הורים מתריעים: הסעות התלמידים לא בטיחותיות ואינן עומדות בכללי החוק והתקנותנושא ההסעות התלמידים לבתי הספר ממשיך לעורר עניין ציבורי  במסיבת העיתונאים שהתקיימה השבוע ביום שני

נושא ההסעות התלמידים לבתי הספר ממשיך לעורר עניין ציבורי 

במסיבת העיתונאים שהתקיימה השבוע ביום שני הודיע איתמר שמעוני שבכוונתו לפרסם בעיתוני סוף השבוע מודעות הקוראות להורים להצטרף לתביעה ייצוגית נגד העירייה זאת לאחר שדו"ח מבקר העירייה קבע שהעירייה גבתה מהורים עבור השתתפות בהסעות זאת למרות שהיא קיבלה החזרים מהמדינה.

טענה אחרת  באה בכיוונו של קבוצת "הכח להשפיע - תושבים עושים שינוי" טוענים בנוגע לבטיחות התלמידים בהסעות

בהודעה שפרסמו הקבוצה:

"אנו חוששים למה שיקרה לילדינו כל עוד אין בהסעות התלמידים מלווים אשר דואגים למלא אחר כל דרישות החוק והתקנות ובראש ובראשונה חגירת הילדים בחגורות בטיחות במהלך הנסיעה אל בית הספר וממנו", כך כתבו השבוע חברי קבוצת "הכח להשפיע-תושבים עושים שינוי" מאשקלון, ביניהם הורים לילדים בבתי הספר השונים בעיר, אל משה ינאי, מנהל אגף החינוך בעיריה.

במכתבם אל ינאי קובעים ההורים כי הסעות של תלמידים לבתי הספר באשקלון לא עומדות בתקנות שקבע משרד התחבורה ומציינים כי הרשות המקומית מחויבת להעמיד הסעה לרשות תלמידים הלומדים בבתי ספר המרוחקים ממקום מגוריהם.

לחברי קבוצת "הכוח להשפיע תושבים עושים שינוי" באשקלון נודע כי בהסעות שמעמידה הרשות המקומית לרשות תלמידים, אין מלווה ולא נאכף החוק המחייב את הנוסעים לחגור חגורת בטיחות.

"כאם לילד הנוסע בהסעה כזו פעמיים ביום אני מאוד מקווה שלא נצטרך לומר בעתיד שהכתובת הייתה על הקיר" אומרת רג'ין דוידוביץ ואם לילד בכיתה ג'.

ע"פ בדיקה שערכו חברי הקבוצה ישנן חובות שהטיל בנושא משרד התחבורה הנוגעות להסעות תלמידים: 

רכב המיועד להסעת תלמידים. חובת חגורות בטיחות (אגן או אגן-כתף). שילוט על רכב ההסעה כי הוא מיועד להסעת ילדים. פנסי איתות. הורדה מהדלת הקדמית הימנית (קרוב למדרכה). כל הילדים יושבים (איסור עמידה). איסור ישיבה של יותר משני ילדים על ספסל (מושב לכל ילד). חובת בדיקה על הנהג כי הילדים התרחקו מהרכב לאחר שירדו ממנו. חובת בדיקה על הנהג כי לא נשארו ילדים ברכב ההסעה.

לטענת חברי הקבוצה – רוב ההנחיות אינן מבוצעות וכלל לא מתקיים פיקוח על ביצועם, לא על ידי הרשות המקומית ולא על ידי אגף ההסעות של משרד החינוך, שגם אליו נשלח העתק מן המכתב למנהל אגף החינוך בעירית אשקלון.

תגובת עיריית אשקלון לעניין בטיחות הסעות התלמידים:

מתבצע פיקוח שוטף עפ"י נוהל ברור. ישנה ביקורת קבועה ומסודרת במוסדות החינוך בהם קיימות הסעות תלמידים, ע"י קציני הבטיחות של מוסדות החינוך ובשיתוף אגף החינוך. בנוסף לכך, ישנן ביקורות קבועות של משרד החינוך על ההסעות בכל רשות מקומית. כל ההסעות מתבצעות בהתאם לנהלים של משרד החינוך".

לגבי החזר כספים להורים

תגובת משה ינאי  ראש אגף חינוך

מבחינת הכללים חוזר מנכ"ל משרד החינוך יש זכאות להסעה. תלמידים כיתות א' –ג' שהמרחק מביתהספר לביתם הוא2 ק"מומעלה זכאים. תלמידים מכיתה ד' – י"ב מ-3 ק"מומעלה.לדעתי יש פה הטעיה כי  למעלה מ-90 אחוז של כל הילדים המוסעים באשקלון, בין הזכאים ובין שאינם זכאים, לא משלמים אגורה אחת להסעות. .

יותר מ-90 אחוז מהילדים שלומדים באשקלון מוסעים. בין אלה הזכאים ובין אלה שאינם זכאים, ישנם כאלה שאינם זכאים שמקבלים מאיתנו את הכרטיסיות כדי לנסוע, לאור מצב סוציאלי וכן הלאה וכן הלאה.

יותר מ-90 אחוז מוסעים ולא משלמים אגורה אחת. תקציב הסעות לשנת 2010 היה יותר מ-11 מיליון שקל. השתתפות העירייה 50 אחוז, 5,500,0000 ומשהו שהעירייה מתקצבת מכספה עבור ההסעות.

מה שמדובר כאן זה באותם תלמידים שלומדים בבתי הספר הייחודיים והעל אזוריים, לא במוסעים הרגילים, שתבינו, רק אלה כמו אומנויות, כמו מדעים, אכן נכון. מבחינה זו אגב אין חובתה של הרשות בכלל לארגן את ההסעות לילדים האלה כי לילדים האלה יש להם מקומות לימוד באזור מגוריהם ואינם צריכים הסעות. זו זכות שהעירייה הקימה בתי ספר טובים בעיר הזאת.

אותם ילדים שהעירייה מארגנת עבורם את ההסעות, למרות שאיננה חייבת, שוב, מתוך אותה גישה שירותית של העירייה שרוצה לשרת את הציבור. יש רשויות אחרות שלא מסיעות את הילדים האלה.  אנחנו עושים את זה כדי לתת את השירות לילדים.

אחרי שנבדוק ושמשרד החינוך ישלח לנו רשימה מי אלה הזכאים אנחנו כמובן נזכה את הילדים בסכום הזה שקיבלנו ממשרד החינוך.

גם אותם ילדים שמוסעים לבתי הספר העל אזוריים ייחודיים, מקבלים מאיתנו סבסוד גבוה מאוד והנחות  במלגות באותו שכר לימוד שצריכים לשלם. יש סכומים של מאות אלפי שקלים שעיריית אשקלון מסבסדת את אותה אוכלוסייה הלומדת בבתי הספר הייחודיים הללו שאינם כמובן יכולים לשלם וקשה להם לשלם.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה