11.1 טריליון קוב: פוטנציאל לשדה גז גדול מול חופי אשקלוןישראמקו ומודיעין דיווחו על סיכויי הפקה של 40 אחוזים והקפיצו את הבורסה. המנכ"ל: "יש להכניס את הדברים לפרופורציה, אין מדובר עדיין בתגלית". מתוך "מעריב" אונליין

 אם יש נכון בידיעות החדשות שהגיעו היום אתמול לבורסה בתל אביב, הרי שישראל מגלה עוד ועוד עתודות נפט,

השותפויות "ישראמקו" ו"מודיעין" דיווחו היום לבורסה על פוטנציאל של שדה גז גדול מול חופי אשקלון. גילויים שבמסגרתם יש סיכוי לגילוי שדה גז חדש עם כ-11.1 טריליון רגל קוב. עם סיכוי הפקה של כ-40%. הזיכיון בחלקות אלו מתחלק 75% ישראמקו 15% מודיעין ו-10% המפעלים הזרים. הגילוי הוא ידיעה מרעננת לענף חיפושי האנרגיה של ישראל שכן זה שנים רבות שלא נמצאו מאגרים חדשים לא בחלקה של ישראל במדף הימי ולא בתוך גבולותיה של ישראל.
יש לציין שוב כי לא מדובר עדיין בתגלית או משהו ממשי, אלא על פוטנציאל בלבד, ויש כאלה שאף מזהירים מהקפיצה הנחשונית בקניית המניות ועליית ערך החברות בבורסה. מנכ"ל חברת ישראמקו, ניסה לצנן את ההתלהבות ואמר: "יש להכניס את הדברים לפרופורציה, אין מדובר עדיין בתגלית". 

ח"כ שלי יחימוביץ' התייחסה לאפשרות שיתגלה עוד גז ואמרה: "באופן שיטתי כל שינוי וכל תגלית שהיו בחודשים האחרונים בתחום הגז הטבעי, הוכיחו מחדש עד כמה מתווה הגז הוא הרה אסון. כפי שהמתווה התעלם כליל ממציאת מאגר Zohr (זור) במצרים, שהפכה על פניה את תמונת המצב שהציג נתניהו, כך גם קורה כעת עם האפשרות למציאת התגלית החדשה.
"הרי ישראמקו, השולטת ברשיונות דניאל, היא גם שותפה במאגר תמר. אלמלא המתווה, שנתן לחברות גם פטור מדיני ההגבלים העסקיים, וגם את סעיף היציבות האנטי-דמוקרטי למשך עשור, היה אפשר למנף את התגלית וליצור תחרות אמיתית לתמר וללוויתן. במקום זאת, קונגלומרט נובל-דלק-ישראמקו רק קיבל לידיו עוד גז, כדי להעצים את כוחו של המונופול. רק אם יבוטל המתווה הממשלתי יהיה אפשר למנף את התגלית ליצירת תחרות, ואם לא, תתעצם ותתעשר עוד השותפות הפרטית שעה שהתרומה לצרכן הישראלי תהיה אפס עגול אחד.

התגלית הפוטנציאלית מבורכת ומדובר בחדשות משמחות לכל תושבי ישראל; אם מתווה הגז יבוטל בהקדם הבשורה הטמונה בה גם תקבל ביטוי אמיתי, תוזיל דרמטית את יוקר המחיה, תעצים את התעשייה הישראלית, תגדיל את ההכנסה הפנויה למשקי הבית ותפחית משמעותית את העוני."

 

 
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה