פקחי רשות הטבע והגנים הצליחו להציל את חייהם של שני צבי ים חומים נדירים לאחר שנתפסו בשוגג ברשתות דיג מול אשקלון. כך מפרסם האתר ynet

פקחי רשות הטבע והגנים יצאו לפיקוח ימי שגרתי אחרי פעילות ספינות הדיג המסחרי באזור החופים הדרומיים של המדינה. אורי פרו, פקח ימי ברט"ג, סיפר ל-ynet כי הבחינו במרחק של כ-13 קילומטר מחופי אשקלון, בספינת דיג (מכמורתן) שהרימה את הרשת עם שלל הדיג.

"במהלך פריקת הרשת לספינה, ראינו שהיתה שם צבת ים חומה גדולה שנתפסה בשוגג וביקשנו מהדייג למסור אותה לידינו", הוא אומר. "הצבה לא היתה במצב טוב והדייג ככל הנראה נלחץ והשליך אותה בחזרה לים, אך הספקנו לתפוס אותה לפני שטבעה". 

צב ים שנלכד ברשת

ברשות מציינים כי אחת הבעיות של בעלי חיים מוגנים שנתפסים בשוגג ברשתות הדיג היא סכנת מוות כתוצאה מטביעה. "הצבים למעשה לכודים ברשת ולעיתים חולפות שלוש ארבע שעות עד שהדייגים מעלים את הרשת בחזרה לספינה והצבים לא מצליחים לעלות אל פני הים כדי לנשום ומתים", הוא מסביר. "זו לא עבירה לתפוס בשוגג בעלי חיים מוגנים, אך יש לדווח לנו עליהם כי במידה והם פצועים, כמו צב ים או דולפין, יש לנו אפשרות לסייע להם".  

ספינת הדיג השנייה שאותרה באזור, נצפה שוב צב ים שנתפס בשוגג ברשת. במקרה הנוכחי, הדייג קרא לפקחים להגיע למקום כדי לעזור לצב הים הפצוע. שני הצבים הובאו למרכז ההצלה הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים ובבית הספר הימי "מבואות ים" במכמורת. מצבה של הצבה הראשונה שחולצה מוסיף להיות קשה ואילו המטפלים מעריכים כי הצב השני שחולץ יוכל לשוב לטבע בקרוב.

 כיום מוערך מספרם של צבי הים שנתפסים מדי שנה ברשתות דיג בכ-1,500 פרטים וכ-1,300 פרטים ברשתות הסמוכות לחופים.

צילומים: אורי פרו, רשות הטבע והגנים

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה