תוכנית שיקום המצוק באשקלון נקלעה למצוקההממשלה אישרה לפני שנה וחצי (3/4/2011) את התכנית להקים מערך הגנות לעצירת התמוטטות מצוק חוף הים

הממשלה אישרה לפני שנה וחצי (3/4/2011) את התכנית להקים מערך הגנות לעצירת התמוטטות מצוק חוף הים התיכון, בעלות של כחצי מיליארד ש"ח. אך נראה שהחלטות לחוד וביצוע לחוד חבר המוצעה יורם שפר אומר "אין בשורה שבדרך והתהליכים הבירוקרטיים שוחקים את המצוק", לבינתיים הבנייה בסמוך למצוק נמשכת כרגיל.

התכנית שהוצגה לפני כשנה וחצי מתבססת על מסמך מדיניות מקיף שהכין צוות מומחים בראשות המשרד להגנת הסביבה. על פי התכנית, תוקם מינהלת מיוחדת למיגון המצוק שתפעל כחברה ממשלתית, בראשות המשרד להגנת הסביבה. [caption id="attachment_24465" align="alignright" width="447"] מצוק אשקלון מתפורר, צילום "יואב נקש"[/caption] על-פי ההחלטה שאושרה, תוקמנה הגנות משולבות לאורך 13.1 ק"מ מתוך כלל אורך המצוק. בשלב הראשון יוקמו אמצעי הגנה בקטעי החוף באזורים עירוניים כמו נתניה, הרצליה ואשקלון, ובאתרים ארכיאולוגיים. הגנת המצוק החופי תיעשה באמצעות הזנת חול לחופים, הקמת שוברי גלים וייצוב מדרון המצוק. הפעילות תתבצע על ידי המדינה, הרשויות המקומיות ומנהלת ייעודית שתוקם לנושא. המצוק החופי לאורך הים התיכון, הנשחק באופן תמידי על ידי הרוחות וגלי הים, צפוי לסגת בשנים הבאות בעשרות מטרים. את השחיקה הטבעית האיצו הבנייה, ההשקיה, הקמת הנמלים והמרינות שפגעו ביציבות המצוק וחסמו את זרימת החול לחופים. על פי החלטת השיקום מתבססות תוכניות רבות חדשות באשקלון, כגון הקמת מלון חדש סמוך למלון הולידי אין, הקמת מסעדות על המצוק ותוכניות פיתוח רבות,נראה שהרשויות מצד אחד לא סקפטיות לגבי ביצוע הפרוייקט בזמן אך מצד שני ממשיכות בתוכניות הבנייה המרובות על השטחים הסמוכים לצוקים המתפוררים. ביום חמישי שעבר בדיון נוסף בסידרת הדיונים שנערכו בנושא בעירית נתניה. בהשתתפות נציגי עירית נתניה,הרצליה,ואשקלון,נציגי המשרד להגנת הסביבה ומשרד האוצר. לפי קצב התקדמות השיקום, אין בשורה שבדרך והתהליכים  הביוקרטים שוחקים את המצוק,החלטת הממשלה מאפריל 2011 מקבל צביון של אמירה החברה שאמורה להוביל את תהליכי השיקום הימי והיבשתי לא קמה עדיין למרות שההחלטה על הקמתה התקבלה לפני שנה וחצי!!! רק בימים אלו יפתח המכרז של המשרד להגנת הסביבה לחברה שתיקח על עצמה את תיכנון השיקום. האוירה בחדר מצד כל הרשויות הייתה קשה וחסרת אונים ללא מוצא מיידי לפתרון תהליכי. הפתרונות קפואים הרשויות כבולות לתיכנון ושיקום כי כל פיתרון מחייב להיות במקביל הימי והיבשתי. ובטח הבחירות שבפתח ידחו תהליכים שמחויבי המציאות,החורף יכה שוב במצוקים ושינוי האקלים ממשיך לגרום למפגעים ואסונות טבע. יתרה מזאת העלות המוטלת על הרשויות אינה עומדת במבחן המציאות הכלכלית הקשה שעוברת עלינו ועל המדינה. המשתתפים בדיון אומרים שהמדינה חייבת  להקצות את כספי התיכנון והשיקום לרשויות. נציגי הרשויות אמרו בדיון שהאחריות לכל אסון שיתרחש נופל לפתחה של הרשות ולמעשה כולם כולל האוצר והרשויות יצטרכו להסביר כיצד האסון קרה. הממונה על איכות הסביבה בעיריית אשקלון חבר המועצה שפר יורם: אני קורא לכל משרדי הממשלה לקחת במידית את האחריות ולהנחות תוך כדי קידום התהליכים בזמנים מקוצרים,כל תוכנית לבנייה בסביבת המצוק ולאורכו חייבים להילקח בחשבון היום יותר מתמיד כי קצב קריסת המצוק מקדים כל תחזית של הערכות וכבר ניתן היום לראות נסיגה רבה מעבר למה שנצפה עד היום."  
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה