הרמטכ"ל מצהיר כוונות - חייבים לשפר את המענה ההתקפי לפגיעה ביכולת של האויב, ולא רק באמצעים הגנתייםבמסגרת התוכנית הרב־שנתית של צה”ל הוקמו 20 קבוצות עבודה. המטרה: להתאים את צה”ל לשדה הקרב המודרני ולהביא ניצחון גם נגד ארגונים לוחמים לא סדירים

הרמטכ"ל כוכבי

התוכנית הרב־שנתית שהוצגה שלשום לקצינים הבכירים בצה”ל, כוללת 20 קבוצות עבודה בנושאים שונים המבטאים כוונה לביצוע שינוי עמוק בצבא כדי להתאימו לשדה הקרב המודרני, שבו מתמודד צה”ל עם אויב שונה לחלוטין מהצבאות הסדירים שאיתם התמודד בעבר.

במהלך הכינוס פרס הרמטכ”ל אביב כוכבי במשך כשעה וחצי את תפיסת עולמו הצבאית, ודיבר על מימוש תפיסות של הכרעה וניצחון גם מול ארגוני טרור שאיתם צה"ל מתמודד ומתקשה להגיע להכרעה ברורה בשנים האחרונות.

הרמטכ”ל סבור כי למרות השינויים שהיו בצה”ל בשנים האחרונות, מבנה הצבא המסורתי חייב לעבור שינוי מהפכני כדי להתאים ללחימה מול ארגוני טרור בעלי יכולות צבאיות גבוהות, כמו חיזבאללה וחמאס.

 לשיטתו של כוכבי, ניתן להגיע להכרעה ולניצחון ברור גם מול צבאות טרור אלה. גם בכינוס בגלילות חזר כוכבי על הבעיה המובנת של התמודדות צבא סדיר מול צבאות טרור, וטען שניתן לקצר משמעותית את משך העימותים הצבאיים ולהגיע להכרעה צבאית, גם מבלי לכבוש שטח לאורך זמן.

קבוצות העבודה השונות שהוצגו בכנס התוכנית הרב־שנתית של צה”ל עוסקות בשורה של נושאים, בהם:

תמרון קטלני בחזית, בלחימה רב־ממדית, כאשר בידי הכוח המתמרן יהיו הרבה יותר אמצעים להפעלת אש - מרמת הציוד של הלוחמים ועד לשימוש נרחב יותר בפלטפורמות אוויריות, ארטילריה מדויקת ועוד.נושא נוסף הינו שיבוש וסיכול פעולות האויב, ותחת התפיסה הזו צה”ל חייב לשפר את המענה ההתקפי לפגיעה ביכולת הרקטית של האויב, ולא רק באמצעים הגנתיים כמו כיפת ברזל.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה