בזק תוקעת את ישראל הרבה אחרי העולםהעולם רץ ומתקדם עם אינטרנט מהיר, אך בזק, שאמורה ומחויבת על פי חוק לפרוש את התשתיתיות ברחבי ישראל, מתקדמת בקצב צב ולא משקיעה משאבים ראויים כפי שהיא אמורה לעשות

.

מתחזית עדכנית של בזק עולה כי 50% מאזרחי ישראל לא יוכלו ליהנות משירותי אינטרנט מהירים על גבי תשתית סיבים אופטיים גם בעוד חמש שנים.

מאחר ובזק היא החברה העיקרית שאמורה לפרוש את התשתיות בישראל , המשמעות היא שהפער בין ישראל לעולם במהירויות האינטרנט ,רק ילך ויגדל.

לפי נתוני OECD, קצב החדירה של הסיבים האופטיים לישראל אטי יחסית למדינות המערב. רק 2% ממשקי הבית מחוברים לאינטרנט באמצעות תשתית של סיבים אופטיים. לעומת 26.4% ממשקי הבית בעולם המערבי. שם נהנים ממהירות אינטרנט גבוהה של עד 1,000 מגה־ביט לשנייה.

בחצי השנה האחרונה הואץ קצב פרישת הסיבים בישראל, בעיקר על ידי פרטנר וסלקום. שתי החברות פורשות את רשת הסיבים שלהן באמצעות הצינורות הריקים מתחת לאדמה של בזק.

אולם שתי החברות בוחרות לפרוש את רשת הסיבים האופטיים שלהן רק באזורים בעלי כדאיות כלכלית גבוהה, בעיקר כאלה שיש בהם בנייה רוויה.

במשרד התקשורת בונים על בזק שתחבר את משקי הבית לתשתית של הסיבים האופטיים שכן היא זו שאמורה ומחויבת על פי חוק — להציע פרישה רחבה ככל האפשר של תשתית זו ברחבי ישראל, ולא בחלקים נבחרים לפי כדאיות כלכלית.

עד כה פרשה בזק את תשתית הסיבים האופטיים ע"י כבל שאינו פעיל וכדי להפעילו על בזק לרכוש ציוד טכנולוגי מורכב, שיהפוך את הרשת לאקטיבית, ולבצע השקעות גבוהות — מהלך שהחברה עדיין לא ביצעה.

לא זו בלבד, היא הפחיתה את ההשקעות שלה ב 2019 ולא הפנתה אפילו שקל אחד לתחום הסיבים. בבזק מדגישים כי הם מחכים לשינויים רגולטוריים שיהפכו את ההשקעה לכדאית — ורק לאחר מכן ישיקו את השירות.

לפי הרישיון של בזק, היא מחויבת לספק שירות זה לכל אזרח שדורש אותו בתוך שנה מהשקתו. כלומר, מהיום שבו תשיק בזק את שירות הסיבים שלה, היא תחויב לספק אותו לכל משק בית בישראל שירצה בכך בתוך שנה. גם במשרד התקשורת ערים לכך שבזק לא תוכל להציע את השירות לכל דורש. "אלה חלומות באספמיה", אומרים במשרד.

ההצהרה של בזק כי תוכל להגיע ל–50% בלבד ממשקי הבית בישראל בעוד חמש שנים לא רק מעמידה את יעדי משרד התקשורת בסימן שאלה — אלא גם עשויה להביא לכך שבזק עצמה תעבור על כללי הרישיון שלה.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה