איך קשורה אשקלון לפרשת אולמרטהאם אתמול הצליח בית המשפט להבהיר לאולמרט ולשאר נבחרי הציבור שהם אינם מעל החוק?. אולמרט ביקש לאשר מענק חריג "לקוקה קולה" שתעבור לאשקלון מבני ברק

תקופת כהונתו של אהוד אולמרט כשר התמ"ת (2003–2006) התאפיינה בחציית קווים שהגבילו את אלה שהיו לפניו ואחריו. הוא הרבה להתערב בהחלטות המקצועיות של מינהלת מרכז ההשקעות במשרד לקידום מענקים למקורביו, ואפילו לא התאמץ להסתיר זאת. המקרה הפומבי הבולט ביותר היה כשהפגין זלזול ביועץ המשפטי לממשלה דאז, אליקים רובינשטיין, שניסה לרסן אותו. זה לא מקרה שהוא הורשע בשתי פרשיות הקשורות לתקופת כהונתו כשר התמ"ת.
אהוד אולמרט

על האווירה במשרד התמ"ת בתקופת כהונתו של אולמרט ניתן ללמוד מהמאמצים שהשקיע כדי לאשר לקוקה קולה מענק חריג תמורת העתקת מפעלה מבני ברק לאשקלון. המענק לא תאם את הקריטריונים בחוק עידוד השקעות הון, אך אולמרט לחץ על מינהלת מרכז ההשקעות, שנכנעה. אחד מחברי מינהלת מרכז ההשקעות בעבר סיפר אז, כי אחד הדיונים האחרונים בפרשה הופרע כמה פעמים בטלפונים מלשכת אולמרט למנהל מרכז ההשקעות דאז, שמואל מרדכי. מרדכי התבקש לדווח על כיוון הדיון, ואף יצא מדי פעם מהחדר להמשך השיחה. למשתתפים היה ברור לאן חותר השר.

רובינשטיין הודיע לאולמרט באוקטובר 2003 כי יש לבטל את החלטת מרכז ההשקעות, שהתקבלה על בסיס סקר כלכלי לא רלוונטי וללא דיון בהשלכות כלכליות נוספות של המעבר, כפיטורי עובדים. אולמרט השיב לו כי ייערך סקר כלכלי חדש, אך הוסיף כי רובינשטיין "מבין בכלכלה פחות מכתב כלכלי. השאלה לגבי הערך המוסף של ההשקעה למשק מעניינת, אך דעתו של רובינשטיין אינה דבר קריטי בעניין".

רובינשטיין ראה בכך סוג של הפעלת לחץ מחודשת על מרכז השקעות, ופנה לאולמרט במכתב נוסף, כדי שיימנע מהפעלת לחצים על פקידיו. בסופו של דבר אושר לחברה מענק בסך 65 מיליון שקל, אך קוקה קולה לא ניצלה אותו.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה