חמישה תושבי קולומביה נעצרו לאחר ששדדו את תושבי אשקלוןהם היו אורבים ליד בנקים ובאמצעות שיטה קבועה ומתוחכמת היו גונבים כסף מאזרחים תמימים. עד שבלשי משטרת אשקלון ארבו להם, ועצרו את חברי הכנופיה הקולומביאנית המורכבת מגבר אחד וארבע נשים

 במהלך התקופה האחרונה התקבלו במשטרה מספר תלונות (בייחוד באזור אשקלון ולא רק) שעניינן גניבת כספים והתפרצות לרכב. כל אותן הקורבנות סיפרו כי לאחר שמשכו כסף מהבנק, הוא נגנב מהם בתחבולה ככל הנראה ע״י חבורת נשים וגבר ממוצא קולומביאני. קורבנות העבירה סיפרו על דפוס פעולה זהה. לאחר שהוציאו כסף עקבו אחריהם מספר נשים ובשלב מסוים גילו פנצ׳ר ברכבם. לאחר שהשאירו סכומי כסף גדולים בתוך הרכב, גילו כי רכבם נפרץ והכסף נגנב.

המקרה האחרון אירע בתחילת החודש. במשטרת אשקלון התקבלה תלונה על גניבת 130,000 ש״ח מבעל עסקים אשר מחזיק ברשותו כספומטים. הוא סיפר כי ככל הנראה עקבו אחריו ביום הפדיון. כמו בתלונות הקודמות הוא גילה כי פינצ׳רו את רכבו ומאוחר יותר רכבו נפרץ והכסף נגנב מתוכו.

במשטרת אשקלון פתחו בחקירה שבמהרה תורגמה לפעילות מבצעית יזומה וחוצת מחוזות. ״קצה החוט של החקירה וההתקדמות בפעילות הגיעו לאחר שהבנו כי רכב שכור מסוג קאיה בצבע שחור ובתוכו כנופיה המורכבת מאזרחי קולומביה מעורבים באותם המקרים. התחקנו אחר הרכב וכך הגענו למקום בו משתכנים החשודים- דירה בדרום ת״א״, מספר רפ״ק אורן בוכניק קצין המודיעין והבילוש של משטרת אשקלון אשר הוביל את הפעילות.

״עקבנו אחרי ארבע נשים וגבר אחד מדירתם בת״א וצפינו בהם במו עיננו מנסים לעשות תרגילי עוקץ לקורבנות תמימים באשדוד״, מוסיף רפ״ק בוכניק. שיטת הפעולה הייתה די דומה בכל המקרים. הגבר היה נכנס לסניפי בנק ומסמן ׳מטרה נוחה וכדאית׳. בצאת הקורבן מהבנק, הנשים היו מתאגדות סביבו ועוקבות אחריו ע״מ להסיח את דעתו, לא לפני שהיו שמות מטפחות על הראש. הן היו משוחחות עם הקורבן שואלות שאלות וכד׳. באחד המקרים באזור הסיטי באשדוד אף זרקו כסף על הרצפה בכדי להסיח דעתה של אשה שמשכה כסף- ניסיון גניבה שהסתיים בפעם הזו ללא הצלחה. ״הכנופיה הייתה מתוחכמת למדי ומהר מאוד הבנו שבכדי ללכוד אותם ׳על חם׳ עלינו להיות מתוחכמים יותר מהם״, מציין רפ״ק אורן בוכניק.

לפני כשבוע וחצי החליטו במשטרת אשקלון לבצע ביום ומארב משטרתי ע״מ ללכוד את חברי הכנופיה. שוטרת מתחנת אשקלון צויידה בסכום גדול של כסף, ביגוד אזרחי ורכב שכור, ובמקביל בלשי משטרת אשקלון של מרחב לכיש התחקו אחר צעדיהם של חברי הכנופיה הקולומביאנית. בסביבות השעה שמונה בבוקר יצאו החמישה ברכב מדירתם בת״א והמשיכו בנסיעה דרומה לכיוון ב״ש. הם הגיעו לבנק בעיר, ואז הגבר נכנס פנימה בעוד הנשים חיכו לו מחוץ לסניף. בשלב הזה נכנסה השוטרת המביימת לסניף הבנק מצוידת בסכום גדול של מזומנים בכדי למשוך את תשומת לבו של הגבר.

היא הכניסה את הכסף לתיק ויצאה מהסניף כשאחריה הגבר הקולומביאני.  מיד כל הנשים הצטרפו למעקב אחריה עד שהגיעה לרכבה. היא השאירה את התיק בתוך הרכב נעלה אותו ועזבה את המקום. תחת עיניהם הפקוחות של בלשי משטרת אשקלון, הגבר הגיע למקום, ניפץ את שימשת הרכב, גנב ממנו את התיק ובתוכו המזומנים והעביר אותו לאחת הנשים. בדרכם חזרה לרכבם הגבר החליף תלבושת, והחמישה נעו בצורה זהירה כשאחת הנשים ׳פותחת ציר׳ ואחת אחרת משקיפה לאחור. 

כאשר החמישה הגיעו לרכבם הבלשים עצרו את החמישה עם הכסף הגנוב. בחיפוש שערכו נתפס התיק ובתוכו הכסף ומוט מיוחד לניפוץ השמשות. החמישה נעצרו ונלקחו לתחנת אשקלון לחקירה. עוד באותו היום בוצע חיפוש בדירתם בת״א. שם מצאו בלשי משטרת אשקלון עשרות אלפי שקלים מוחבאים בתוך גרביים של תינוקות, מספר רב של טלפונים וכרטיסי sim, כלי פריצה וכלי חיתוך מאולתרים.

מעצרם של החמישה (אזרחי קולומביה בשנות החמישים והשישים לחייהם אשר הגיעו לארץ במהלך החודשיים האחרונים במסווה של טיול בארץ) הוארך. שלשום הוגש נגדם כתב אישום בבית משפט השלום באשקלון באמצעות חטיבת התביעות של משטרת ישראל. החמישה הואשמו בין היתר בגניבה, התפרצות וגרימת נזק לרכוש במזיד. 

מפקד משטרת אשקלון סנ״צ שמעון פורטל ציין: ״מדובר בכנופיה מתוחכמת אשר עקצו והונו קורבנות תמימים במספר מקומות ברחבי הארץ. הם פשוט באו לישראל ע״י לגנוב כמה שיותר כסף תוך זמן קצר. הפעילות הנחושה שביצענו סיכלה את תכניותיהם, מה גם שבהמשך גילינו כי שניים מהם היו אמורים לחזור ערב המעצר לקולומביה. פעילות זו מתווספת לשורה ארוכה של מעצרי כנופיות גנבים ופורצים מהתקופה האחרונה ואנו נמשיך לפעול ולהקצות משאבים רבים לסיכול עבירות גניבה והתפרצות. יחד עם זאת אני קורא לציבור לגלות ערנות ולהימנע מהשארת רכוש יקר ערך ברכבים״. 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה