לאה מלול "מתי ראינו בפעם אחרונה אוטובוס תיירים באשקלון?"מתי ראינו בפעם אחרונה אוטובוס תיירים באשקלון? אני ממש כבר לא זוכרת. הם הפסיקו להגיע. הם מדלגים על

מתי ראינו בפעם אחרונה אוטובוס תיירים באשקלון? אני ממש כבר לא זוכרת. הם הפסיקו להגיע. הם מדלגים על אשקלון כיוון שאין להם מה לעשות פה. יש באשקלון אתרים ארכיאולוגיים מרתקים וחוף ים יפהפה, אבל למרות מעלותיה, לא הפכה אשקלון לאתר תיירות פופולארי. לדעת רבים יש רק עוד שני מקומות בעולם המשלבים ארכיאולוגיה וחוף ים בדומה לאשקלון: קיסריה, ואתר המאיה טולום במקסיקו. שני האתרים מושכים מיליוני מבקרים בשנה. לאשקלון מגיעים רק כמה עשרות אלפים.

גרתי בחו"ל שנים רבות וביקרתי במספר לא מבוטל של ערים בעולם שכלכלתם מבוססת על תיירות. תיירות זה לא רק בתי מלון, תיירות זה בעיקר עסקים קטנים. תיירות זו תעשיה שלמה המייצרת מגוון של שירותים ועסקים שקמים כדי לשרת את התיירים כגון לשכות תיירות ומדריכי תיירים, מסעדות ובתי קפה, חנויות למזכרות, בתי הארחה, בתי מלון, חברות להשכרת רכב,

[caption id="attachment_29121" align="alignright" width="300"]לאה מלול לאה מלול[/caption]

חברות נסיעות ומופעים לתיירים. תיירות היא מנוע צמיחה שאם ינוצל נכון יוביל לרישות העיר באינטרנט אלחוטי, יעודד פתיחת בתי תוכנה ומחשבים שיפתחו אפליקציות וכלים לעזרת התיירים והתושבים. פיתוח התיירות נוגעת ברבדים רבים בפיתוח העיר ויישום נכון יהפוך את אשקלון לאחת הערים המרכזיות והתוססות של הארץ.

אשקלון היא עיר מיוחדת. יש בה אוצר ארכיאולוגי הקיים במספר מועט מאוד בערים בעולם.  האוצר הזה מספר סיפור בן 4000 שנה והגיע הזמן לחשוף אותו ולהשתמש בו לטובת העיר. יש להשיב את הגן הלאומי חזרה  לניהול עירית אשקלון . הוא היה בעבר שוקק חיים ועכשיו הוא שומם. יש לחשוף מחדש את כול העתיקות בגן, לשחזר תקופות קדומות ולבנות מסלולי הדרכה המספרים את ההיסטוריה של המקום.

ולא רק בגן הלאומי. ישנם אתרים ארכיאולוגים המפוזרים ברחבי העיר דוגמת הקבר הרומאי הסמוך למרינה, חצר הסרקופגים מהתקופה הרומית באפרידר, שרידים של כנסייה ביזנטית גדולה ברחוב צבי סגל וכמובן עיר היין שהייתה בעבר הרחוק מרכז לתעשיית יינות ואשר ניתן לבנות סביבה מוזיאון המספר את היסטורית עשיית היין בארץ ישראל. כמובן שיש לעודד יזמים להקים באזור זה עסקים שונים כדוגמת חנויות למכירת יינות ישראלים מכול רחבי הארץ.

באשקלון התגלו אלפי ממצאים ארכיאולוגים, מכדים ועד פסלים, ארונות קבורה וכלי פולחן. הם נלקחו מהעיר והועברו למוזיאונים שונים בארץ ולמחסני רשות העתיקות. חייבים לדרוש ממצאים אלו חזרה, הם שייכים לנו ויש לרכז אותם במוזיאון שיבנה בעיר.

ארכיאולוגיה וחוף ים יפייפה כמו באשקלון זה שילוב מנצח. תיירים יגיעו לעיר בגלל הארכיאולוגיה ויאריכו את שהותם בעיר בגלל הים. ניתן לפתח את הספורט הימי, את חוף הים, לשלב את המרינה ומועדון הצלילה ולאפשר לתיירים ליהנות מכול העולמות.

האפשרויות הם כמעט בלתי מוגבלות והיישום אפשרי. אני לא טוענת שזה יהיה קל יחד עם זאת באמצעות כישורי וקשרי הבין לאומים אפעל לגייס את הכספים הנחוצים וליצור קשרים עם ארגונים בין לאומיים כמו אונסקו להכרה באשקלון כעיר מיוחדת.

זה יחייב שינויים מרחיקי לכת בעיר אבל זה בעיקר מחייב הנהגה אחרת. כזאת שרוצה להנהיג ולקדם את העיר, לשנות אותה לטובה וכזאת שמוכנה לעבוד קשה ביושר וניקיון כפיים.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה