"פרופורציה" – זאת המילה, חברים !וועדת בניין ערים, נחשבת לאחת מהחשובות בעיר אבל לבטח לוועדה בעלת ההשפעה הגדולה ביותר. הוועדה

וועדת בניין ערים, נחשבת לאחת מהחשובות בעיר אבל לבטח לוועדה בעלת ההשפעה הגדולה ביותר. הוועדה עוסקת במגוון רחב של אישורי בנייה החל מסגירת מרפסת ועד לפרויקטים ענקיים שהיקפם נאמד בעשרות או במאות מיליוני שקלים כדוגמת פרויקט "רויאל קליף" שדובר בו רבות בשבוע החולף.

השאלה המתבקשת והמטרידה ביותר היא: כיצד מתקבלות החלטות בוועדת המיליונים ?

למרות שלכל החברים בוועדה יש רקורד מפואר בתחומי עיסוקיו טרם הגעתו לפוליטיקה ומבלי להטיל דופי בכישוריו של מי מהחברים בוועדה, על פניו נראה כי ההחלטות המתקבלות בוועדות אלה אינן תמיד מקצועיות. הסיבות לכך רבות ומגוונות: אין ביניהם ולו אחד שהוכשר באופן פורמאלי במוסד הנדסי כדוגמת הטכניון בחיפה או באיזושהי אוניברסיטה העוסקת בהנדסת בניין או בהנדסת חומרים. למרביתם אין את היכולות לקרוא שרטוטים טכניים, או לחילופין לחשב אחוזי בנייה, קיים גם הקושי הלגיטימי להתעדכן באופן שוטף בפרסומים השונים ובעיקר בסיכונים הנובעים מאישור פרויקט זה או אחר. עד כאן זה בסדר מכיוון שבסמכותם, רשאים החברים לבקש חוות דעת מלומדות מבעלי מקצוע ניטראליים שיציגו בפניהם את המשמעויות לפני קבלת כל החלטה חשובה. במקרה של פרויקט בניית מלון הדירות בן ה 94 הסוויטות (כך טוענים היזמים) יש מגוון רחב של שאלות פתוחות שחייבות לקבל תשובות מקצועיות בטרם מרימים החברים את ידיהם. למשל ממהנדס העיר, מהיועץ המשפטי, וכמובן מגורמי חוץ ניטראליים נוספים, מכיוון שלאישור השלכות רבות בעלי השפעה על עתיד העיר ואין מקום לטעות כי "אין דרך חזרה". לדעתי מחובתו של שלמה כהן, יו"ר הוועדה, להביא לחברים את סיכומי חוות הדעת המלומדות טרם ההתכנסות, בכדי שאלה ישמשו את החברים ויתרמו לשיקול דעתם לקבלת ההחלטה הנבונה והמושכלת ביותר. להלן חלק מהנושאים שוודאי יעלו לדיון: חוקיות תמ"א 13, המרחק מקו החוף 300 מטר או 120 מטר?, ערבויות פיננסיות של היזם, שלא יישאר לנו חלילה שלד במרכז הטיילת, נחיצות מלון נוסף לשירת הים הריק, איזה סנקציה יש להטיל על היזם בכדי לוודא שקודם יבנה את המלון ורק אחר כך את מלון הסוויטות? עמדת משרד התיירות?, עמדת המשרד לאיכות הסביבה, חוזקו של המצוק הנתמך בסקר סיכונים סביבתי ועוד... למרות האמור לעיל, יש קריטריון ומכנה משותף אחד שאינו דורש מקצועיות ואני מניחה שלכל חברי הוועדה יש אותו בשפע. קוראים לו בעברית: "היגיון בריא". בשמות נוספים קוראים לזה: "מבחן השפיות", "מבחן הטעם הטוב", "מבחן הסביר" ויש כאלה המכנים אותו "יחס הולם" או "פרופורציה". אוווו... זאת המילה שחיפשתי. כן  "פרופורציה" !!! עכשיו: שימו לב לפרופורציה ותגידו לי אתם מה אתם רואים בתמונה שפרסם אדריכל הפרויקט מתוך הקטלוג של היזם?: "עיניים להם (לחברי הוועדה) ולא יראו ?" אני רואה את מלון הולידי אין הקיים (העגול הקטן ההוא למי שלא מזהה בעל 215 החדרים), לעומתו אני רואה מבנה ענק שנראה בגודלו בערך פי 4 מהמלון הקיים, שעל פי היזמים יכיל 94 סוויטות. (כ 220-250 חדרים בערך). הסתירה לא מתיישבת לי.... עכשיו אני לגמרי מבולבלת.... האם על שטח קטנטן עומדים לבנות מלון יותר גדול מזה הקיים? האמת היא חברים, ששטחו של פרויקט "רויאל קליף" קטן משמעותית משטחו של "הולידי אין" אך גדול יותר במספר החדרים. (הוסיפו לכך שבהולידי אין יש שטחים ציבוריים גדולים, מגוון אולמות לאירועים, חדרי אוכל ענקיים, חדרי הרצאות, מועדון משותף לאורחי המלון, דיסקוטק ועוד... שב"מלון הדירות" מטעמים מובנים לא יהיו כלל). מה שמקצין את הבעיה והופך אותה לבעייתית מאוד עד כדי אבסורד וזאת בלשון המעטה. האם יש פה חריגה משמעותית באחוזי בנייה? משהו פה לא נראה טוב... ברור אם כן, שיש פה בעיה שאינה מתיישבת עם ההיגיון הבריא הדורשת הסברים נוספים ותשובות רבות למגוון שאלות נוספות... לחברי הוועדה, יש לי משפט המסכם את הכול:

"לפעמים לא צריך להיות מקצוען גדול - אם יש לך היגיון קטן".

אסתי ר' - תושבת העיר.  
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה