לפני תשע שנים הציל יקי שפי, שוטר ביחידת השיטור הימי של מרחב לכיש, את חייה של הנערה אנה פאר שנסחפה במי הים באשקלון • מאז שמרו השניים על קשר קרוב ופאר נחשפה לסיפורו האישי הכואב של שפי, שבתו דניאל ז"ל נרצחה בפיגוע טרור והיא בת חמש בלבד • כעת ילדה פאר את בתה הבכורה וריגשה את שפי כשהודיעה לו: "אקרא לה דניאל"
מתן צורי - ידיעות אחרונות וווינט

יקי שפי עדיין מתרגש כשהוא נזכר בשיחת הטלפון שקיבל לפני כמה ימים. מעברו השני של הקו הייתה אנה פאר (26), שאותה הציל שפי מטביעה לפני כתשע שנים, במסגרת תפקידו ביחידת השיטור הימי במרחב לכיש של המשטרה. שפי, שבתו דניאל (5) ז"ל נרצחה בפיגוע לפני 18 שנה, החל לדמוע כשפאר בישרה לו שהפכה לאם ושהיא מתכוונת לקרוא לבתה על שמה של בתו המנוחה.

19 ביולי 2011, סביב השעה 02:00 לפנות בוקר, קיבל שפי קריאה דחופה על קבוצת נערים בני 17 שנקלעו למצוקה במי הים באשקלון. שניים מהם הצליחו לצאת בכוחות עצמם, אך נערה אחת נעדרה. שפי ושוטר נוסף יצאו בסירה לאזור היעלמה המשוער. "היה ים סוער, גלים גבוהים", שיחזר שפי אתמול (יום ג'). "ירינו פצצות תאורה והתחלנו לסרוק את המים. קפצתי מיד והגעתי לנערה. החזקתי אותה עד שהגיעה הסירה. זה היה עניין של שניות עד שהיא הייתה טובעת". 

אותה נערה הייתה אנה פאר. "כבר לא היו לי כוחות", היא נזכרה. "עוד רגע הרגשתי שאני טובעת. פתאום שמעתי רעש של מנוע סירה. זה נתן לי כוחות כי הבנתי שבאים להציל אותי. כשראיתי את יקי הבנתי שהגיע מלאך לחלץ אותי. עד היום אני קוראת לו המלאך שלי. בזכותו אני בחיים".

אותו חילוץ דרמטי מלב ים הפך לאירוע מכונן עבור שניהם ויצר ביניהם חברות קרובה. השניים אף מתגוררים כיום ברחובות סמוכים באשקלון. לפני יותר משנה, כשפאר התחתנה, היו שפי ומשפחתו אורחי הכבוד בחתונה. 

במהלך הקשר שנוצר ביניהם שמעה פאר את סיפורו הכואב של שפי, אב שכול, שבתו דניאל ז"ל, שהייתה בת חמש בלבד, נרצחה בפיגוע טרור שאירע בשנת 2002 ביישוב אדורה שבדרום הר חברון. זה קרה בשבת בבוקר. שני מחבלים חמושים ברובי M16 ולבושים מדי צה"ל ואפודי מגן, חתכו את גדר היישוב, פרצו לבית משפחת גרינברג, ירו למוות בקטיה גרינברג ז"ל ופצעו את בעלה ואת בנם.

19 ביולי השנה – בדיוק תשע שנים אחרי שהיא נולדה מחדש כשניצלה על ידי שפי מטביעה – הביאה לעולם פאר את בתה הבכורה. לה ולבעלה לא היה ספק איך יקראו לה, והם העניקו לה את השם דניאל, על שם בתו של שפי שנרצחה בפיגוע. "יקי הוא המלאך שלי", הסבירה פאר. "הגורלות שלנו נקשרו ובזכותו אני כאן".  

שפי שהגיע מיד לבקר את היולדת ואת התינוקת הרכה התקשה לדבר. "העובדה שהיא העניקה את השם דניאל, על שם הבת שלי זיכרונה לברכה, הוא דבר לא מובן מאליו עבורי", אמר. "התרגשתי בטירוף ובכיתי כשהיא סיפרה לי. אנחנו משפחה ונישאר כך לנצח". 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה