בגיל 95 הלך לעולמו השופט פרופסור שלמה נחמיאסמי שהיה שופט באשקלון, נולד בירושלים ועבר להתגורר באשקלון. בנו חיים, המשיך בדרכו

פרופסור נחמיאס ז״ל
פרופסור שלמה נחמיאס - סגן נשיא בתי משפט לנוער בדימוס, נפטר היום (שני) בשעות הצהרים. בן 95 היה במותו.
השופט נחמיאס היה בעל זכויות רבות באשקלון ואף קיבל את אות יקיר העיר. הוא היה מרצה במכללת אשקלון ובמכללת אחווה. גם עיריית נתיבות העניקה לו את אות יקיר העיר. בנו הוא השופט חיים נחמיאס.

קורות חייו:
השופט בדימוס, פרופ' שלמה נחמיאס, 85, נולד בירושלים, נשוי ואב לארבעה ילדים. את דרכו החינוכית החל השופט נחמיאס בבית המדרש העברי למורים ע"ש דוד ילין בירושלים והוסמך להוראה. הוא שימש כמורה וכמנהל בית ספר לנערים עובדים, לאחר מכן ניהל את מחלקת הנוער בעיריית ירושלים. בשנת 1957 הוסמך למשפטים, שלוש שנים מאוחר יותר הוסמך כעורך דין. בשנת 1975 נבחר לכהונת שופט בית המשפט לנוער באזור הדרום. אלפי נערים מאשקלון ומהפריפריה עם בעיות ומצוקות כאלה ואחרות הגיעו אליו. המוטו שלו היה בראש ובראשונה ממקום של מחנך ומטפל ורק אחר כך ממקום שיפוטי ומעניש במידת הצורך. בשנת 1978 הוענק לו התואר דוקטור למשפטים מטעם הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים בנושא: "זכויות וחובות הורים בחינוך ילדיהם". המחקר זכה לפרס מהקרן לעידוד המחקר ע"ש דוד בן גוריון. במשך שנים רבות הרצה באוניברסיטאות: "בר אילן" ו"בן גוריון" ואף זכה בתואר: מרצה מצטיין. נחמיאס היה חבר בוועדה לשלום הילד, לבדיקת חוקי החינוך והנוער בישראל. בשנת 1996 מונה לכהונת סגן נשיא בית המשפט לנוער. שנה לאחר מכן פרש לגמלאות ומאז כל כולו נתון בפעילות ועשייה לשיפור החינוך ולחיזוק זכויותיהם של הילדים ובני הנוער. מזה כ-15 שנים מרצה פרופ' נחמיאס במכללת אשקלון ובמכללת אחווה וכן בגופים ציבוריים וקהילתיים רבים בהתנדבות. בהרצאותיו הוא נוהג להגיד כי: "אין תלמידים רעים, יש מורים לא מבינים ואין בעיה או סטייה שאי אפשר לפתור". כשפרופ' נחמיאס מזהה פוטנציאל אצל נער במצוקה הוא יודע לסייע לו בכל הכלים החינוכיים האפשריים ואכן בזכותו נערים רבים שהוגדרו "עבריינים" שוקמו והפכו לאזרחים טובים ולקצינים איכותיים ומצטיינים בצבא. בהרצאותיו מנסה פרופ' נחמיאס לטפל גם בסמכות ההורית שלטענתו התרופפה מאוד בשנים האחרונות. הוא נוהג לצטט מספר תהילים את הפסוק: "שיר למעלות אשא עיניי אל ההרים מאין יבוא עזרי" ומוסיף כפי שציין רבי שמואל בר נחמן: אל תקרא "ההרים" אלא "ההורים". פרופ' נחמיאס מבהיר כי בלעדיהם ילד לא יכול להגיע לשום מקום ומדגיש כי חשוב לזכור בכל עת כי "דרך ארץ קדמה לתורה".
על כל זאת ועוד נמצא פרופ' שלמה נחמיאס ראוי לקבל את עיטור יקיר העיר אשקלון.
מועד הלויייתו יפורסם בצאת החג.
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה