתם סובלים מתסמונת הכתף הקפואה. מדובר בתופעה שנפוצה יותר בקרב נשים ולרוב היא תתפתח לאחר גיל 40. ישנם כמובן גורמים נוספים העשויים לגרום לכתף הקפואה להתרחש. אך אל דאגה לא הכל אבוד, ישנם גם טיפולים שיכולים לעזור לכם לחזור לשגרה.

סובלים מכתף קפואה? לא הכל אבוד!אם אתם מתקשים להזיז את מפרק הכתף שאתם חווים כאב באזור במהלך הנעתו, יכול להיות שאתם סובלים מתסמונת הכתף הקפואה. מדובר בתופעה שנפוצה יותר בקרב נשים ולרוב היא תתפתח לאחר גיל 40. ישנם כמובן גורמים נוספים העשויים לגרום לכתף הקפואה להתרחש. אך אל דאגה לא הכל אבוד, ישנם גם טיפולים שיכולים לעזור לכם לחזור לשגרה.

קרדיט: FREEPIK

מהי תסמונת הכתף הקפואה?

במפרק הכתף, בחיבור שבין השכם לזרוע, ישנה קופסית סחוס העוטפת את העצמות ותפקידה לסייע בבלימת זעזועים ולסכך את תנועת העצמות כדי למנוע שחיקה. במקרים של כתף קפואה נוצר תהליך דלקתי הגורם לרקמות של אותה קופסית להתעבות. כך נוצר לחץ על המפרק שאינו מאפשר לו לנוע בחופשיות. למרבה הצער לא ידוע בדיוק מה גורם לתהליך להתרחש, אך יש מידע רב אודות גורמים שיכולים להעלות את הסיכון.

לרוב התופעה מתחלקת למספר שלבים. השלב הראשון נקרא הכאב הדומיננטי, בו מופיע כאב באזור המפרק המורגש בעיקר בעת הנעתו אך לא רק. שלב זה יכול להימשך מספר חודשים.

בשלב השני, מתחילה להיווצר רקמת צלקת בקופסית, כך שהיא נעשית קשיחה יותר. כתוצאה מכך ישנה הגבלה ביכולת ההנעה של הכתף. בשלב זה עדיין יורגש כאב. שלב זה נמשך מספר חודשים גם כן.

בשלב השלישי הכאב חולף, אך נוקשות הכתף נעשית חמורה יותר, לכן שלב זה נקרא "שלב הנוקשות הדומיננטית". הסיבה לכך שהכאב חולף היא משום שהתהליך הדלקתי נרגע, אך רקמת הצלקת נותרת, מכאן שעדיין תהיה הגבלה בתנועה.

בשלב האחרון, הנקרא גם "שלב ההפשרה", עשויה להתרחש הטבה בטווח התנועה. שלב זה מגיע לאחר כשנתיים מתחילת השלב הראשון. ללא טיפול מתאים נדיר שהמטופל זוכה לחזור לטווח תנועה מלא.

כיצד ניתן לטפל בתופעה?

אם אכן אתם מתמודדים עם כתף קפואה דעו שישנן אפשרויות טיפול העומדות לרשותכן. כדי שתוכלו לקבל את הטיפול המקצועי ביותר, מומלץ לפנות ליעוץ של אורתופד מומחה כתף המכיר את התופעה היטב. בתחילה, שיטת הטיפול תהיה שמרנית והמטרה היא לנסות ולהימנע מהתערבות כירורגית.

הטיפול השמרני בתופעה יכלול מתן משככי כאבים, מתן תרופות אנטי-דלקתיות שאינן סטרואידיות, תרגול של פיזיותרפיה והמשך הנעה של היד ככל הניתן. במקרים בהם הכאב אינו חולף, יתכן שהרופא ימליץ על זריקות סטרואידים למקום.

 לאחר שהשלב הדלקתי חלף, אם המטופל נותר עדיין עם טווח תנועה מוגבל ביותר, עשוי המומחה להמליץ על הליך כירורגי לטיפול בתופעה. הליך זה נקרא הידרופלסטיה והוא ניתוח זעיר פולשני. במהלך הניתוח מוחדר לחלל הכתף דרך חתכים זעירים, נוזל פיזיולוגי המנפח את הקופסית ובכך מתאפשר שחרור שלה. הודות לכך שמדובר בהליך זעיר פולשני, רמת הסיכון נמוכה מאשר בניתוח פתוח. בתום ההליך יצטרך המטופל להמשיך עם פיזיותרפיה כדי להשיב את טווח התנועה לאזור.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה