חשד לזיהום אוויר בזיקים בגלל תחנת הכוח באשקלוןזיהום אויר חמור בגלל תקלה במסננים של תחנת הכוח של חברת החשמל באשקלון. כל הקיבוץ כוסה בצבע שחור. חברת חשמל: "תקלה שטופלה"

תקלה חמורה וזיהום אויר קשה בקיבוץ זיקים ובסביבתו.
בתחילת ספטמבר התעוררו תושבי הקיבוץ לבוקר רע. תקלה במסננים של תחנת הכוח של חברת החשמל באשקלון גרמה לזיהום חמור, שהתבטא בכך שהמכוניות, החצרות והמדרכות בשטחי הקיבוץ כוסו בשכבה עבה ומזוהמת של אפר. 
התושבי המודאגים שלחו דגימות למעבדות החברה לשירותי איכות הסביבה, ואלה קיימו בדיקה מקיפה. פענוח התוצאות, שהגיע לידי "ישראל היום", גילה כי מדובר באבק מזיק, שתכולתו 4% סיליקה דו־חמצנית גבישית חופשית. מדובר באבק אנאורגני, שעלול לגרום למחלות ריאה הנקראות "פנוימוקוניוזיס". חומר זה הוא גורם מסרטן ודאי לבני אדם ועלול לגרום לירידה בתפקודי הריאות ולסרטן הריאות. הנזק הבריאותי הספציפי תלוי בריכוז האבק ובקוטר החלקיקים. עוד אפשר להסיק מהממצאים כי בתכולת האבק גם חומרים חומציים, העלולים לגרום לקורוזיה או לזרז אותה. 
המקור העיקרי לאבק, שבו נמצאה גם נוכחות של גופרית, הוא, כאמור, תחנת הכוח באשקלון. מחברת החשמל נמסר כי מדובר ב"תקלה שטופלה, וננקטו צעדים כדי שאירוע דומה לא יחזור על עצמו". עוד ציינו כי סיליקה חופשית מצויה בכל סוגי האבק, לרבות חול ים טבעי, ואין לייחסה דווקא לאפר מתחנות הכוח.
מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "תחנות הניטור של המשרד באזור לא העידו על חריגות בזיהום האוויר". במשרד הדגישו כי יוסיפו וינתחו את הדו"ח באופן מעמיק, "כדי לקבוע את המשך הטיפול המקצועי ביותר להגנה על תושבי האזור".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה