היכונו להצפת חופי אשקלון באלפי בני אדם בשלושת השבועות הקרוביםעיריית אשקלון חייבת להיערך בצורה שונה בחופי הים ובמיוחד בשבתות. הסיבה, משטרת ישראל סגרה את חופי הים של ניצנים וזיקים לרחצה למשך 19 יום

 בשיאה של עונת הרחצה בוצעה ביקורת פתע ע"י קציני ושוטרי אגף המבצעים מרחב לכיש של משטרת המחוז הדרומי בחופים זיקים וניצנים בהנחיית מפקד מרחב לכיש. חופים אלו המופעלים זו השנה השישית ע״י זכיין פרטי: חברת בננה ביץ׳, המפעילה כיום 8 חופים פעילים שונים, מהגדולים במדינת ישראל (כגון: חוף אכזיב, חוף מכמורת, חוף בננה ביץ' תל אביב ועוד).

 הביקורת שערכו כוחות המשטרה מתחנות משטרת שדרות ומשטרת אשקלון בשטח הניבו  ממצאים מדאיגים וחד משמעיים. ממצאים אלו לימדו כי המשך הפעלת החופים והגעת אלפי מתרחצים לחופים, יש בה סכנה ברורה לשלומם וביטחונם של האזרחים.

 בין היתר, עלו ממצאים מדאיגים באשר למבנים יבילים , אימפרוביזוריים, בהם חוטי חשמל חשופים ומכלי גז נפיצים. הלקוי החמור ביותר הינו אגם מלאכותי שאינו מגודר הנמצא בחוף זיקים ובו מתרחצים רבים ללא כל פיקוח או שירותי הצלה מתאימים. כמו כן בשני החופים לא קיימים הסדרי תנועה בשגרה ובחירום, וכלל העסקים מתנהלים ללא כל רישיון מטעם הרשות המקומית.

 לאור הממצאים החמורים שהוצגו למפקד המחוז הדרומי ניצב יורם הלוי הנחה מפקד המחוז לפעול מידית בכלים המשפטיים, ורישוי העסקים לסגירת החופים עד להסדרת הליקויים החמורים ועל רקע הסיכון הממשי לביטחונם ושלומם של אלפי הרוחצים ומשתמשי החופים.

 ממצאים אלו הובאו מידית לידיעת כלל הגורמים, במסגרת שימוע שהתקיים בתאריך 20.07.2015 בראשות מפקד מרחב לכיש נצ״מ אלי כזרי ובהשתתפות הזכיין אשר מפעיל את החופים זיקים וניצנים ונציג כב"ה. במהלך השימוע נקבע כי בתוך 11 ימים יוסדרו כל הליקויים ובהם: תכנית הבטיחות, תכנית הביטחון, תכנית התנועה, הרישוי ועוד.

עוד הורה מפקד המרחב, כי במידה והזכיין לא יסיר את הסכנה הנשקפת לאזרחים - החופים ייסגרו לאלתר.

 בעקבות השימוע, שירותי כב"ה ערכו מידית בקרה בחופים.  בקרה זו הובילה לקיום שימוע במסגרתו נקבעו ממצאים חד משמעיים בהתייחס לחוף ניצנים. "המקום כפי שהוא היום מהווה סכנה", אמר טפסר יגאל זוהר אשר המליץ על הוצאת צו סגירה למשך 30 יום.  

 בתוך  התקופה האמורה התקיימו בקרות חוזרות בחופים ע"י משטרת מרחב לכיש. בקרות אלו לימדו כי הזכיין ממשיך כבשלו ומפעיל את חוף ניצנים כאתר קמפינג, בניגוד לצו הסגירה שהוצא בעניינו. בנוסף לא הוסר כל מפגע מסכן חיים בשני החופים.

 בשימוע שנערך ביום חמישי האחרון, ציין מפקד משטרת מרחב לכיש נצ״מ אלי כזרי : ״מבחינתי כמפקד המרחב האמון על שלום הציבור הנקרה למקום, כאשר קיימים עסקים הפועלים ללא רישיון עם מפגעים רבים וליקויים במבנים ובתשתיות, כאלה שיכול ויובילו לפגיעה בנפש, זו היא בפירוש סכנה לשלום הציבור. אני מוצא את סגירת המקום כסנקציה היחידה אשר יש בה כדי להגן על הציבור״.

 בסיום השימוע הוחלט כי חברת בננה ביץ׳ לא תפעיל וזאת למשך 19 הימים הקרובים את המתקנים הבאים בחוף זיקים ובחוף ניצנים: חניון בתשלום, מסעדה, קמפינג. בנוסף קיים איסור על קיום אירועים תחת כיפת השמיים. עוד נקבע כי הזכיין מחויב להמשיך ולהפעיל את חופי הרחצה המוכרזים על כלל הנגזרות הנדרשות ממנו מכוח הצו להסדרת מקומות רחצה (סדרים ואיסורים במקומות רחצה מוכרזים), תשכ"ה-1965.

 תמונות הליקויים מהחופים ניצנים וזיקים. צילום: חטיבת דובר המשטרה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה