הסתיים תרגיל צה"ל המדמה פשיטה לילית על אשקלוןהסתיים תרגיל חטיבת כפיר שסיכם את תקופת האימון שהתקיימה בחודשיים האחרונים. הלוחמים התאמנו על מגוון תרחישים במתווה הדרומי הכוללים תמרון קרקעי בעזה והתמודדות עם אויב המדמה את ארגון הטרור "חמאס". מדובר בתרגיל החטיבתי ה-11 במספר של חטיבות צה"ל שהתקיים בשנת 2018 כחלק משיפור המוכנות ללחימה

גדי אייזנקוט, צילום דובר צה"ל

חטיבת כפיר היא חטיבת חי"ר אשר הוקמה בשנת 2005 כמענה לטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון. כיום מתמחה בלוחמה בזירה הפלסטינית באוגדת יהודה ושומרון ובעזה. בשנה הבאה, תקיים החטיבה גם תעסוקה מבצעית ברצועת עזה.

החטיבה תרגלה התמודדות עם פעילות אויב במרחב התת קרקעי באמצעות תעלות הביוב של שכונות הנבנות בימים אלו וכן לחימה בבניינים רבי-קומות ואזורי בנייה צפופים כדי לשפר את כשירותה למלחמה. תורגלו יכולות לחימה בשטח בנוי ומבוצר, ירי וצליפה, פריצה וחבלה והתקיימו שיתופי פעולה עם כוחות הנדסה, שריון, תצפיות, אש ויחידת עוקץ.

שבוע לפני התרגיל החטיבתי התקיים אימון פלוגות שבחן את יכולתם של הלוחמים בלחימה בשטח בנוי וצפוף, בתת-קרקע, ובאתגרים בלחימה בסביבה אזרחית- התבצרות אויב בתוך אוכלוסייה, ויכולת פגיעה ודיוק במחבלים. בנוסף, סיירת חרוב פעלה לראשונה במתכונתה החדשה, במסגרתה עוברים חיילי הסיירת הכשרה ייחודית ללחימה בשטח בנוי, סביבה אזרחית ויכולות נוספות.

במהלך השבוע ביקר ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, בתרגיל ושוחח עם מפקדי הגדודים והסיירת על תהליך שיפור הכשירות המבצעית של החטיבה ומוכנותה למלחמה הבאה, תוך שימת דגש על היכולות המיוחדות של החטיבה בכלל ושל סיירת חרוב בפרט.

מדברי מפקד חטיבת כפיר, אלוף-משנה ציון רצון: "במהלך תקופת האימון, הקפדנו על תרגול ברמה גבוהה תוך יצירת דימוי קרוב ככל הניתן למציאות. לוחמי החטיבה שיפרו את יכולותיהם במיומנויות בלוחמת השטח הבנוי, הפריצה, החבלה והלחימה מול הטרור. היכולת המבצעית היא זו שאפשרה לנו להגיע להישגים, והוכיחה כי חטיבת כפיר עומדת במשימותיה באופן איכותי. אני בטוח כי כעת לאחר כחודשיים של אימון אינטנסיבי אשר תרגל את יכולותיהם של המפקדים והלוחמים, אנו כחטיבה כשירים יותר עבור המערכה הבאה ומוכנים יותר לקראת האויב אשר נפגוש בזירות בהם אנו פועלים. המפקדים אשר מובילים את החטיבה פועלים לילות כימים על מנת להכין את הלוחמים אל האתגרים המבצעיים והערכיים הצפויים להם".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה