נעצרו כייסי קשישים שפעלו באשקלוןהחשודים, קרובי משפחה תושבי מרכז הארץ, נעצרו לאחר שהיו מעורבים בלא פחות מתשעה מקרים שונים, בהם כייסו קשישים בערים רבות בהן אשקלון, לוד, ירושלים ועוד. עד שנפלו על הבן אדם הלא נכון – מתנדב משטרה שגילם קשיש. בתום מבצע משטרתי מתוחכם במהלכו נחשפה שיטת הפעולה של הכייסים הם נעצרו ע"י שוטרי משטרת אשקלון במרחב לכיש. בתחילת החודש הוגש כנגדם כתב אישום בבית משפט השלום באשקלון אשר האריך את מעצרם

 הכול החל לפני מספר שבועות. בעקבות מספר מקרים שונים בהם כויסו קשישים, מפקד תחנת המשטרה באשקלון סנ"צ שמעון פורטל הקים צוות חקירה מיוחד בפיקודו של קצין המודיעין והבילוש של התחנה רפ"ק אורן בוכניק. המבצע יצא לדרך וקיבל את הכינוי "והדרת פני זקן". מהר מאוד התחקו אנשי המודיעין והבילוש של משטרת אשקלון על שיטות פעולה של השניים לאחר שזוהו מנסים למשוך כספים מבנקט באמצעות כרטיסי אשראי שכויסו באחד ממקרי הכייסות. אחד הנאשמים, תושב לוד בשנות השלושים לחייו היה נוהג לאסוף את דודו, אדם מבוגר בשנות השבעים המאוחרות לחייו תושב ראשל"צ. יחד השניים היו נוהגים להסתובב ברחבי הארץ ולהציע לקשישים מזדמנים "טרמפ" בחינם בכדי להגיע למחוז חפצם.

כאשר הקורבנות היו מתיישבים בכיסא האחורי ליד הנאשם המבוגר, התחיל תרגיל העוקץ. בעזרת היסח דעת של קול צפצוף, היה הנאשם שישב ליד הקורבנות מכייס אותם וגונב את ארנקיהם שהכילו כספים, מסמכים וכרטיסי אשראי. במספר מקרים ניסו הנאשמים למשוך כספים מבנקטים באמצעות כרטיסי האשראי של הקורבנות בסך אלפי שקלים.

עפ"י כתב האישום שהוגש כנגדם, היו השניים מעורבים בלא פחות מתשעה מקרים של גניבות או ניסיונות גניבה מקשישים שעלו לרכבם. כך הצליחו לגנוב מקשישים מזומנים, כרטיסי אשראי, תעודות זהות ומסמכים נוספים. השניים פעלו באזורים רבים, בהם: בפתח תקוה, לוד, רמלה, בית שמש, ירושלים, ראשל"צ, אשקלון ועוד. לאחר ששוטרי תחנת אשקלון התחקו אחר שיטת הפעולה ואספו חומר ראייתי מספיק כנגד השניים, הוחלט לתפוס אותם "על חם"

לצורך ביצוע המשימה גויס מתנדב מתחנת משטרת אשקלון. המתנדב המבוגר הוצב בעיר לוד עת שיצא מלשכת התעסוקה בעיר, כשבמקביל צוותים של בלשי ושוטרי תחנת אשקלון מלווים אותו ומתעדים כל העת את המתרחש.  שני הנאשמים עצרו לידו את רכבם והציעו לו "טרמפ". הוא הסכים. בשלב מסוים במהלך הנסיעה, בדיוק כמו במקרים קודמים, החל להישמע צפצוף. נהג הרכב ביקש מהמתנדב להסתובב וללחוץ על כפתור ובמקביל הנאשם שישב לידו נטל מכיסו של המתנדב את ארנקו.  בשלב זה ביצעו שוטרי תחנת משטרת אשקלון מעצר של השניים בעודם בתוך הרכב.

לאחר חקירה מאומצת של חוקרי מחלק התשאול במשטרת אשקלון, הצליחו החוקרים רס"מ עוזי קטני ורס"מ שלמה כרמי לבסס כנגד השניים תשתית ראייתית בגין תשעה מקרים בהם כייסו או ניסו לכייס קשישים. במקביל לחקירתם הוחזרו לחלק מהקשישים כסף מזומן, ארנקים ומסמכים אחרים שנתפסו ברשות החשודים שנעצרו. הקשישים שהופתעו לראות את השוטרים מתייצבים בביתם עם רכושם הגנוב, הודו לשוטרים שהשיבו להם את אשר נגנב מהם. בתחילת החודש (01.02.2015) הגישה חטיבת התביעות במשטרת ישראל לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום כנגד השניים המייחס להם עבירות של גניבה, ניסיון גניבה והונאה בכרטיס חיוב. מעצרם של השניים הוארך עד למתן החלטה אחרת בעניינם.

מפקד משטרת אשקלון סנ"צ שמעון פורטל ציין: "לאחר שזיהינו מספר מקרים בהם כויסו קשישים חסרי ישע, החלטתי על הקמת צוות חקירה מיוחד. לאחר פעילות מורכבת שכללה איסוף מודיעין, עיכוב, ביום קורבן עבירה וחקירה מאומצת הצלחנו לעצור ולהעמיד לדין את החשודים. בפעילות זו הושקעו מיטב המאמצים והמשאבים בכדי להבטיח את ביטחונם האישי של קשישים וחסרי ישע המתגוררים בערים רבות במדינת ישראל. אנו קוראים לכל האזרחים לנקוט אמצעי זהירות לפני עלייה על טרמפים מן הסוג הזה".

מפקד משטרת מרחב לכיש במחוז דרום נצ"מ אלי כזרי שיבח את שוטרי תחנת אשקלון על פעילותם היצירתית והמקצועית אשר הובילה למעצר החשודים והסתיימה בהגשת כתבי אישום כנגדם. 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה