הערב ליקוי ירח מוצלבשעה 21:11 יהיה שיא הליקוי, אז יוסתרו בין 32 ל-40 אחוזים מפני הירח

ליקוי ירח

 הירח ייכנס  הערב לצל החלקי בשעה 19:07:45. אז תחל הצללה זעירה בשפה המזרחית של הירח. שיא הליקוי יהיה בשעה 21:11 - אז רוב דיסקת הירח, למעט שוליו הצפוניים תהיה בחרוט הצל החלקי.

בשלב זה יהיה אפשר להבחין במעט הצללה בשפה הדרומית של הירח. הירח יצא מחרוט הצל החלקי בשעה 23:12:19. אפשר יהיה לראות את הליקוי מכל מקום בארץ, גם בתוך ערים מוארות, זאת כמובן בהתחשב בעננים.

ליקוי ירח חצי צל (באנגלית: Umbral Lun ar Eclipse) מתרחש כאשר חלק או כל הירח נמצא באזור חצי הצל של כדור הארץ וחלקו האחר, במידה ולא כל הירח נמצא בצל חלקי, מצוי באזור המואר (קרי הוא מקבל אור שמש מלא).

בדרך כלל קשה להבחין בליקוי ירח חצי צל. אומנם בעת ליקוי ירח חצי צל עוצמת האור הכללית של הירח פוחתת במקצת, לא נראים עליו סימנים נוספים, כמו אלו הנראים בעת ליקוי צל מלא. כאמור, צופה מיומן ה"מכיר" את עצמת אורו הנורמלית של הירח עשוי להבחין בליקוי חצי צל כאשר הוא בשלבים מתקדמים ועצמת אורו של הירח פחותה בעשרות אחוזים מעצמת אורו הנורמלית. ליקוי ירח נראה מכל מקום בכדור הארץ בניגוד לליקוי חמה.

ליקוי הירח נמשך כשעה וארבעים דקות. ליקוי ירח יכול להתרחש רק כאשר הירח מלא, כלומר, באמצע החודש העברי, מאחר ובשלב זה ממוקם הירח בצד הנגדי לכיוון השמש. ליקוי ירח מתרחש כפעמיים-שלוש בשנה.

ליקוי לבנה מוצל- בעת ליקוי הירח יכול להיות מצב שבו חלקו של הירח מקבל צל מכדור הארץ.  

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה