עתירה לביטול המדיניות האוסרת מגרשי מכוניות בעירמדיניות סגירת מגרשי המכוניות ברחבי העיר מגיעה לראשונה לפתחו של בית המשפט אשר יתבקש להחליט אם

מדיניות סגירת מגרשי המכוניות ברחבי העיר מגיעה לראשונה לפתחו של בית המשפט אשר יתבקש להחליט אם מדיניות העירייה חוקית או לא.

חברות מכירת הרכב  "ניו קארס" ו"אלדור" הגישו  השבוע עתירה למחוזי בב"ש עתירה מנהלית להורות על ביטול מדיניותה של עיריית אשקלון שלא לאפשר ניהול עסקי מסחר במכוניות בתחומי העיר למעט באזורי התעשייה , המשמעות הינה סגירת כל מגרשי המכוניות בשכונות העיר תוך פגיעה בקניינם ובחופש העיסוק של סוחרי הרכב אשר השקיעו מיליוני שקלים בהקמת עסקים מסודרים, בעקבות מדיניות זאת  עלול לבוא על העותרים "אסון כלכלי" לפי הגדרתם.

בעתירה לבית המשפט מצוין כי רק מגרשיהם של העותרות נותרו בשכונת "מגדל" בעיר לאחר שמגרשים אחרים ברחבי העיר כבר סגרו את שעריהם  עקב מדיניות העירייה.

בעתירה נאמר כי הנימוק היחידי שניתן על ידי העירייה למדיניותה זו היינו עבירות תנועה  חוזרות ונשנות המבוצעות לטענת העירייה, על ידי סוחרי רכב בהחנותם כביכול רכבים למכירה בחניות ציבוריות.

* חשוב לציין שמגרשי המכוניות משתלטים על חניות ציבוריות בסמוך למגרשי המכוניות שברשותם דבר הפוגע בעסקים ובתושבים המתקשים למצוא חנייה.

 בעלי המגרשים טוענים

א.  גם אם עבירות שכאלה (עבירות תנועה) מבוצעות, לא הונחה למיטב ידיעתם תשתית ראייתית לכך, הרי שהמדיניות אינה חוקית מאחר ושימוש לעסק מסחר במכוניות מותר על פי תוכנית המתאר החלה על "מגדל" והיא אינה מעוגנת במנגנון החוקי המתאים והוא שינוי תכנית מתאר או לפחות הודעה על מתן הגבלות על מתן היתרי בניה בשל הכנתה או הפקדתה של תוכנית חדשה, היא אינה סבירה באורח קיצוני וזאת בין היתר לאור כך שהיא צפויה להביא לתוצאה הפוכה מזו שהיא מבקשת להביא לה, היא פוגעת בזכויות יסוד של בעלי המגרשים שלא כדין ובכלל זה אינה מידתית.

ב. מדיניות זו מפלה לרעה את המבקשים ובעלי מגרשים אחרים זאת בהשוואה  לחברות "אלדן" ו-"אלבר", בעוד מגרשי המכוניות העותרים מבקשים להסדיר את חוקיות הפעולה בצורת "רישיון עסק", אותם שני החברות מציינת העירייה שהם פועלות באופן חוקי. העותרים טוענים  שמדובר במדיניות גורפת שנתקבלה ללא זכות שימוע ובניגוד לחובת ההגינות של העירייה.

לסיכום העתירה מדגישה כי עתירתם אינה עוסקת רק באי מתן רישיונות עסק אלא גם במדיניות אכיפה בלתי חוקית.

* נעזרתי לשם כתיבת הכתבה באתר  LawForum

[caption id="attachment_14970" align="aligncenter" width="448" caption="בתמונה: מימוש מדיניות העירייה בפועל - סגירת מגרש המכוניות חוצות "][/caption]
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה