מחירי הדירות באשקלון עלו ב - 15% בשנת 2015מחירי הדירות עלו ב-2.5% ברבעון ה-4 של 2015.
השמאי הממשלתי הראשי מפרסם את נתוני המחירים של דירות 4 חדרים בערים הגדולות. במהלך 2015 כולה עלו המחירים ב-8%. השמאי חיים מסילתי: "צפויות ירידות במחירי הדירות"

השמאי הממשלתי הראשי, טל אלדרוטי, פרסם הבוקר (ראשון) את הסקירה הרבעונית בנוגע למחירי דירות מגורים בנות 4 חדרים, בערים הגדולות.

הסקירה נערכה ב- 16 ערים מרכזיות ומתייחסת לרבעון הרביעי של שנת 2015.

מתוצאות הסקירה עולה כי מחירי הדירות עלו ברבעון האחרון של 2015 בשיעור של כ- 2.5% בהשוואה לרבעון הקודם. עוד עולה מהסקירה כי לאורך השנה החולפת עלו המחירים ב- 8%. 

השמאי הממשלתי ציין כי תכניות הממשלה להפחתת מחיר הדיור, כדוגמת "מחיר למשתכן" ותכנית דיור להשכרה טרם הבשילו בהיקף ובעוצמה המשפיעה על השוק.

עליית המחירים החדה ביותר ברבעון האחרון נרשמה בראשון לציון וברחובות, שם עלו המחירים על פי סקירת השמאי הממשלתי ב-6%. בכפר סבא, לעומת זאת, לא עלו המחירים כלל ברבעון האחרון.

עליית המחירים החדה ביותר בשנה האחרונה כולה נרשמה באשקלון ובבאר שבע, בשתיהן זינקו המחירים ב-15%. העלייה המתונה ביותר נרשמה בירושלים - 2% בלבד לאורך השנה כולה.

שמאי המקרקעין, חיים מסילתי: כשיחלו ההגרלות תהיה ירידת מחירים של 10%-20%

הנתונים מראים על החשיבות ברפורמות שמנהיגה הממשלה ושר האוצר ובראשן המחיר למשתכן. מטבע הדברים, לוקח זמן עד שתוכנית דיור משפיעה על המחירים
(מתוך "טלנירי")

לדברי שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי "הנתונים מראים על החשיבות ברפורמות שמנהיגה הממשלה ושר האוצר ובראשן המחיר למשתכן. מטבע הדברים, לוקח זמן עד שתוכנית דיור משפיעה על המחירים. אני מאמין שברגע שיחלו ההגרלות אנו נראה ירידת מחירים של 10%-20% ביישובים רבים בישראל במיוחד בערי הפריפרייה".

אלי אביסרור: מחירי הדירות בישראל ימשיכו לעלות ותוכנית מחיר למשתכן אינה מהווה פתרון לבעיה
אלי אביסרור מנכ"ל חברת אביסרור משה ובניו ויו"ר ארגון קבלני באר שבע מציין כי מחירי הדירות בישראל ימשיכו לעלות ותוכנית מחיר למשתכן אינה מהווה פתרון לבעיה. אביסרור התייחס לעליית המחירים הגבוהה בבאר שבע ואשקלון וציין כי המחירים שם עלו במיוחד מאז שהכריזו על תוכנית מחיר למשתכן. ברגע שרשות מקרקעי ישראל הקפיאה את כל המכרזים הרגילים והכריזה על שיווק של מכרזים רק למחיר למשתכן, כלומר רק לזכאים, נוצר ביקוש לדירות מצד משקיעים ומשפרי דיור שגורם להמשך עליית המחירים. את המצב מנצלים גם בעלי הקרקעות הפרטיות ומעלים את מחירי הקרקעות מתוך ידיעה שאין להם תחרות מצד המדינה . הפתרון לייצוב המחירים הוא לחזור ולשווק קרקעות על ידי המדינה גם למכרזים רגילים או לשלב בין דירות למשתכן לדירות בשוק החופשי באותם פרויקטים.
יש להבין כי למרות ההוזלה לכאורה במחירי הקרקעות על ידי האוצר עלויות הבניה הולכות ומתייקרות , לא ניתן פתרון למחסור בעובדים ובנוסף הרשויות המקומיות מעלות את האגרות ואת היטלי פיתוח בעשרות אחוזים מה שמשפיע על עליית המחירים.

ניסים אחיעזרא: הציבור חושש שכמו שהיה בתכנית מע"מ 0 – תהיה בהמשך עלייה נוספת במחירים
לדברי נסים אחיעזרא, מנכ"ל חברת אחים דוניץ "אנו רואים שדווקא ברבעון האחרון הואצה העליה – מה שמראה שהציבור מביע חוסר אמון בתכניות הממשלה, וחושש שכמו שהיה בתכנית מע"מ 0 – תהיה בהמשך עלייה נוספת במחירים. גם בתוכנית מחיר למשתכן אין פתרון ארוך טווח מאחר ומדובר בתוכנית נקודתית לזוגות צעירים בלבד, והבניה מתבצעת בעיקר באזורי פריפריה. אנו רואים למשל שבערים חולון, ראשל"צ ורחובות היתה עליה של בין 4-6%, וזה מרמז על כך שנוצר חשש מירידה במלאי הדירות, וכך במקום שהשוק יירגע – הביקוש רק גובר. נקודה נוספת שראויה לציון היא שהמשקיעים לא התרגשו מהגדלת המס, והמשיכו לרכוש דירות במקומות שהמחירים בהם כיום נראים נמוכים יחסית"
  
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה