הביטוח מכסה תאונת אופנוע ברכיבה תחרותית?שופטת בית המשפט השלום באשקלון, סבין כהן, החליטה שהביטוח ישלם לתובע מאחר והיה מדובר בתאונת דרכים

 י’, אופנוען מבטן ומלידה, ראה באחד מאתרי האינטרנט הזמנה כתובה בשפה הרוסית לרכיבת אופנועים קבוצתית בצפון הארץ ביום שבת הקרוב. ככל אופנוען מצוי, המתין י’ בשקיקה לשבת המיוחלת בציפייה לרכוב עם חבריו לכידון. איתרע מזלו ובאחת מהפניות הוא החליק ונגרם לו זעזוע מוחי. עם שובו לאיתנו הגיש י’ תביעה משפטית נגד חברת “הפול” בגין נזקי הגוף שנגרמו לו כתוצאה מהתאונה.

בכתב הגנתה עמדה “הפול” על טענתה כי אין לי’ כיסוי ביטוחי מאחר שהתאונה אירעה במסגרת תחרות אסורה המוחרגת על פי תנאי הפוליסה. מנגד עמד י’ על טענתו כי באותה השבת הוא לא היה מעורב בתחרות אופנועים כלשהי.

למרבה המזל, התיק הונח על שולחנה של כבוד השופטת סבין כהן מבית משפט השלום באשקלון, אשר בלית ברירה ולנוכח טענת “הפול” שמעה את עדויותיהם של המעורבים השונים לגבי נסיבות התאונה, לרבות י’ בעצמו. בניגוד למשאלת ליבה של “הפול” בית המשפט לא טעה לחשוב כי על י’ להוכיח שהתאונה אירעה שלא במסגרת תחרות אסורה, כי אם הנטל להוכיח שמדובר בתאונה שאירעה במסגרת תחרות אסורה מונח דווקא על כתפי “הפול” הטוענת לחריג לכיסוי הביטוחי.

י’ ושני חבריו לכידון עלו על דוכן העדים ונחקרו על ידי נציגי “הפול” אשר קיוו להוציא דיבתם. כך בשעת הדיון הוצגה אותה ההזמנה הכתובה בשפה הרוסית בה פורטו פרטים יבשים על המפגש. התברר כי במסגרת אותה הזמנה נכתבה המילה “לגייץ” (לא מדובר בטעות כתיב). נציגי “הפול” סברו כי משם תבוא ישועתם, אולם כאשר שאלו את התובע מה פירוש המילה “לגייץ”, זה הסביר כי הכוונה היא “לגהץ” קטע כביש מסוים הלוך ושוב בדומה לפעולה החוזרנית הכרוכה בגיהוץ בגדים, ללא שום קשר לתחרות.

נציגי חברת “הפול” לא אמרו נואש וביקשו שההזמנה תתורגם על ידי גורם בלתי תלוי. הם לא תיארו לעצמם שמפח הנפש יגדל שבעתיים, כאשר מתורגמנית בלתי תלויה קבעה כי בהזמנה אין זכר לתחרות אופנועים כלשהי. אם לא די בכך הרי שהוכחת טענת “הפול” כי התאונה אירעה במסגרת תחרותית מהווה טענה אשר יש בה כדי להדביק אות קלון, ומטבע הדברים יש להוכיחה ברמת הסתברות גבוהה מזו הנהוגה במשפט האזרחי הרגיל.

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התאונה בה נפגע י’ הינה תאונת דרכים וכפועל יוצא מכך על “פול” לפצות את י’ כפי נזקיו. כן נעתר בית המשפט לבקשתו של י’ כי ימונה לו מומחה רפואי לצורך הערכת נכותו תוצאת התאונה ואף חייב את הפול בתשלום שכר טרחת המומחה הרפואי.

הכתבה מאת עורך דין רותם פינקלמן באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.co.il

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה