יום הזיכרון שלי(כמעט) לכל אחד ואחת מאיתנו יש חלל שנחקק לו בזיכרון. זה יכול להיות בגלל קירבה כזאת או אחרת, וזה יכול להיות בגלל סיפור ששמע ונגע בו. מי שנחקק אצלי היה עמנואל מורנו ז"ל, אנסה להביא חלק מסיפורו פה. מורנו , סגן אלוף בסיירת מטכ"ל נהרג ב-18 באוגוסט 2006.

זווית אישית: הייתי אז חייל תותחנים צעיר, אני זוכר שהיינו בעיצומו של אימון מתקדם, אולי הקצר ביותר בתולדות החייל, ולו בשביל להצטרף ללחימה בלבנון בהקדם. עלינו עם התומתי"ם למרחק יריקה ממוצבי חיזבאללה , היה יחסית שקט, הגענו בסוף.

קראתי על הסיפור של מורנו יומיים אחרי שהוא קרה, חילקו לנו עיתונים לא מעודכנים כל-כך. בעיתון, נתנו לו איזכור קטן, ללא תמונה ולא מפורט כ"כ, אולי, חשבתי לעצמי, אותו עורך עיתון ספציפי שדיווח על שמונה הרוגים בבינת ג'בל לא מזמן, על שלושה אזרחים שנפגעו מקטיושה ועל חטיפה כפולה, לא מתרגש כ"כ כבר מעוד חייל שמת. לימים התברר שזאת הייתה הוראה של הצנזורה , אך באותו רגע אני זוכר שזה הפריע לי, אמרתי לעצמי , אקח על עצמי לזכור אותו לפחות. ומאז אני משתדל, כל שנה ביום הזיכרון , וביום השנה למותו, להזכיר אותו.

כמה דברים שלא ידעתם על עמנואל ז"ל:

  • עמנואל מורנו הוא החייל היחיד בצה"ל שתמונתו לא פורסמה גם לאחר מותו.
  • חבר קרוב שלי שגר במושב שלו,  סיפר שהיה מגיע לביתו היה מוריד את דרגות הקצונה בגלל צניעותו.
  • נפתלי בנט היה בן מחזור שלו.
  • הוא היה ההרוג האחרון במלחמת לבנון השניה.

אסיים עם ציטוט של מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר הרצי הלוי שתיאר את ייחודיותו כלוחם: "אם צה"ל הוא הצבא הטוב בעולם, וסיירת מטכ"ל היא היחידה הכי טובה בצה"ל, ועמנואל הוא הלוחם הכי טוב בסיירת מטכ"ל - אז עמנואל הוא הלוחם הכי טוב בעולם".

עמנואל מורנו, וכל חיילי צה"ל שנפלו על משמר ארצנו , תהי נשמתכם צרורה בצרור החיים.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה