לאחר שדרשו ראשי הערים מראש הממשלה נתניהו: ביבס ימונה לנציג השלטון המקומי בקבינט הקורונהרה"מ בנימין נתניהו: " אני צריך את העזרה שלכם בשמחת תורה-אתם המנהיגים; נחזור לרמזור בהקדם האפשרי; אנחנו בקשר עם פוטין וסגן נשיא ארה"ב כדי להגיע לבדיקות מהירות מאוד. בתום דיון עם ראש הערים רה"מ נענה לבקשתם והחליט למנות את חיים ביבס למשקיף הרשויות בקבינט הקורונה"

חיים ביבס

בכינוס מיוחד שהתקיים בזום היום, יום ד' 7.10.2020 עם ראש הממשלה ויותר מ- 200 ראשי רשויות, הוצג מתווה מחודש לתוכנית הרמזור ליישום מידי לאחר תקופת הסגר. במסגרת התדרוך הועלתה דרישה של ראשי הערים מראש הממשלה, לפיה יש לצרף לקבינט הקורונה נציגות מטעם השלטון המקומי. נציגות זו, לטענת ראשי הערים נחוצה והכרחית לאופי הדיפרנציאלי שמתוכנן לאחר השטחת עקומת התחלואה ולקיום שגרת חיים עד למציאת חיסון. כמו כן, ציינו ראשי הערים כי צעד זה נדרש על מנת להחזיר את אמון הציבור במערכת. 

בנימין נתניהו, ראש הממשלה: "מדובר ביוזמה הכרחית. מאמין בכוח של מאות המנהיגים ברחבי המדינה, ההירתמות כמנהיגים מקומיים משנה את התמונה. הרמזור הוא אחד מהכלים שישנו את המהלך. בתמונה העולמית פעלנו מהר מאוד בצורה אחידה והצלחנו להכניע את המחלה בצורה מאוד מהירה. פתיחת האולמות ומוסדות החינוך ייתכן שזירזו את התפשטות המחלה. הממשלה כבר לא אחודה ולא פעלה במהירות הנדרשת , הופעלו עלינו לחצים סקטוריאליים. מהר מאוד התחלואה הגבוהה שהגיעה לממדים של עשרות אלפים נדבקים ביום הוא בלתי אפשרי. אף אחד לא יכול לחמוק מכך. על כן נקטנו בסגר שהוא פחות עוצמתי מהסגר הראשון שעשינו , מאפשר בלימה מסוימת. חייבים להוריד את המספרים בעזרתכם. בשני נקבע מה הם נקודות המעבר לפתיחה- ברמה הארצית ראשית, מתוך מטרה להגיע לרמזור. כדי להגיע לשם נצטרך להגיע לשגרה שמתבססת על בדיקות מהירות- הוכנסו כבר לבתי חולים , בתי אבות, רוצים להפוך את זה לתעשייה שלמה.

חבישת מסכות היא המפתח להצלחה כנגד המגיפה. החלק של ראשי הרשויות הוא עצום והאמינות שלכם בפני הציבור ענקית. כמו כן פועלים למציאת חיסון ולשילוב בדיקות מהירות בשגרה.

יהיו חיסונים וכנראה נוכל לחיות בדרך שונה משגרת הקורונה שאנחנו עושים בין סגר לסגר.

ראש הממשלה ביקש את עזרת ראשי הרשויות במניעת שמחות והתקהלויות המוניות בשמחת תורה והקפות. יחד עם אכיפה עם פקחי הרשויות המקומיות. אלו הדברים העיקריים שרוצה לבקש את עזרתם של ראשי הרשויות בהם.

ראש המל"ל מאיר בן שבת – "יש סימנים לבלימה ותחילת התייצבות. אך זו עדיין לא מגמה מובהקת ומתמשכת. שיעור החיוביים עדיין גבוהה וזה לא מספיק עדיין. אי אפשר לקיים שגרה עם 2000 נדבקים חדשים ביום. עם זאת, החברה ממשיכה לשלם מחירים יקרים מנשוא- בהתנהלות ממושכת במתכונת חירום. לא יהיו אירועי שמחות המוניים בתקופה הקרובה, והמסכות יהפכו לאביזר קבוע. לקראת החורף האתגר כפול, איום השפעת עומד מולנו. יש לרתום את יכולות הפיקוח של הרשויות- הן אפקטיביות מאוד".

אמיר אוחנה, השר לביטחון פנים- "אנו רואים שהאלימות פחתה באופן כללי, מלבד האלימות במשפחה. אנו עדים להתגייסות שלכם למאמץ הלאומי יחד עם גורמי האכיפה. אין כל דרך להצדיק הפעלת כוח בלתי סביר ושלא כדין והמקרים הללו מטופלים. המשטרה עושה מאמץ אדיר בכל התחומים ואני קורא לא להאמין לפייק ניוז שמתפרסם."

חיים ביבס, יו"ר השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין מכבים-רעות, אמר בפתח הדיון: "היום ברור לכולם שעם היציאה מהסגר והפחתת התחלואה, מודל הרמזור חייב לחזור לפעילות- מודל ברור ומקצועי שלא משאיר מקום לספק – עיר אדומה מקבלת על עצמה את המגבלות ועיר ירוקה יכולה לאפשר לעצמה להרחיב את הפעילות בהתאם להנחיות. אסור לתת לשיקולים אחרים להשתלט על ההכרעות. עלינו להכניס במיידי בדיקות קורונה 15 דקות למוסדות החינוך ולבתי אבות. יש פתרון טכנולוגי שעובד כבר בשוק הפרטי, למה לא מאמצים אותו לטובת החזרת השגרה."

שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת מרחבים: "הרמזור הוא כלי עבודה מדהים. יש לחזור אליו לאחר הסגר, מתוך 54 מועצות 39 ירוקות. ככל שיתנו לנו את הסמכות לנהל את היישובים נעשה זאת בצורה הטובה ביותר. אנחנו מאפשרים לאנשים לטוס לחו"ל ובפועל יש לנו כאן צימרים מדהימים לאירוח משפחות גרעיניות. החקלאות משמעותית כיום, ויש לעודד עבודה עברית בתחום."

בני ביטון, ראש עיריית דימונה: "ברור לכולם שתוכנית הרמזור היא המפתח למלחמה במגיפה. אף דרך אחרת לא הוכיחה את עצמה. כדי שהדברים יהיו אפקטיביים אנחנו דורשים נציגות מתכללת של השלטון המקומי בקבינט הקורונה ותציף את הצרכים מהשטח."

יאיר רביבו ראש עיריית לוד: "ראוי שנציג השלטון המקומי יהיה נציג בקבינט הקורונה. אני חושב שזה חשוב לשלטון המקומי והמרכזי גם יחד. במצב כזה , זה יסייע לממשלה להעביר את ההנחיות לציבור. הממוצע לקטיעת שרשראות ההדבקה בין 6-8 ימים, יש תחנות רבות מדי ועובר זמן רב מדי בו המאומת ממשיך להתרועע. ההצעה שלי היא שבתוך המשל"ט העירוני נוכל ללוות את החקירה האפידמיולוגית מא' ועד ת'.

אושרת גני גונן, ראש מועצת דרום השרון: "מבקשים סמכויות הכנסת לבידוד לחוקרים אפידימיולוגיים מטעם הרשות. מבקשים גם סמכויות אכיפת בידוד לפקחי הרשויות בכדי לקטוע את שרשרת ההדבקה."

מאיר רובינשטיין ראש מועצת מודיעין עילית: "מרגישים מדי יום שהאמון במערכת נסדק בחברה החרדית. אני מגנה את האלימות ברחובות בייחוד בחגים. חייבים להקים צוות של הממשלה עם הנציגות החרדית בשיתוף פעולה- כי כרגע אנחנו הולכים אחורנית."

ראש הממשלה סיכם וביקש לקיים את הפורום באופן סדיר. עוד אמר ראש הממשלה שיש אפשרות לשתף את הרשויות המקומיות בקיטוע שרשרת ההדבקה מפני שקיצור הזמן קריטי במקרה הזה ונבחן את הנושא מיידית. אנחנו בתהליכים מואצים להשלמת מערכת מידע מסונכרנת במשל"ט שאמור לתת את האינפורמציה המלאה לרשויות המקומיות. מאמין שיוביל לשינוי מהותי. עוד אמר ראש הממשלה כי ביבס יוזמן להשתתף בישיבות קבינט הקורונה כמשקיף שיביא את קולו של השלטון המקומי. דנים יחד בהפעלת מודל הרמזור לקראת ישיבת הקבינט ביום שני – המטרה היא להגיע לשגרת קורונה שהיא רמזור. לגבי מערכת החינוך והגיל הרך- יש לקבל החלטות , כרגע זה נמצא בבדיקה. נושא המעמד המיוחד לאילת ולים המלח עלה בשיחות ונמצא בבחינה. אם נוכל להקים מערך בדיקות מהירות בכניסה לאתרים אלו.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה