סודות ההצלחה העסקיתמתחילים את שנת 2018 וחברות מתעוררות לשנה חדשה, ללא מיקוד ופוקס אמיתי, ללא בחינה של האסטרטגיה ומצבם התחרותי ומה קורה עם הלקוחות שלהם הקיימים והפוטנציאלים.

גלית בן שמחון

אנחנו חיים בעולם של שינוי מתמיד ומנהלים עדיין מסתכלים על המראה האחורית. שמעתם על המושג הזה?

בהרבה מידי מקרים, אני נתקלת במנהלים שאומרים לי שהם יודעים מה חשוב ללקוחות שלהם. זה נכון בחלקו, אבל ממש לא מספיק. ברוב הזמן, כדי לייצר בידול וחדשנות ערך לחברה, לא מספיק לדעת מה הלקוחות רוצים, כי מה שהם רוצים מתייחס רק למה שהם יודעים, שהם רוצים ולא מה יהיה מחר בבוקר. הצרכים של הלקוחות שלכם היום, הם רק תנאי סף לתחרות והם גם משתנים כל הזמן. הבחירה האמיתית, של הלקוחות שלכם, תהיה דוקא באלמנטים נוספים אחרים, רגשיים, חוויתיים כאלו שהם עדיין לא יודעים לדייק או כאלו שהם לא מזהים כלל, כי ברוב המקרים הם מתייחסים למראה האחורית, לעבר.

תפקידם של המנהלים זה לפתח מוצרים ושרותים דרך, תהליכים, חדשים שלקוחות, לא יודעים כרגע להגדיר, שהם צריכים.

זאת בעצם האסטרטגיה שלכם. ללכת בדרך יחודית, חדשנית, שעונה על צרכים משתנים או כאלו, שלא ידענו שיש לנו. לעקוב כל הזמן אחרי השוק שמשתנה ולחשוב קדימה, מידי שנה, מה עושים, כדי לשמור על יתרון תחרותי .

לשוק שלכם, יש דינמיקה שנובעת ממגמות, משינוייים, ממהפכות חברתיות, ממשברים, ממודעות חדשה. כל דבר כזה, הוא הזדמנות לייצר אסטרטגיה מנצחת. הכלכלה השיתופית, בחירת טראפ, כשלון של ברני סנדרס, המהפכה החברתית, קמפיין המושחתים, כל אלו הם הזדמנות לייצר חברות חדשות או מוצרים ושרותים רלבנטים, שרוכבים על שינויים אלו.

התפקיד של המנהלים זה לזהות אותם בזמן ולייצר אסטרטגיה בעל ערך מוסף, יחודית, חדשנית או משבשת, בהתאם ליכולות והנכסים שיש לחברה ולבעליה.

לצערי גם זה, לא תמיד מספיק, כדי לגרום ללקוחות שלי ולחברות להצליח. לא כל לקוח שלי, מצליח להגיע להשגים והיעוץ לא עובד.

הסיבה העקרית היא תרבות ארגונית ומודל ההפעלה הארגוני, המבנה הארגוני ובעיקר, המנהלים.

כדי שחברות יצליחו צריך עובדים מאושרים, לפחות שבעי רצון, מהחברה, ברמות של שכר, תנאים, תפקיד, יכולת התפתחות אישית ואתגרים, תרבות וערכים והמנהלים הישירים שלהם. רק על פרק זה אפשר לפתוח דיון מעמיק על כשלונות ניהוליים ושקשורים בתרבות הארגונית, שהרסו חברות מצויינות. טבע למשל. אפילו לחברות חזקות ביותר זה קורה.

לקוחות שקונים בחברות שיש בהם בעיות ארגוניות, ניהוליות, מרגישים זאת, כמעט מייד. גם אם יש לכם מוצרים מצויינים, תהליכי שרות מקצועיים וחברה שהיא יוניקורן בתחומה, הלקוח ירגיש. בכל נקודת מגע, במסע הלקוח, הלקוח ירגיש את הפערים בן ההבטחות למציאות והבעיות בארגון. אתם תתחילו לאבד לקוחות, בגלל חוסר אמון ובעיות באמינות שלכם. אי אפשר לשים עובד, לא מרוצה, בשרות, לא בשרות החיצוני ללקוח ולא בשרות הפנימי לעובדים אחרים ולספקים שלכם

כשאתם לא רואים את העובדים שלכם, הם לא רואים את הלקוחות שלכם.

לכן לקראת השנה החדשה, תעשו לעצמכם טובה גדולה ותתחילו באיבחון אמיתי של מצב החברה שלכם, בכל הרמות. מתת המודע הארגוני שלכם, הד.נ.א, ועד לאסטרטגיה אינטגרטיבית, שמשכללת, את כל התחומים, העסקי, השיווקי והארגוני, יחד.

יפה שעה אחת קודם, לפני שיהיה חלילה מאוחר מידי, או שיעלה לכם כ"כ הרבה כסף מיותר לתקן, שלא לדבר עוגמת נפש והשחיקה האישית

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה