תורת המשחקים: התנאים לנצחון נתניהואפילו שתורת המשחקים היא ענף של מתמטיקה, כלכל ופסיכולוגיה, היא ישימה גם בפוליטיקה. שכן, היא מציגה מצבי עימות או שיתוף פעולה בין שחקנים עם אינטרסים מנוגדים. במערכת הבחירות ב-23/3 אנו פוגשים במשחק שיתופי

יחצ

יואל ישורון, מרצה למדעי המדינה ודיקן הסטודנטים במכללת אשקלון, מביא את תורתו/פרשנותו על הבחירות האפשרויות השונות:

א. משחק שיתופי של קואליצייה המורכבת ממפלגות שהמשותף להם הוא - רקלאביבי:
יש עתיד+תקווה חדשה+מר״צ+העבודה+ כחול לבן+ הרשימה המשותפת. וזאת, מול קואליציית ״רק נתניהו״: הליכוד+ ש״ס+ אגודת ישראל + הציונות הדתית. בנט יקבע לאיזו קואליציה מהן הוא חובר לפי התנאים שאציין להלן ( הגם, שבכל מקרה האינטרס שלו מחייב חבירה לנתניהו).

ב. מהם התנאים לנצחון נתניהו?
♦️ לפיד מתחזק ל-20 מנדטים + ובהתאמה לראשות הממשלה מול נתניהו. וזאת, על חשבון סער היורד במצטבר ל-10 מנדטים ופחות. נתניהו ממקד את הקמפיין מול לפיד, אף שלפיד נמנע להכריז על מועמדותו כדי להשאיר את סער בתמונה עם 14 עד 15 מנדטים כדי ליצור רוטציה בניהם.
♦️ נתניהו מקדים את אסטרטגיית שתיית המנדטים המסורתית מימין ( החונים אצל סער ובנט) כדי למקסם את כוחו במצביעי הליכוד שערקו לסער, וגם במטרה להחזיר מסער 1-2 מנדטים.
♦️ נתניהו מצליח, במקביל, לגרוף 2-3 מנדטים מהמצביעים ברחוב הערבי שאינם באים לידי ביטוי בסקרים.
♦️ הציונות הדתית ובן גביר עוברות את אחוז החסימה וימינה יורדת מ-10 מנדטים אך לא פחות מ-8 מנדטים.
♦️ מצב יותר אופטימלי שעשוי להתרחש הוא- שכחול לבן עם גנץ רצה עד הסוף ולא עוברת את אחוז החסימה. מהלך שמוריד ל-0 את הסיכוי של קואליציית ״רקלאביבי״ להחליף את השלטון.
♦️ מבצע החיסונים מגיע לשיא של 6 מיליון מחוסנים עד הבחירות, עם ירידה ברמת התחלואה.
♦️ ש״ס ואגודת ישראל שהם תמיד בחסר בסקרים לעומת תוצאות האמת, מגיעות ל-16 עד 17 מנדטים.
♦️ הליכוד שתמיד גבוהה בקלפי מאשר בסקרים, מצליחה בשל התנאים לעיל, להגיע ל- 35 מנדטים או יותר.

סוף דבר:
א. הערכתי המלומדת היא- נתניהו יצליח להגיע ללפחות 35 מנדטים. ש״ס ואגודה יקבלו 16-17 מנדטים. הציונות הדתית תעבור את אחוז החסימה.
ב. במצב זה יעדיף בנט לחבור לקואליציה בראשות נתניהו. הגם שבנט צריך בכל מקרה לחבור לנתניהו אם יש לו שאיפות להיות ראש ממשלה מהימין. מקרה בו לפיד וסער משחקים ברוטציה גונזים את חלומו של בנט לגמרי.

הכותב:
מרצה למדעי המדינה
המכללה האקדמית אשקלון

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה