האם לפיד מתמודד על ראשות הממשלה?הוא מתמודד רק לא אומר את זה כמו הנספחים האחרים, כמו בנט וסער שמודיעים שהם מתמודדים על התפקיד כמעט מידי יום

יואל ישורון

התשובה לשאלה שבכותרת היא- כן הוא מתמודד. או אז, עולה השאלה המתבקשת: מדוע יאיר לפיד לא מזכיר את התמודדותו לראשות הממשלה כמו נתניהו, סער ובנט, אלא מדבר על הצורך ב״בממשלה שפוייה״???

א. ההסבר המוטעה שניתן:
יש הטוענים כי הסיבה לכך היא, שלפיד לא רוצה לתת לנתניהו להעיר ולהבעיר את השטח הליכודי כשהוא מעמיד את יאיר לפיד מולו. טענה אחרת מדברת על כך שלפיד יודע שהוא לא נתפס כראש ממשלה והוא מוגבל במעין תקרת מנדטים, ולכן, הוא מעדיף, בשלב זה, להמתין עד שיעלה מעל תקרת 20 המנדטים.

ב. התמיהה:
אני לא מקבל את ההסבר הזה ומציע הסבר אחר - אסטרטגי והגיוני יותר.
שימו לב! לפיד לא תוקף את סער, שאצלו חונים מצביעי שמאל רבים, אלא רק את הליכוד ובנט. האם זה לא תמוה ומוזר..???

ג. ההסבר שלי: אסטרטגי
1. ובכן, לפיד יודע שסער עם פחות מ-10 מנדטים מחסל כל סיכוי להפלת נתניהו. לפיד חייב את סער קטן ממנו במס׳ המנדטים, אבל לא רחוק ממנו. וזאת, כדי לייצר את אופציית הרוטציה בניהם.
2. ההתקפות של סער על בנט מבקשות להגדיל את ״תקווה חדשה״ על חשבון בנט דווקא(!!!). בנט עם מס׳ מנדטים חד ספרתי וסער ולפיד גבוהים- מביאים את בנט אליהם
חלש לרמת שר בכיר.

ד. סוף דבר:
מה יכול לשבש ללפיד את האסטרטגיה הזו?
1. אם בני גנץ ירוץ עד הסוף, והוא ו/או מר״צ לא יעברו את אחוז החסימה.
2. או אם נתניהו שהחל מוקדם מהצפוי את שתיית המנדטים מימין, החונים אצל סער ובנט, יצליח להוריד מסער 2 מנדטים . או אז, תהא תנועה טיבעית של מצביעי שמאל להצביע ללפיד. כי בער עם 11-10 מנדטים לא ימשוך אליו את מצביעי השמאל.

הכותב:
מרצה למדעי המדינה
וסגן ראש העיר חולון לשעבר

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה