לזכרו של רבי יצחק אבוחצירא, מחבר הפיוט "אעופה אשכונה"הערב, אור לי"ד שבט, יחול יום ההילולא לבנו הקטן של רבי יעקב המכונה ״אביר יעקב״ 10 עובדות לזכרו

יח״צ

*הדליקו נר:* *הערב, אור לי"ד שבט, יחול יום ההילולא של רבי יצחק אבוחצירא זצ"ל זיע"א, מחבר הפיוט מעורר הלבבות "אעופה אשכונה". 10 עובדות לזכרו*

1. רבי יצחק אבוחצירא זצ"ל היה בנו הרביעי והקטן של רבי יעקב אבוחצירה, המכונה ''אביר יעקב'' על שם ספרו. משפחת אבוחצירא זכתה להעמיד דורות של רבנים גדולי עולם, אשר המפורסם שבהם הוא רבי ישראל אבוחצירא, ה"בבא סאלי", אחד מנכדיו של רבי יעקב.
2. רבי יצחק היה תלמיד חכם ומקובל. הוא חי פעל בעיר תאפיללת שבמרוקו בסוף המאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20.
3. נקרא 'יצחק' על שמו של האר"י ואביו, שגילה כי יש בו ניצוץ מנשמת האר"י, התיר לו ללמוד קבלה מגיל צעיר.

4. רבי יצחק נהג להסתגר בעליית הבית ולשקוד יומם ולילה על לימוד התורה. נודע בבקיאותו בכל התורה ובמשך 5 שנים למד בשעות הלילה יחד עם ר' ישראל (ה"בבא סאלי") את כל הש"ס עם פוסקים, תוספות ומהרש"א.
5. רבי יצחק התפרסם מאוד על שם הפיוט שכתב "אעופה אשכונה", ובו כיסופים לשכינה הקדושה ואמונה מוחלטת בביאתו של המשיח ובגאולה:
אָעוּפָה אֵשְׁכּוֹנָה. וְאַרְחִיקָה נְדֹד. בַּמִּדְבָּר אָלִינַה. וְאוּלַי אֶמְצָא דּוֹד:
נֶשֶׁק אַהֲבָתוֹ. בְּלִבִּי בּוֹעֵרָה. מִיּוֹם פְּרֶדַתוֹ. נַפְשִׁי עָלַי מָרָה:
יְדִיד מְנֵי בָּרַח. הָלַךְ עֲזָבַנִי. אֵיזוֹ דֶּרֶךְ אָרַח. וְאֵלְכָה גַּם אֲנִי:
יָצָאתִי לְבַקֵּשׁ. דּוֹדִי בֵּין חֲבֵרִים. נִלְכַּדְתִּי בְּמוֹקֵשׁ. הִכּוּנִי הַשּׁוֹמְרִים:
צִפִּיתִי לְדוֹדִי. מָתַי יָבוֹא אֵלַי. יַלְבִּישֵׁנִי עֲדַי. וִירַחֵם עָלַי:
חָשׂף זְרוֹעֲךָ. לְקַבֵּץ פְּזוּרִים. גַּלֵּה קֵץ יִשְׁעֲךָ. וְדִגְלֵךָ הָרֵם:
קוּמִי יְחִידָתִי. וְשׁוּבִי בִּתְשׁוּבָה. אֲחוֹתִי רַעְיָתִי. הִנֵּה גוֹאָלֵךְ בָּא:
חֲמוּדָה יְקָרָה. רַבַּת הַמַּעֲלוֹת. גַּם מִפָּז נִבְחֲרָה. צְאִי נָא בִּמְחוֹלוֹת:
זָכַרְתִּי לְךָ חֶסֶד. נְעוּרָיִיךְ נְעוּרִים. הֵיכָלֶךָ אֲיָּסֵד. בְּאַבְנֵי סַפִּירִים:
קוֹל דּוֹדִי הִנֵּה בָּא מְדַלֵּג עַל הֶהָרִים. קוּמִי לָךְ אֲהוּבָהּ. כִּי בָּא קֵץ דְרוֹרִים:
6. הפיוט מעורר הלבבות עומד בהשפעה ברורה של מגילת "שיר השירים", הן באווירה הכללית של השיר ושל סיפור הרעיה המבקשת את הדוד, והן בשיבוץ של קטעי פסוקים וצירופי לשון מתוך המגילה.
7. הפיוט מיוחד בהבעתו הפשוטה וכובשת הלב, של החיפוש ההדדי בין הדוד והרעיה, המסמלים את עם ישראל ואלוקיו.
8. הפיוט מביע את כיסופיה של כנסת ישראל לדודהּ, הקדוש ברוך הוא, שיגאלנה. הקדוש ברוך הוא, שחפץ מאוד לגואלה, עושה זאת בזכות התשובה ובזכות זכירת מעשיה הטובים מהעבר.
9. בפיוט ישנם עשרה בתים, שישה הראשונים מציגים את הצד המדבר של כנסת ישראל: "אָעוּפָה אֵשְׁכּוֹנָה. וְאַרְחִיקָה נְדֹד. בַּמִּדְבָּר אָלִינַה. וְאוּלַי אֶמְצָא דּוֹד". שלושה בתים אח"כ עוסקים בתגובתו ובתשובתו של הקב"ה לכנסת ישראל: "קוּמִי יְחִידָתִי. וְשׁוּבִי בִּתְשׁוּבָה. אֲחוֹתִי רַעְיָתִי. הִנֵּה גוֹאָלֵךְ בָּא". הבית העשירי החותם, משלב את שני הצדדים, במחציתו הראשונה של הבית, הדיבור של כנסת ישראל כלפי הקב"ה: "קוֹל דּוֹדִי הִנֵּה בָּא מְדַלֵּג עַל הֶהָרִים", ובמחציתו השניה, תשובתו המנחמת של הקב"ה לכנסת ישראל: "קוּמִי לָךְ אֲהוּבָהּ. כִּי בָּא קֵץ דְרוֹרִים".
10. בי"ד בשבט ה'תרע"ב יצא רבי יצחק למסע איסוף כספים עבור ישיבת "אביר יעקב" ושכר שומר חמוש שילווה אותו. בסמוך לעיירה תולאל התנפלה עליהם קבוצת שודדים ובמהלך חילופי היריות נסו השודדים אל היער מבלי ליטול את הכסף אולם כתוצאה מפגיעת כדור השיב את נשמתו ליוצרה. יהי זכרו ברוך וזכותו תגן עלינו.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה