הצעירים עשויים לשלם את מחיר משבר הקורונה עוד זמן רבלמעלה מ 150 אלף צעירים נמצאים בסכנה שייפלטו ממקומות העבודה - 71 אלף איש בגילי 24-18 ו-82 אלף איש בגילי 33-25. מדובר בעיקר באלו שהפגיעה במקומות העבודה שלהם בעקבות משבר הקורונה היא הכי עמוקה והכי ארוכה. ונראה כי גם בסיום המשבר, רבים מהם ימצאו דרך להשתלב בשוק העבודה

ממתינים לעבודה

מנתוני שרות התעסוקה עולה כי קבוצת הגיל שנפגעה באופן הקשה ביותר ממשבר הקורונה היא מי שגילם פחות מ-34 והם מהווים 47.4% מהיוצאים לחל"ת ו-44.7% מכלל אלה שנפלטו משוק העבודה.

למעלה מ 150 אלף צעירים נמצאים בסכנה שייפלטו ממקומות העבודה - 71 אלף איש בגילי 24-18 ו-82 אלף איש בגילי 33-25. מדובר בעיקר באלו שהפגיעה במקומות העבודה שלהם בעקבות משבר הקורונה היא הכי עמוקה והכי ארוכה.

רבים מהם מעוסקים בבתי קפה, במסעדות בענף התיירות בקניונים וכמאבטחים. ענפים שיחזרו אחרונים לשגרה וגם כאשר כשישובו לפעילות, הערכה היא שלא יהיה צורך באותו מספר עובדים.

מכאן יש להעריך שלא כל העובדים שיצאו לחל"ת ישובו לעבודה. גם מי שלא יפוטר, ייתכן שהיקף המשרה שלו יצטמצם.

"אנחנו צופים אבטלה ממושכת בקרב חלק גדול מהצעירים האלה שעובדים לרוב במשרות זמניות או בהסדרי העסקה חלופיים כגון חברות כוח אדם וקבלני משנה. בעצם אלה עובדים שמלכתחילה הביטחון התעסוקתי שלהם מועט גם בשל אופי העבודות וגם צורות העסקה", אומרת ד"ר נטע אחדות בר־שדה, מהמחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון.

" אוכלוסייה זו מחייבת התייחסות מיוחדת, שכן כרית הביטחון שעומדת לרשותה במונחי נזילות נמוכה בהשוואה לאוכלוסייה המבוגרת יותר, בעוד זכאותם לדמי אבטלה היא הנמוכה ביותר - עד 50 יום.

דמי האבטלה בישראל מצומצמים יחסית לעולם ומצומצמים עוד יותר באוכלוסייה הצעירה. הצעירים זכאים למספר נמוך של ימי אבטלה.

עד גיל 25 ניתן לקבל עד 50 ימי זכאות לאבטלה, עד גיל 28 - 67 יום, ועד גיל 35 - 100 יום. אבל רבים זכאים לפחות - בעקבות משבר הקורונה וקיצור תקופת האכשרה, גם מספר ימי הזכאות נחתך בכמחצית. מי שהוצאו לחל"ת או פוטרו ולא עמדו בתקופת האכשרה של לפחות 12 חודשים כשכירים, לא יהיו זכאים למלוא הימים.

חלק מהצעירים שהוצאו לחל"ת או פוטרו במחצית מארס כבר מיצו את הזכויות שלהם ורבים מתקרבים למיצוי.

בקושי הבטחת הכנסה:

באין להם יכולת לשוב לעבודה, הצעירים יכולים להגיש תביעה להבטחת הכנסה, אבל לא בטוח שיזכו לקבל אותה. כי כדי להיות זכאי לתביעת הבטחת הכנסה צריך לעמוד במבחן הכנסות, ויש חישוב של הכנסות מעבודה והכנסות שלא מעבודה ובעלות על רכב, נדל"ן ונכסים פיננסיים. כלומר - צריך להוכיח שאתה עירום מכל נכסים ורק אז תהיה זכאי.

גם מי שיזכה להבטחת הכנסה יגלה שזהו סכום זעום למדי. קצבה ליחיד היא 1,761 שקל בהינתן כי למי שמקבל אותה אין כל הון אחר, בני זוג יקבלו 2,421 שקל וזוג עם ילד 2,641 שקל - סכומים שקשה לשלם מהם שכר דירה והוצאות מחיה אחרות.

פער גדול בין היצע לביקוש:

ד"ר גל זהר, מנהל מחלקת המחקר והמדיניות בשירות התעסוקה, אומר כי "החשש הוא כי אם אבטלת הצעירים תימשך לאורך זמן, דור שלם של ישראלים יתקשה למצות את הפוטנציאל שלו בשוק העבודה, ואולי אפילו להשתלב בו. ניסיון העבר מלמד כי מי שנמצאים זמן ארוך מחוץ לשוק העבודה מתקשים לשוב אליו. כך קרה בעקבות המשבר של 2008 באירופה, בעיקר בספרד ויוון".

נראה כי יש פער ברור מאוד בין היצע העבודות לכמות העובדים שנפלטו. שוק העבודה לא יכול עכשיו לקלוט את כל העובדים האלה.

מה הפתרון?

הפתרון צריך להגיע מהגמשת התנאים לקבלת קצבת הבטחת הכנסה והתאמת הזכאות. שלא יצטרכו למכור את הרכב, יאבדו את כל הנכסים ויתרוששו כדי לקבל קצבת הכנסה. יש פה משבר יוצא דופן ולכן צריך להעניק סיוע למי שלא מצליחים למצוא את דרכם חזרה לשוק העבודה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה