רילוקיישן עם ילדיםרילוקיישן לחו"ל זה דבר אחד, ורילוקיישן עם ילדים זו סאגה אחרת לגמרי. בימים בהם יותר ויותר ישראלים מקבלים הצעה לעשות רילוקיישן למדינה אחרת, רבים מתלבטים לגבי ההחלטה רק בגלל הילדים

 

השאלות והתהיות הן כמובן מובנות. האם המהלך יעשה טוב לילדים, איך הם יסתדרו עם השפה, מה היתרונות של רילוקיישן עם משפחה, איך אפשר להכין את הילדים (נכון) לקראת המעבר, כיצד להכין את הקרקע גם בארץ וגם בחו"ל והרשימה נמשכת. במאמר קצר זה ננסה לעזור לכם, הורים מודאגים שצריכים להחליט בין קריירה, ילדים, בן/בת זוג ומה שביניהם.

הכנה – לא רק לעובד אלא גם למשפחה

מהלך של רילוקיישן מלווה בד"כ בהכנה של העובד מצד המעסיק. למשל, העובד מקבל ממקום העבודה כלים שיעזרו לו להבין את הקודים החברתיים והתרבותיים של מדינת היעד (מבחינה אזרחית ועסקית כאחד). כשם שהכנה זו טובה לעובד והמעביד, כך הדברים נכונים לגבי משפחה וילדים. כדאי לשלב את המשפחה בתהליכי ההכנה ולשתף אותם לגבי דברים רלבנטיים כמו קודים חברתיים ודפוסי התנהגות. התאקלמות הילדים לפי רילוקיישן עם המשפחה בחו"ל מתחילה עוד לפני העלייה למטוס בנתב"ג.

להבין את הרגישות ולדעת איך לבשר את הבשורה

אחד האתגרים הגדולים לפני רילוקיישן לחו"ל הוא מעמד ההודעה לילדים. מיותר לציין שבעניין זה יש הבדל מהותי בין ילדים קטנים לבני נוער. מעבר לחו"ל לתקופה ארוכה הוא הרבה יותר דרמטי לילד מהעתקת מגורים לעיר אחרת בישראל. הילדים מתנתקים ב"מכה אחת" מכל מה שמוכר וידוע להם, ונאלצים להתמודד עם עולם חדש לחלוטין. ההורים חייבים להפנים את הסוגיה הזו ולדעת להיות רגישים וקשובים. יש להאזין לחששות של הילדים, למצוקות שלהם ולהתמודדויות הצפויות. אל תפטרו שום דבר בביטול ושמשו אוזן קשבת.

להדגיש יתרונות אבל לא להתעלם מחסרונות

אחרי שהחלטתם שאתם "הולכים על זה" ואתם עומדים לספר לילדים חשוב שתדגישו בפניהם את כל היתרונות שיצמחו מהמהלך – "נכיר ביחד מדינה אחרת", "נצא להרפתקה", "נגור באזור נהדר", "תכירו חברים מכל העולם", "יש שם עוד משפחות ישראליות", "נבוא לביקורים תכופים בארץ", "תוכלו לשמור על קשר עם חברים מהבית באינטרנט ובטלפון" ועוד.

לגבי החסרונות זכרו להיות פתוחים ולהרגיע את הילדים שאתם מאחוריהם. עם זאת, שימו לב, מרגע שהתקבלה ההחלטה לצאת למהלך של רילוקיישן בחו"ל, הילדים יכולים להביע דעתם אך התא המשפחתי הוא לא דמוקרטי. ככל שההורים יהיו יותר בטוחים בעצמם וברילוקיישן, כך הדברים יעברו הלאה לבני הדור הבא.

סגירת מעגלים בארץ

לפני המעבר לחו"ל דאגו לבצע סגירת מעגלים של הילדים עם החברים והמסגרות בישראל. אמנם המפגשים עלולים להיות רגשיים ועצובים אבל פסיכולוגים המתמחים בנושא מעידים על חשיבותם. מעגלים שאינם נסגרים משאירים קצוות פתוחים ומקשים על תהליך ההתאקלמות בחו"ל. מנגד, מסיבת פרידה מושקעת מהחברים בבית הספר עם פינוקים ועוגה משגעת יכולה בהחלט להמתיק את הגלולה.

מתי ללמד את השפה?

אם אתם מתכננים לעשות רילוקיישן למדינה דוברת אנגלית והילדים אינם בקיאים בשפה התחילו להכין אותם כמה שיותר מהר לקראת המעבר. מקל וחומר שהדברים אמורים לגבי מדינות שאינן דוברות אנגלית. כדאי לקחת לילדים מורים פרטיים שיתחילו לעבוד איתם בראש ובראשונה על השפה המדוברת. במילים פשוטות (תרתי משמע), לתת להם כלים שיעזרו להתנהל בחיי היום-יום.

היבטים תרבותיים וחברתיים

לכל מדינה יש את ההיבטים החברתיים והתרבותיים שלה. סגנון לבוש לילדים בבית הספר, תנועות מסוימות אשר אינן מקובלות בציבור, גינונים ספציפיים, ענפי ספורט וכדומה. לפי הנסיעה לחו"ל אפשר להתקשר עם מומחה המכיר את הנורמות ההתנהגותיות במדינת היעד. ניתן אפילו לעשות מפגשים משותפים של ההורים והילדים בארץ ולהתכונן לכך ברמה המשפחתית.

ישנן חברות ישראליות המתמחות בזה כמו חברת יוניברס טרנזיט אשר מספקת למשפחות ישראליות שירותים כוללים לפני רילוקיישן. החל מאיתור בית מגורים והעברת הכבודה המשפחתית וכלה בייעוץ טרום המעבר וסיוע בהתאקלמות במדינת היעד.

להכיר מישהו במדינת היעד

כמעט בכל רילוקיישן למדינה אחרת תוכלו למצוא בחו"ל קהילה של ישראלים (או לכל הפחות יהודים). אם תצליחו ליצור קשרים מוקדמים עם אנשים בחו"ל, בפרט עם משפחות צעירות עם ילדים בגילאי הילדים שלכם, תיהנו מקרקע חברתית נוחה לנחיתה. לכל הפחות בטווח הקצר של החודשים הראשונים המאתגרים.

לעשות תכנונים מוקדמים מוקפדים

על מנת לספק לילדים בסיס התאקלמות יציב יש לבצע תכנונים מוקדמים בקפידה. זאת בכל הנוגע להיבטים "טכניים" של העברת כל הציוד המשפחתי, מציאת בית בחו"ל, רישום למוסדות לימוד לפי צרכים והעדפות אישיות וכדומה. בעניין זה חשוב שתדעו שאתם לא לבד. ישנן חברות מקצועיות שעוסקות בתחום ומלוות מדי שנה אין ספור משפחות ישראליות במהלכי רילוקיישן למדינות זרות. לדוגמה, בחברת יוניברס טרנזיט תוכלו לקבל מעטפת שלמה ומקצועית של שירות לרילוקיישן תוך התייחסות ספציפית וייחודית למשפחות עם ילדים.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה