התינוקות של היום כבר לא יצטרכו ללמוד נהיגה"אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה בהצהרה מעוררת דימיון - "התינוקות של היום לא יצטרכו ללמוד נהיגה, משום שכלי הרכב של העתיד יהיו ללא נהג אנושי".
דו"ח המועצה הלאומית שהתפרסם השבוע, מעורר מחשבה על המהפכה שתביא שיביאו עימם כלי הרכב החכמים והשפעותיהם על המשק הישראלי.

הטענת רכב חשמלי

על פי הדו"ח, התחזית היא כי בעוד כ-20 שנה ייסעו בכבישים כלי רכב חשמליים ללא נהג אנושי, שיתקשרו עם כלי רכב אחרים וכן עם תשתיות הדרכים ועם מערכות GPS, באמצעות טכנולוגיה שתהיה חלק בלתי נפרד מפס היצור של הרכב. הטכנולוגיות נמצאות עדיין בשלבי פיתוח, אבל ההערכות בעולם ובישראל הן כי 2025 תהיה שנת המפנה - שבה הן יתחילו להיות מסחריות.

מכאן שיש להכין את המשק הישראלי למהפכה הצפויה:
החל בחשמל שיידרש להטענת כלי הרכב וכלה בניסיון ליצור שינוי בהעדפות הנוסעים - משימוש ברכב פרטי לשימוש ברכב ציבורי או שיתופי. אם זה יקרה, בעתיד לא יתווספו עוד חניונים ציבוריים, ולעומת זאת יורחבו השטחים הירוקים ושבילי האופניים על חשבון חניות לאורך המדרכות.

הנחת העבודה של מחברי הדו"ח היא שהן ישפיעו דרמטית על תחומים כמו אנרגיה, תכנון ובנייה, הכנסות המדינה, יוקר המחיה, שוק העבודה ובריאות הציבור. במינהל התכנון כבר מתגבשות תוכניות חדשות לעוד עשור, שמפחיתות את הדרישה לחניות. בנוסף נבחן מודל של שכונות מגורים ואזורי תעסוקה ללא רכב פרטי וללא שטחי חניה. בשכונות אלה שירותי הניידות יסופקו על ידי שירות תחבורה שיתופי, חשמלי ומקושר - בין אם אוטונומי ובין אם בנהיגה אנושית.

התכנון הממשלתי והעירוני חייב להתחיל לקחת בחשבון את השינויים הגדולים שהולכים לקרות בעולם.

בתוכניות בנייה שנכתבות כיום לעשור קדימה, צריך להחליט אם לשקלל משק שבו הרכב החכם דומיננטי והתחבורה הציבורית חכמה, או שמדובר בהימור מסוכן - מאחר שייתכן שכל המהפכה תידחה בעשור. השאלה היא מה עושים בתקופת הביניים.

האוטומציה שתשלוט בתחבורה, צפויה להפחית משמעותית את תאונות הדרכים שמקורן בטעות אנוש ואת הפגיעות מהן, שעלותן למשק ב-2012 הסתכמה ב-15 מיליארד שקל. אוטומציה של הנהיגה תקטין את העלויות הנובעות מתאונות דרכים ב-90%. עם זאת, גם כאשר צי הרכב אוטומטי, עדיין ייתכנו תאונות שנובעות מכשלים טכנולוגיים. בנוסף, הקישוריות שבין כלי הרכב ובינם לבין התשתיות ולמוקד בקרה מרכזי עלולה להפוך את הרכב לפגיע למתקפות סייבר ולתקלות ברשת התקשורת. כל תקלה כזו יכולה להיות סיכון בטיחותי משמעותי - לעתים גם יותר מתאונת דרכים רגילה. לפיכך עתיד כלי הרכב המחוברים מותנה בהגנת סייבר אפקטיבית ובחיבור אמין ומוגן לרשת מאובטחת.

בעיקרון, זמינות גבוהה של כלי רכב חכמים תאפשר לוותר על רכב פרטי ולחסוך במקומות חניה. ואולם, אם הציבור ימשיך להתבסס על רכב פרטי, שאף צפוי להיות זול יותר לרכישה ולשימוש כשיהיה חכם, מצוקת החניה רק תחמיר.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה