המומחים נבוכים - מדוע יותר ויותר כרישים מתרבים בחופי אשדוד ואשקלון?בזמן שאוכלוסיית הכרישים בעולם מתדלדלת, הם יותר ויותר נצפים בחופי ישראל, בעיקר באשדוד ואשקלון.
מה הם עושים כאן, למה דווקא אצלנו?

באשדוד (בעיקר ליד כלובי הדגים) ובאשקלון, החלו יותר ויותר לצוץ כרישים.

הדייגים טוענים בפירוש כי יש כעת להקות שגודלן טרם נראה כאן. מדובר בלמעלה מ-30 מיני כרישים שונים שהעיקרי והנפוץ בהם הוא הסנפירתן - כריש השוחה מדי פעם בקרבת החוף ומטיל לעיתים אימה, בעיקר בגלל סנפיר הגב שלו (שעל שמו הוא נקרא).

מה שהמומחים לא מצליחים להבין הוא הכיצד אוכלוסיית הכרישים בארץ משגשגת בו בזמן  שבשאר ימי העולם ובים התיכון היא הולכת ופוחתת ומתדלדלת.

בעולם מדברים על ירידה של עד 90 אחוזים באוכלוסיית הכרישים.ואף מערב הים התיכון חלק מזני הכרישים נכנסו אפילו לרשימת המינים הנכחדים.  (יש שיסבירו כי הירידה הדרסטית נובעת מהיצוא של סנפירי כריש לסין, שם הביקוש האדיר מלווה גם במחירים מטורפים. הסינים משתמשים בסנפירי הכריש למאכל ולטקסים דתיים).

אנשי רשות שמורות הטבע והגנים, מבקשים היום לשמור על תופעת הצטרפות הכרישים לאזורנו עד שנבין בכלל מה כל כך מיוחד אצלנו שהם באים.... ורק אחר כך לנסות לבחון את המשמעות של הכרישים כאן, האם היא תורמת או פוגעת בדגה וכו'...

הדייגים אצלנו טוענים שהכרישים אוכלים המון דגים. כמות הדגים שהכרישים אוכלת עולה בהתאם לגידול הכרישים והיא באה על חשבון הדייגים.

האם הם יצרו הפרה של איזון בים שלנו?

האם הם יתרמו למערך החיים בים? הרי הכרישים אינם אוכלים רק דגים גדולים, אלא בעיקר יצורים פצועים וחולים, ומהווים על כן מעין ווסת טבעי הדואג להשאיר דווקא אוכלוסיות בריאות, מכל מגוון החיים בים. מכאן חשיבותם הגדולה של הכרישים למערכת.

דבר נוסף שאנחנו לא ממש יודעים, הוא האם להקות הכרישים שאנו רואים בארץ נמצאות כאן דרך קבע, או שמא הם נודדים. הדייגים טוענים כי דווקא הלהקה שנמצאת  באשדוד ובאשקלון נמצאת כאן כל הזמן, ואלה שנצפים ליד תחנות הכוח בחורף, באות והולכות.

הביולוגים נשמעים הרבה פחות נחרצים, גם לגבי הימצאותם של הכרישים כאן דרך קבע, וכן לגבי חידוש האוכלוסייה וכרישים צעירים. אולם, על פי תצפיות שנערכו באזור אשדוד נראו מספר כרישים צעירים. אם זה המצב, ייתכן ושם ישנו אזור היתרבות.

התופעה של הימשכותם של הכרישים למים החמים היוצאים מתחנות הכוח, גם היא חדשה, ומתרחשת בעיקר בעשרים השנים האחרונות. דייגים אחרים טוענים כי התופעה של כרישים ליד תחנות הכוח החלה רק בשמונה השנים האחרונות. מה הביא אותם? לאף אחד אין ממש מושג... רק השערות כמו חום המים או כלובי הדגים....

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה