בחירות מלוכלכות: פעיל של שמעוני ממוצא אתיופי כונה : "סודני"מערכת הבחירות מידרדרת לגזענות קשה - באחד מעמודי הפייסבוק  צורפה ידי תמונה של הפעיל האתיופי ממטה

מערכת הבחירות מידרדרת לגזענות קשה - באחד מעמודי הפייסבוק  צורפה ידי תמונה של הפעיל האתיופי ממטה שמעוני, מהבאו יאלווי, שעסק ביום שישי האחרון בפעילות פוליטית ולצידה הכיתוב: "סודני שקיבל 200 שקלים עבור חלוקת פלאיירים" - שמעוני: "גילויי גזענות מהסוג השפל ביותר; מעשה הראוי לכל גינוי"

אם נדמה היה שהתופעה של הסרת שלטי בחירות של מועמדים היא הרעה החולה של מערכת הבחירות הנוכחית, הרי שבסוף השבוע האחרון היא הידרדרה לשפל חדש: גזענות על רקע צבע עור.

סודניראשיתה של הפרשייה ביום שישי האחרון, אז יצא איתמר שמעוני עם פעילים מהמטה שלו לחלק לוחות שנה לתושבי אשקלון בצומת הרחובות אבן עזרא ואנה פרנק, על ציר היציאה הצפונית מהעיר. הפעילות הייתה מוצלחת מאוד, ובמהלכה קיבל שמעוני תמיכה מרבים מתושבי אשקלון שעברו אותה עת במקום. לפעילות בצומת הצטרף גם הפעם מהבאו יאלווי, פעיל ממטה הבחירות של איתמר שמעוני, יוצא אתיופיה, שעלה ארצה לפני כ-20 שנים. מהבאו חילק סטיקרים לעוברים והשבים וגם לנהגים שחלפו במקום.

זמן קצר לאחר שהסתיימה הפעילות, נחרד מהבאו לגלות כי בעמוד פייסבוק המשמיץ דרך קבע את המועמד לראשות העירייה, איתמר שמעוני, הועלתה תמונתו כאשר הוא מחזיק בסטיקרים של שמעוני, זאת לצד פוסט שבו נכתב: "תמונה שווה אלך מילים. לאיתמר שמעוני אין פעילים, אבל יש הרבה כסף! אז מה עושים? לוקחים סודנים, משלמים להם 200 ש"ח, ונותנים להם לחלק פליירים בצומת! איתמר, אתה שווה בדיוק כמו שאתה נראה".

כאמור, יאלווי הינו ממוצא אתיופי. במטה של שמעוני מספרים כי הוא גויס על ידי מספר 4 ברשימת שמעוני למועצה, חגית סלומון, אף היא ממוצא אתיופי. למותר לציין שעוגמת הנפש שנגרמה ליאלווי הייתה גדולה, ובמטה של שמעוני רתחו על הנימה הגזענית של הטקסט שנכתב. זמן קצר לאחר-מכן, כשהבין מפעיל העמוד האנונימי שהפוסט הנ"ל פעל דווקא נגדו כחרב פיפיות - הוא החליט להסיר אותו מהרשת, מבלי להותיר אף מילת התנצלות כלפי יאלווי, על האמירות הגזעניות שכוונו כלפיו.

גם שמעוני עצמו רתח מזעם כאשר שמע על גילויי הגזענות, והקדיש בעמוד הפייסבוק שלו פוסט מיוחד לתקרית. "אלו גילויי גזענות מהסוג השפל ביותר, המעשה שנעשה ראוי לכל גינוי. אין לי מילים כדי לתאר את עומק העלבון הצורב שחווה מהבאו נוכח הדברים הקשים שנכתבו. אין לי מילים כדי לתאר את ביטויי הגזענות המחרידים הללו, שבחסות תומכיו של בני וקנין, הפכו חלק בלתי נפרד מהשיח הציבורי אצלנו. העמוד הזה פעיל ברשת כבר חודשים רבים, מעלה דברי שטנה ודיבה חמורים במיוחד נגדי, והאנשים המפעילים אותו נוהגים כשפנים ואינם מספיק אמיצים כדי לחשוף את זהותם. כשהתברר להם שלא ארד לרמת השיח הבזויה שלהם, הם מפנים את החיצים לאנשים הקרובים אליי.

"על אף הדברים החמורים הללו, מעולם לא שמעתי גינוי פומבי מפיו מצד ראש העירייה לדברים החמורים שנכתבים נגדי ובוודאי שלא לביטויים הגזעניים שנכתבו שם נגד פעיל פוליטי שלי, שכל אשמתו בעיני תומכיו של בני וקנין, הוא העובדה שצבע עורו שחור. במלחמה שלהם נגד איתמר שמעוני, הכל מותר".

חגית סלומון, מספר 4 ברשימתו של איתמר שמעוני, הביעה אף היא זעזוע נוכח הדברים: "התבטאויות גזעניות כאלה כלפי פעיל שלנו, יהודי אתיופי, מעוררת סלידה וגועל, שכל חטאו הוא צבע עורו, ואין מקום בחברה מתוקנת ושפויה לאמירות מסוג זה".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה