מהי עסקת המאה (תוכנית השלום) של דונלד טראמפ?בעקבות פניות הגולשים, אשדוד נט מפשט את עסקת המאה של נשיא ארה"ב, מה היא בדיוק אומרת וכיצד מגיבים עליה בישראל, הפלסטיים, באירופה ובעולם הערבי

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ

תוכנית השלום של טראמפ כוללת הצעה לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני, שגובשה על ידי ממשל נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

ההכרזה על התכנית נערכה בבית הלבן ב-28 בינואר 2020 בשעה 12:00 לפי שעון ארצות הברית, ובה נחשפו פרטי התוכנית, שהוכנה במשך שנים.

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, הציג את תוכנית המאה ואמר: "ישראל נוקטת צעד גדול לעבר השלום. זה היה תהליך ארוך ומייגע עד שהגענו לרגע זה. הצגתי לרה"מ נתניהו  וליו"ר האופוזיציה בני גנץ, את החזון שלי לשלום, וכן לעתיד טוב יותר לישראלים ופלסטינים. החזון הזה שונה לחלוטין מההצעות הקודמות בנושא. מדובר בהצעה המפורטת ביותר אי פעם".

עיקרי תוכנית המאה

  1. הכרה אמריקנית בהתיישבות ביהודה, שומרון והבקעה
  2. הכפלת הטריטוריה הפלסטינית והקמת שגרירות אמריקנית ב"מדינה העתידית"
  3. הסכמה ישראלית להקפאה בת ארבע שנים בהתיישבות, עם תחילת המשא ומתן על מדינה פלסטינית
  4. חיבור בין רצועת עזה ליהודה ושומרון
  5. שמירה על הסטטוס-קוו בעיר העתיקה בירושלים
  6. מענק של 50 מיליארד דולר ל"מדינה הפלסטינית החדשה"
  7. שיבה של פליטים פלסטינים ל"מדינה העתידית" + "קרן פיצויים נדיבה"

מהי המדינה הפלסטינית החדשה לפי טרמפ?

לפי התוכנית, בין היתר, תוקם מדינה פלסטינית מפורזת ברצועת עזה וב-70 אחוז משטח יו"ש (יהודה ושומרון), שבירתה תהיה חלקים במזרח ירושלים ויושקעו בה 50 מיליאד שקל שיגיע מנסיכויות המפרץ הפרסי, ארה"ב ואירופה.

בין היתר, באמצעות קרן השקעות עולמית שתיתן רוח גבית לכלכלה הפלסטינית. במקביל ייבנה מסדרון תחבורתי בהיקף של 5 מיליארד דולר שיחבר בין הגדה המערבית ועזה. 

גישת התוכנית להחייאת תהליך השלום בין הישראלים לפלסטינים מבוססת על חזון של "כלכלה תחילה". היא גם כוללת 179 פרויקטים של תשתיות ופרויקטים עסקיים, שנועדו להחיות את הכלכלה הפלסטינית.

יתר תקציב התוכנית יוקצה למצרים, לבנון וירדן. חלק מהפרויקטים יוקמו בחצי האי סיני במצרים, השקעה שעשויה להועיל לפלסטינים החיים ברצועת עזה.

עוד מציעה התוכנית החלפת שטחים - כלומר במקום השטחים ביו"ש שישארו בידי ישראל (היכן שכבר ישנן התנחלויות) יקבלו הפלסטינים שטחים בנגב.

מפת השטחים של המדינה הפלסטינית שמוצגת ע"י האמריקאים, מצוירת בקווים כלליים, לכן קשה לאמוד באופן מדויק אילו שטחים בנגב מצפים בוושינגטון שישראל תעביר לידי הפלסטינים. אולם מדובר לכל הפחות על שטחים נרחבים הסמוכים לגושי התיישבות בגבול מצרים, בהם אזור פיתחת ניצנה, במועצה האזורית רמת הנגב.  כמוכן, שטחים בקרבת חולות חלוצה.

מה ישראל מקבלת

- יבוטל הממשל הצבאי על המתנחלים

- יוסרו כל הגבלות הבנייה

- בתוך שבועות: פעימה שנייה של ריבונות ביו"ש

- בסה"כ: תוחל הריבונות על 30% כבר ביום הראשון: החלת הריבונות על בקעת הירדן, צפון ים המלח וכל היישובים ביו"שמה ארה"ב נותנת:

- הסכמה להחלת הריבונות

- וטו על כל החלטה נגד ישראל במועצת הביטחון (לא נאמר מפורשות אך משתמע)

- הכרה בירושלים המאוחדת כבירת ישראל

- התנגדות לזכות השיבה התנאים לפלסטינים לקבלת מדינה:

- פירוק חמאס מנשקו

- פירוז עזה

- ויתור על זכות השיבה

- הכרה בישראל כמדינה יהודית

- הכרה בגבולותיה החדשים של ישראל

- הכרה בירושלים כבירת ישראל

- הסכמה לשליטה צבאית ממערב לירדן

- הפסקת העברת משכורות למחבלים

- הפסקת ההסתה במערכת החינוך.

מהי המשמעות של ריבונות ישראלית על שטחי יהודה ושומרון?

עד כה, היו ההתנחלויות הם תחת ממשל צבאי, והם מעולם לא הוגדרו באופן רשמי כשטח ישראל.

הריבון בשטחי יהודה ושומרון היה הצבא, ואם לדייק - אלוף פיקוד מרכז. כל אישור להקמת מרפסת, פתיחת עסק ורכישת בית היו מתבצעים מול המנהל האזרחי שבשליטת הצבא. כל חוק שחוקק בישראל היה חייב לעבור התאמה בדמות צו החתום על-ידי אלוף הפיקוד, כדי שיוחל בפועל גם בשטחי יהודה ושומרון.

יתרה מכך - כל רכישת בית מחוץ לקו הירוק נרשמת במנהל האוכלוסין בטאבו הירדני ולא בטאבו הישראלי כפי שקורה בכל הארץ.

עם החלת הריבונות, הופכת מדינת ישראל להיות הריבון בשטח, ולמעשה מייתרת את המנהל האזרחי והשלטון הצבאי. המשמעות היא שכל תושבי יו"ש יתנהלו מעתה כמו כל אזרח בישראל מול משרדי הממשלה. בנוסף, כל קידום של בנייה או תשתיות כגון מים, חשמל וכדומה לא ידרשו אישורים של דרג מדיני.

מה אומרים מנהיגי ישראל על התוכנית?

יש רוב מוחלט בעד התוכנית במרכז המפה הפוליטית (הליכוד, כחול לבן ליברמן) אך הקיצונים בשמאל ובימין מסתייגים ממנה

מה אומרים מנהיגי הפלסטינאים על התוכנית?

מתנגדים בתוקף ומבקשים שישראל תחזור לגבולות 67 (כלומר לגבול של לפני מלחמת ששת הימים) ותחזיר את השטחים אותם היא כבשה במלחמה זו.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר: "אני רוצה לפנות לכל בני העם הפלסטיני בגדה, בעזה ובירושלים להתנגד לעסקת ה'בושה' אשר לא תצא לפועל. אני רוצה להגיד לטראמפ ולנתניהו כי ירושלים היא לא למכירה". לדבריו, "הקשבנו לנשיא טראמפ ולראש הממשלה נתניהו מדברים על עסקת הבושה. אנו שמענו כי ירושלים המאוחדת שייכת לישראל. אנו אומרים אלף פעמים לא לעסקה זו. עסקת המאה היא התוצאה הסופית של הצהרת בלפור. ארה"ב מתחילה ליישם את הצהרה זו כעת".

מה אומרים בליגה הערבית על תוכנית המאה:

מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד אבו אל-רייט, מסר בשם הארגון: "תוכנית השלום מצמצמת באופן ניכר את זכויות הפלסטינים. עם זאת, הליגה הערבית לומדת את החזון של התוכנית והיא פתוחה לכל מאמץ אמיתי להשגת השלום".

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז שוחח עם יו"ר הרשות הפלסטינית ואמרו לו כי "עמדתנו כלפי הסוגיה הפלסטינית לא השתנתה, כל הערבים ואנחנו איתכם. יש לפעול לכינון שלום צודק ומקיף. השלום הוא בחירה אסטרטגית שיביא לפתרון קבע שיגשים את זכויות העם הפלסטיני".

בירדן הגיבו לתוכנית, ומסרו כי "מדינה פלסטינית שבירתה היא מזרח ירושלים - הדרך לשלום". במקביל, שר החוץ הירדני הזהיר כי "לסיפוח שטחים על ידי ישראל יהיו השלכות מסוכנות".

תגובות באירופה:

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הביעה תמיכה: "אני מברך על פרסום התוכנית האמריקנית. אנחנו קוראים לכל הצדדים לפתוח במשא ומתן על בסיס המתווה, תחת ההנהגה האמריקנית, ועם ראייה להשגת פתרון שתי המדינות".

גם צרפת בירכה את הרעיון האמריקני: "צרפת מברכת את מאמצי הנשיא טראמפ ותלמד בקפידה את תכנית השלום שהציג. צרפת משוכנעת שפתרון שתי המדינות, בהתאם לחוק הבינלאומי ולפרמטרים הבינלאומיים המוסכמים, נחוץ לכינונו של שלום צודק ובר-קיימא במזרח התיכון.

שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, התייחס לפרסום התוכנית ואמר כי "היוזמה האמריקנית מספקת הזדמנות לפתוח מחדש במאמצים החשובים והדחופים לקראת מו"מ והשגת פתרון אפשרי לסכסוך הישראלי-פלסטיני. האיחוד ילמד ויעריך את ההצעה.

עוד הוסיף: "נדרשת מחויבות משני הצדדדים, שתבוא לידי ביטוי במדיניותם ובפעולותם, לפתרון שתי מדינות לשני עמים - הדרך היחידה האפשרית לפתור את הסכסוך".

שר החוץ הבריטי בירך על התוכנית של טראמפ והגדיר אותה "הצעה רצינית שמשקפת שהושקעו בה הרבה זמן ומאמצים".

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה