טונה ועוד 5 - המזונות שיכולים לגרום להרעלהבעקבות הרעלת הטונה בסניף ארומה בתל נשאלת השאלה – אלו עוד מזונות רגישים מאוד לתנאים סביבתיים ועשויים להיות מקולקלים?

5 מזונות שנמצאים בסיכון גבוה להיווצרות הרעלת מזון כאשר תנאי ההכנה/אחסון/שימור שלהם אינם תקינים. 

.

יש לא מעט מזונות יומיומים שאנו לא  מודעים לרגישות שלהם ולחשיבות שמירתם בתנאי קירור מוקפדים, על מנת למנוע התפתחות של חיידקים ופתוגנים שונים.

הסיבות לקלקול מזון הם - מזג האוויר חם העלול להאיץ את קצב ההתרבות של החיידקים, שמרים וטפילים שונים במזון.

הסכנה עולה כאשר המזון לא נשמר בקירור מתאים או עומד שעות בשמש/חום לפני האכילה/קנייה.

ביצים

ביצים הם בין המאכלים הכי מסוכנים בהקשר להרעלות מזון, בשל החשש להימצאות חיידק הסלמונלה. חיידק זה עלול להיות על קליפת הביצה ולחדור לביצה בעת השבירה. בנוסף לכך, החיידק עלול לחדור לביצה דרך הקליפה גם בעת שטיפת הביצה, ולכן בישראל קיים איסור לפי הוראות משרד הבריאות על שטיפת ביצים.

בישול מלא של הביצה יחסל במרבית המקרים את החיידק.

מיונז

מיונז נחשב לאחד הרטבים הכי רגישים מבחינה בריאותית. הסיבה היא שהוא מבוסס על חלמוני ביצה. המיונז אומנם עובר פסטור בעת ההכנה אך עדין הרגישות שלו גבוהה והוא עלול להתקלקל יחסית בקלות כאשר הוא נמצא בסביבה חמה.

הכי יש להיזהר הרוטב מיונז, סלט ביצים עם מיונז, סלט וולדורף המוכן עם מיונז, סלט חציל במיונז, סלט טונה עם מיונז, סלט תפוחי אדמה עם מיונז, סלט כרוב אדום במיונז, כריכים בהם מרחו מיונז (גם כריכים ביתיים שעומדים הרבה שעות ללא קירור, למשל בתיק בית הספר) ועוד.

חומוס

לאורך השנים התוודענו למקרים רבים בהם בדיקות מעבדה מצאו כי החומוס הכיל כמות גבוהה של פתוגנים המעלים את הסיכון להרעלת מזון.

ממרח החומוס המוכן עלול להוות מצע להתפתחות של חיידקים ופתוגנים כגון שמרים, קוליפורמים, וחיידק הליסטריה (כולל סלטים קנויים או/ו סלטים של מסעדות המוכנים במקום). תנאי מזג אוויר חמים ושמירה לא נאותה בקירור עלולים להאיץ את התרבות הפתוגנים. חומוס המוכן ללא חומרים משמרים רגיש אף יותר לקלקול ולא מומלץ לצרוך אותו לאחר יותר מיומיים-שלושה, גם אם נשמר בקירור. כנ"ל לגבי חומוס ביתי שאתם מכינים לבד.

בעת קנייה של חומוס מסעדות הביתה, לוודא שייכנס כמה שיותר למקרר ואם הוא אינו מכיל חומרים משמרים, מומלץ לצרוך אותו תוך 2-3 ימים מזמן ההכנה.

 נבטים

הנבטים נחשבים לאחד הירקות עם הסיכון הבריאות הגבוה ביותר להרעלת מזון.

הנבטים נחשבים לבעלי סיכון מוגבר לחיידקים מסוג סלמונלה ואי-קולי ואחת הסיבות לך היא העובדה שלא קל לנקות את הנבטים. שאריות אדמה וניקיון לא מספיק יסודי, עלולים להשאיר עליהם חיידקים ואורגניזמים שעלולים להיות רעילים לגוף האדם.

 בשר נא, נקניקים ופסטרמה

מוצרי בשר הנאכלים נא או שלא בושלו דיים או בשר שנמכר מצונן, עלולים להכיל את הטפיל החד-תאי טוקסופלזמה גונדיי. מדובר על בקר, עוף והודו במגוון רב של צורות הכנה, כאשר המשותף לכולן הוא שהבשר לא עבר חימום/בישול/אפייה מספק או/ו שנמכר עם אורך חיי מדף המחייבים שמירה בתנאי קירור מוקפדים (למשל פסטרמה/נקניקים).

בשל הסכנה שבהתפתחות החיידק בסוגים אלו במנות הבשריות, הן לא מומלצות (ואף אסורות בחלק מהמקרים) עבור ילדים, קשישים ונשים בהריון לאורך כל השנה ובמיוחד בתקופת הקיץ.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה