תופעה - נערים מסתבכים בהימורים ברשתתופעת ההימורים בקרב בני הנוער מתפשטת בחטיבות הביניים ובתיכונים ובני נוער.לעיתים קרובות בני נוער מוצאים את עצמם נקלעים למצוקה

בערבים הם גולשים באתרי הימורים באינטרנט, גונבים את כרטיסי האשראי של ההורים כדי לעמוד בחובות המצטברים, מהמרים על משחקי כדורגל המנוהלים על ידי עבריינים לעיתים מסתבכים.

רק בשבוע שעבר עצרו חוקרי מחלק הנוער במרחב לכיש את נועם, תלמיד תיכון בן 16 שביצע עסקאות סמים כאשר מכר חשיש ומריחואנה לבני נוער ובתמורה קיבל מסוחרי הסמים כספים למימון הימוריו. "הייתי מוכר סמים, לחברים שלי בבית ספר ולכאלה שהכרתי ברחוב, ובכסף הייתי הולך להמר. את כל הכסף שהייתי מרוויח מהסמים שמתי על הימורים. כמה אלפי שקלים כל חודש. ההורים שלי לא יודעים כלום".

פקד חי עוזר, קצין הנוער מרחב לכיש, שטיפל בתלמיד שהפך לסוחר סמים כדי לממן את הימוריו, מספר:

"התלמידים לא מדברים על ההימורים  ליד הורים או מורים, זה נשאר בתוך הקבוצה הסגורה של בני גילם.

ההורים והמורים מנותקים לגמרי ממה שקורה עם התלמידים בשעות שמחוץ לשעות הלימודים, והם לא מבינים שמדובר פה בטרנד כמו כל טרנד, אופנה שגורמת לתלמידים להתמכר מהר מאוד. הם מהמרים על כל דבר, באתרי אינטרנט, ב'בטים', בווינר. חלקם משמשים 'קופים' (אנשי קש) של עבריינים שמציעים להם להמר בתמורה לכך שיבצעו עבורם שליחויות. זה נושא שמישהו חייב לתת עליו את הדעת".

עולם הנוער יותר ויותר מחפש דרכים לעשות כסף קל  כדי לממן את היציאות, לקנות בגדים, להיות במועדונים. זה מתחיל ב'ווינר', בקטנה, בכמה מאות שקלים בשבוע. ומשם הם מגלים את הימורי הבטים שאפשר להרוויח דרכם עשרות אלפי שקלים.

מבחינתם מדובר על ריגוש, המון כסף, סיפוק מידי, וזה מלהיב אותם להיכנס לעולם הזה מבלי לקחת בחשבון את הסיכונים שהם נחשפים אליהם.

המחשבה על כך מציתה להם את הדמיון  והכניסה לשם קלה.

אחד הנערים שנתפס להימורים מספר:

"זה ריגוש, קשה לצאת מזה. "אתה יכול להתרחק מהעבריינים בחוץ אבל אז, במחשב שלך בחדר, יש אתרים שמציעים לך להמר באלפי שקלים על הכול - משחקי כדורגל, פוקר, קזינו. מי שנכנס לזה קשה לו לצאת".

כשהם מפסידים...וכמעט כולם ללא יוצא מן הכלל מפסידים ניד או מאוחר יותר, מתחילים להגיע גם האיומים.

"כל הזמן היו לוחצים עליי להמר ועוד ועוד כדי להגדיל את הסיכויים שלי לזכות ביותר כסף. קשה מאוד להיגמל מהימורים. זה חיידק. הוא נכנס לך לגוף ואתה לא יודע איך הוא ייצא". כך מספר בן שאביו גילה שהוא  גנב לו את כרטיס האשראי  וזרק לו את המחשב, החרים לו את הסמארטפון ובמקביל הכריח אותו לעבור טיפול גמילה מהימורים.

"יש לי חברים שהגיעו מבתים טובים, עם הורים מורים, והם בעצמם משרתים בצבא - ובלילה סוחרים בסמים כדי לממן את ההימורים, עובדים כבלדרים אצל מגדלי מריחואנה וסוחרי חשיש. מאז שאני בטיפול ההורים שלי צמודים אליי, פוחדים שאחזור. יש המון פיתויים אבל למדתי את הלקח".

פקד חי עוזר מספר -  ההורים בדרך כלל פוחדים להגיש תלונות נגד העבריינים, ובטח שהם לא ילשינו על ילדיהם שגנבו להם את כרטיסי האשראי, ולכן נוצר מצב שבו התופעה ממשיכה להתקיים כי אין שיתוף פעולה שיעזור לנו לעקור אותה מהשורש. זה קשר של שתיקה".

הורים רבים נדהמים לגלות שגם ילדיהם נפלו בתוך רשת ההימורים:

"אין אצלנו הימורים  בבית, סמכנו על הבן שלנו בעיניים עצומות.  הוא האחרון שהייתי חושבת שיתעסק בדברים מהסוג הזה - ילד טוב, ציונים טובים, מעולם לא היו איתו בעיות בבית הספר. חשבתי שאני הוזה, חולמת. היינו בהלם לגמרי. האשמנו את עצמנו שנכשלנו כהורים, שסמכנו עליו יותר מדי ולא נתנו לו מספיק תשומת לב. כל החיים שלנו נהרסו ברגע".

אלו משפטים שאומרים הורים שמגלים כי בנם הסתבך בהימורי הרשת.

קצין הנוער פקד חי עוזר חושב שהכל מתחיל ונגמר בחינוך מהבית:

 "בני נוער מוכנים לעשות הכול כדי לממן הימורים ומתפתים די בקלות להיכנס לעולם הזה.

ההורים לא מודעים למה שהילדים שלהם עושים. הם די מופתעים לגלות שהקטנים שלהם מכורים להימורים, גונבים, פורצים. לא מבינים שהם מבצעים עבירות פליליות ומסתבכים. הגיע הזמן להפסיק להיות בהלם".

משרד החינוך לא נותן מספיק את הדעת לתופעה הזו. צריך להביא לבתי ספר יותר ויותר אנשים שהתמכרו להימורים ונגמלו כדי שיספרו לתלמידים בצורה מעמיקה את הסכנות שזה יכול לגרום להם.

ממשרד החינוך נמסר:

"מערכת החינוך רואה חשיבות בהתייחסות לתופעת ההימורים בקרב בני נוער. בתוך כך, ההתייחסות החינוכית לנושא זה באה לידי ביטוי במסגרת תכנית 'כישורי חיים' המעודדת בחירת באורח חיים בריא.

הכישורים המודגשים בתכנית בהקשר לנושא זה הם: שליטה עצמית, הצבת גבול פנימי וגבול חיצוני, התמודדות עם לחץ חברתי וויסות רגשי.

מסגרת התכנית דנים בני הנוער בדילמות הקשורות לנושא, כגון: אחריות אישית וערנות כלפי חבר הנמצא במצוקה כתוצאה מהימורים. כמו כן פועל משרד החינוך לאורך כל שנת הלימודים כדי להקנות כלים לגלישה נבונה באתרי אינטרנט. המשרד מטמיע בתוך בתי הספר תכניות הסברה ומקיים סדנאות אודות אתרים שאינם ראויים לגלישה (על פי גילאים ותכנים) ובכלל זה אתרי הימורים".

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה