"מגה בעיר" נגד פתיחת סניף "תמיד בזול" בקניון לבלא פעם נכתב על כך שמחירי המרכול היחיד בשכונת שמשון "מגה בעיר", הם גבוהים אפילו ביחס למרכול

לא פעם נכתב על כך שמחירי המרכול היחיד בשכונת שמשון "מגה בעיר", הם גבוהים אפילו ביחס למרכול "מגה בול" באפרידר. הביקורת על הסניף הממוקם בקניון "לב אשקלון", אף גוברת כאשר מטבע הדברים הקונים במרכול הם תושבי השכונה, האוכלוסיות החלשות, מבוגרים, עולים חדשים ומשפחות קשיי יום.

[caption id="attachment_14768" align="alignright" width="300" caption="המחאה מול "מגה בעיר" בעתיקות"]

[/caption]

רק לאחרונה התקיימה במקום הפגנה בה נשאו הפעילים שלטים ומחו על יוקר המחירים בסניף הזה. לטענת הפעילים חוסר התחרות הקיימת באזור, כאשר "מגה בעיר" היא הרשת היחידה בשכונה, היא בלתי נסבלת. "לאנשים שגרים פה אין רכבים לנסוע עד ל"מגה בול" ליד תחנה מרכזית, לכן הרשת מנצלת את זה ומקפיצה פה את המחירים ואין מי שיתחרה בה", הם אמרו.

אלא שעכשיו מתברר כי כאילו אין בדברים האלה די, וכי רשת מגה מנהלת כעת מאבק כדי למנוע תחרות במקום. רק לאחרונה היא פנתה לבית משפט השלום בבאר שבע ודרשה להוציא צו מניעה כנגד הקמת מרכול נוסף בתוך הקניון בשם "תמיד בזול – רשת חברתית".

תמיד בזול, לדברי גורמים הנוגעים בדבר, מתכוונת להציג מחירים שיהיו שווים לכל נפש ברמת מחירים התואמת את אופי האוכלוסייה באזור ובכך לשבור את המונופול רב השנים של מגה. לאחרונה חתמה הרשת הזאת על חוזה לשכירת אחד החללים הגדולים בקניון העומד על מאות מטרים וכבר החלה בהעברת ציוד למקום.

כאשר נודע לרשת מגה כי במקום מתכוונים לפתוח מרכול שיתחרה בהם, הם פנו מיד להנהלת הקניון במכתב ודרשו שלא ייפתח בקניון כל מרכול או חנות לממכר מוצרי מזון, מאחר ופתיחה של סופרמרקט "צפויה לגרום לחברה נזקים כספיים משמעותיים", נכתב במכתב.

בהמשך פנתה מגה לבית המשפט בדרישה שיוציא צו מניעה דחוף שיאסור על קניון לב אשקלון לפתוח במקום חנות או סופרמרקט לממכר מזון, וזאת מחשש לפגיעה בהכנסותיה, "פתיחת חנות לממכר מוצרי מזון, בנוסף לחנות המרכול של המבקשת מהווה, אם חלילה תתממש, מכה קשה לחנות המרכול ותפגע באופן ישיר בהכנסותיה של המבקשת, ובכלל בכדאיות הכלכלית שבהפעלת המרכול שבבעלותה", נכתב בבקשה.

עוד נכתב: "זאת ועוד, שטח היחידה המיועדת להשכרה ו/או חכירה הינו שטח ניכר בהיקף של כ 500- מ"ר, שעל פי היקף זה ניתן ללמוד על עוצמת הפגיעה העלולה להתרחש בזכויות המבקשת היה וישונה המצב הקיים". לדברי הרשת הם פנו לנציג הבעלים של הקניון ובשיחה איתו הוא הבהיר להם כי הוא אינו מתכוון לחזור בו. רשת מגה, טענה כי בהסכם הרכישה של השטח, התחייבו בעלי הקניון להעניק להם בלעדיות בתחום המזון ולא להשכיר שטח לעסק שיתחרה בה. רשת מגה ציינה כי הם מבקשים את צו המניעה לשבעה ימים שבהם הם מתכוונים להגיש תביעה כנגד הקניון.

הסופר מרקט המדובר אמור להיפתח בקומה התחתונה של הקניון בסמוך למקום בו פועל בכל שבוע שוק רמלה-לוד.

בקניון לב אשקלון, מסבירים כי מה שהם מנסים לעשות זה בסך הכול להגביר תחרות, "אם אתה נכנס ברמזורים הראשונים של אשקלון", אומר גורם בקניון לב אשקלון. "יש בצד שמאל של העיר רק שני סופרים, אחד ליד מכבי אש והשני מגה בעיר, שכונת שמשון, השכונה הכי גדולה באשקלון הכי חלשה באשקלון, יש מגהאחד בלבד. בצד שמאל העיר יש 12 או 13 סופרים, זה נראה לך הגיוני? זה כל התשובה. בא מישהו רוצה לפתוח משהו עממי, שמוכר סיטונאי ומגה עומד עם שני רגליים אחוריות". לגבי הבלעדיות מסביר הגורם כי "בלעדיות זה בשנים הראשונות חמש, שש, עשר שנים גג על מנת שבן אדם יתאקלם וירוויח ולא יפסיד, אבל הוא לא יכול להיות במקום 20 שנה ולהמשיך ולבקש בלעדיות. מגה היה צריך לעשות שם מהפכה, אנחנו רוצים שתהיה תחרות. אנשים נהנים כשיש תחרות, אחד מוכר בשבעה שקלים ואחר מוכר בשישה שקלים זאת תחרות הבריאה".

נכון לעכשיו צו המניעה הוצא על פי בקשת רשת מגה, עורכי הדין של הצדדים מקיימים דיונים ונעשתה אפילו פניה לרשות להגבלים עסקיים על מנת שתתערב בעניין.

פעיל הציבור צבי צור, שארגן את ההפגנות הקודמות מול מגה בעיר אומר: "זאת שערורייה שחברה כמו מגהבעיר שלא מספיק שהיא גוזלת ועושקת את התושבים של שכונת שמשון תוך ניצול ציני של החלשים  בגלל שזה קרוב ואין תחרות. זה עוד יותר חוצפה שהם מנצלים סעיף שטותי עם הנהלת הקניון שיש להם בלעדיות, היום יש תחרות חופשית ואני חושב שזה בלתי נסבל שהם עושים צו מניעה לסופר שרוצה להוזיל את המחירים ולכם אנחנו נערוך הפגנות לא רק על המחירים הגבוהים אלא גם בגלל שהם מונעים תחרות מסחרית והם מונופול בשכונה". במקביל פנה צבי צור קצין משטרה בגמלאות למנכ"ל קרנות השוטרים לזרוביץ בבקשה שלא להמשיך בקשר עם "מגה בעיר" ע"י קניית שוברים ושי שנתי לשוטרים, סוהרים וגמלאים, עקב התנהלות רשת "מגה בעיר" במחירה היקרים, במידה ואכן קרנות השוטרים תענה לדרישתו של צבי צור הנזק שעלול להיגרם לרשת "מגה בעיר"  יכול להגיע עד 40 מליון שקלים.

תגובת מגה : התביעה שהוגשה לבית המשפט היא כנגד בעלי הקניון בעקבות הפרת ההסכם שלהם עם חברת מגה לגבי הנכס שרכשה מהם בקניון לב אשקלון.

אין בתביעה זו כל קשר למניעה של  פתיחת סניפים חדשים בעיר אשקלון או בשכונה בה פועל הקניון האמור, אנו מברכים ומעודדים תחרות באשר היא ופועלים על פי החוק שנקבע בסוגיות אלו.

הכתבה פורסמה לראשונה בעיתון "העיר כאן דרום" ע"י הכתב דוד לוי

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה