האם הממשלה משלימה עם חידוש בניית המנהרות מעזה לישראל?המנהרה שקרסה השבוע, רק ממחישה שושב ושוב, למי שעוד תהה, כי החמאס מתכוננים במלוא המרץ למערכה הבאה. אולם גורמי בטחון מרגיעים שבשלב זה לא צפוי סבב חדש וראש הממשלה מסביר שהחמאס נרתע מעוצמת צה"ל

חמאס יצא לראשונה בהודאה רשמית כי מנהרה גדולה שהוא בנה קרסה וכי ישנם נעדרים והרוגים.

לפי הודעת הזרוע הצבאית של החמאס, קרסה אחת המנהרות כתוצאה ממזג האוויר הסוער. בחמאס נמנעו מלפרסם את מספר הנעדרים בעקבות הקריסה.

מיקומה של המנהרה בשכונת תופאח בצפון מזרח העיר עשוי להעיד על כך שמדובר במנהרה התקפית משום שהיא נמצאת בחלקה המזרחי של העיר עזה לא רחוק מגדר המערכת עם ישראל, אולם לזרוע הצבאית יש מערך מנהרות פנימי בתוך הרצועה שדרכן מגיחים הפעילים ובורחים אליהן במקרה של לחימה מול כוחות יבשה של צה"ל.

חמאס ברצועת עזה נמצא כעת בנקודה שבה הוא שיקם את עצמו, והוא מוכן שוב למערכה מול ישראל אם יידרש לכך. הוא שיקם את המנהרות, את מערך ירי הרקטות, איסוף המודיעין, התצפיות, ולמעשה הוא מוכן ליום פקודה.

עם זאת, טוענים בכירים בצה"ל כי בשלב זה חמאס לא מעוניין בעימות עם ישראל וכי הוא דווקא הגורם הממתן ברצועה.

גורמי ביטחון מציינים כי למרות מוכנות חמאס, בשלב זה הארגון איננו מעוניין בלחימה עם ישראל ואף מנסה להשתלט על ארגונים סלפיים קטנים, שמנסים להפר את השקט בין ישראל לחמאס.

במקביל, המראה לעתיד  שמציבים גורמי הבטחון היא שסבב הלחימה הבא הוא רק עניין של זמן ושאלת המוכנות של הצד השני.

האם המדינה משלימה עם קיום המנהרות?

 סוגיית המנהרות הוותה למעשה את הטריגר המרכזי ביציאה למבצע 'צוק איתן' לפני כשנה וחצי. ההבנה היא כי מנהרות התקפיות יכולות לשמש לפיגועי ענק בהשתתפות עשרות ואף מאות מחבלים באזור היישובים בדרום, הטרידה בזמנו את הקבינט הבטחוני.

היום כבר ברור כי מלאכת חפירת המנהרות על ידי חמאס התחדשה ביתר שאת לאחר שישראל הכריזה על סיום מבצע 'צוק איתן'.

אם בעבר חפירת מנהרה נעשתה בחשאיות גמורה ובמקום מסתור, הרי שלאחרונה, חמאס עושה את הדברים בצורה גלויה. אזור מסוים בסמוך לגדר מוכרז על ידי חמאס כ'שטח צבאי סגור', אין יוצא ואין בא, ומיד לאחר מכן מתחילים לחפור בו מנהרה.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה