משפחות הפשע מהפזורה הפכו לאימפריות כלכליותמנשק ועד לסמים: ארגוני הפשיעה בדרום מסמנים טריטוריה, וכל דבר שעובר באזור צריך את אישורם. במשטרה רשמו לאחרונה כמה הצלחות שהובילו לכתבי אישום, וקוראים לבעלי העסקים בדרום: "אל תשלמו פרוטקשן, דברו איתנו ונמצה עמם את הדין"
מאת: יניר יגנה וואלה

אשקלונט

משפחות הפשע מהפזורה בנגב הפכו בשנים האחרונות למעצמות כלכליות, פרוטקשן, סמים, נשק וגניבות רכבים. לא מדובר בעוד כנופיות לא מסודרות ולא מאורגנות, משפחות הפשע מהפזורה הפכו לאימפריות כלכליות.
בימ"ר נגב של המחוז הדרומי מיפו לאחרונה את כנופיות הפשע והפעילות העבריינית הכלכלית שלהם.

הם מתעסקים בעיקר בהברחות נשק, סמים מהגבול ובגניבת רכבים בדרום - וכמובן גולת הכותרת הפרוטקשן.
בתקופה האחרונה החליטו בימ"ר נגב למקד את פעילותם בפן הכלכלי של משפחות הפשע מהפזורה. "אין כמעט ארגוני פשע יהודים בנגב בניגוד ללכיש, הכל בשליטתם של כנופיות הפשע מהפזורה", אומר גורם המעורה בפרטים. הם מסמנים טירטוריות וכל דבר שעובר באזור צריך את אישורם - מנשק ועד לסמים.

במשטרה רשמו לאחרונה כמה הצלחות מודיעניות שהביאו גם לכתבי אישום בנושא הפרוטקשן, אך עדיין מדובר במכת מדינה. אין כמעט קבלן שלא משלם עבור "שמירה", גם אם היא לכאורה חוקית. במשטרה גם שמו לב לתופעה חדשה - ארגוני הפשע היהודים כורתים בריתות עם הכנופיות מהפזורה.

"הם המבצעים, משלמים להם עבור ירי, זריקת רימונים", אומר הגורם.
הם החוליות המבצעות ולאט לאט גם הופכות לכנופיות שמכתיבות את העבריינות לא רק בנגב, אלא גם באזורים אחרים בארץ. חלק מהכנופיות כרתו בריתות עם ארגוני הפשע של בני שלמה עד הירצחו של האחים לביא, אחרים עובדים עם ארגוני הפשע של דומרני. "אין כמעט אירגון פשע שלא כורת ברית עם הכנופיות", הוסיף הגורם.

חלק מהעיסוק הפלילי של הכנופיות הוא גניבת מכוניות מתושבי הנגב. כ-400 רכבים נגנבים בשנה, ורובם מעוברים לשטחי יהודה ושומרון. ההכנסות למשפחות הפשע מעורכות במיליוני שקלים רק מהרכבים הגנובים.
אך גם בין כנופיות הפשע בנגב יש ירבויות והמון סכסוכים בין העבריינים. "מדובר בכנופיות פשע, ארגונים היררכים שמנוהלים תחת הגדרות ברורות ויודעים מי בראש ומי מתחתיו", הוסיף הגורם. במרחב נגב של המחוז הדרומי הפעילו בתקופה האחרונה גם מסתערבים וגם סוכנים סמויים כדי להגיע ולהיכנס אל הכנופיות.
"ברוב המוחלט של המקרים בהם קבלן או בעל עסקים מתלוננים על פרוטקשן, הם לא חוזרים אליו. אנחנו נעטוף אותם מבחינה משטרתית. אנחנו קוראים לכל מי שמשלם פרוטקשן לדבר איתנו. לא חייב להגיש תלונה רשמית. אנחנו כבר נעשה את עבודתנו ונמצה איתו את הדין בכל הכלים והאמצעים, גלויים וסמויים, העומדים לרשותנו", אומר גורם בכיר במרחב נגב.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה