"יש עתיד" באשקלוןעו"ד אבי עייש הוא ראש מטה "יש עתיד" באשקלון, כך החליט יו"ר התנועה, ח"כ יאיר לפיד. האם קמה מפלגה שהיא תחליף לליכוד המסואב

 תנועת "יש עתיד" בראשותו של ח"כ יאיר לפיד, שר האוצר הקודם, היא מפלגה שמזנקת בסקרים ונכון להיום היא המפלגה השנייה בגודלה בכנסת הבאה. אבי עייש: "יש לשים לב, שכיום האלטרנטיבה לביבי היא יאיר לפיד. מבחינת התנועה, אין אנחנו מכוונים אלא לכך שיאיר לפיד הוא ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל".

לאחר חודשים רבים שתנועת "יש עתיד" נותרה ללא נציג מוביל באשקלון ולאחר שהיא פנתה לעו"ד אבי עייש לקיים שיחות בינו לבין ח"כ יאיר לפיד, ובעקבות שיחות נוספות שהתקיימו בינו לבין "ח"כ מאיר כהן, שר הרווחה לשעבר מטעם "יש עתיד", הגיעו הצדדים לכלל הסכמה ולכלל הבנה, כי מי שמתאים ביותר להוביל את התנועה באשקלון ולהמריץ אליה בוחרים רבים ככל האפשר, הוא לא אחר מאשר עו"ד אבי עייש. כזכור עייש התמודד לראשות העיר והוא לא הרפה מחלומו זו גם אם ניסה זאת בכמה מערכות בחירות. עייש עד לא מזמן סגן ראש לשכת עורכי הדין בישראל, והוא כיהן בעבר כחבר מועצת העיר ויו"ר וועדת הביקורת של עיריית אשקלון. קשריו בעיר ויחסיו עם התושבים, לצד היכרותו רבת שנים עם פעילי שטח ומובילי דעת קהל, הם דבר המהווה עניין מבחינת התנועה הסבורה, כי ניסיונו הרב בתחום הפוליטי, השיווקי ויחסי האנוש הטובים שלו, יכולים בהחלט לתרום לעליית כוחה של תנועת "יש עתיד" גם באשקלון. כיום כל הסקרים מחמיאים לתנועת יש עתיד ואין כל סיבה שזה לא יבוא לידי ביטוי באשקלון. "הקמנו מטה המורכב מצוות של אנשים מוכשרים ומנוסים ואני משוכנע שנתרגם את האהדה ההולכת ומתעצמת ליאיר לפיד, באמצעות אלפי פתקים בקלפי, בבחירות הבאות. יש לי יסוד סביר להניח, כי ממשלה צרה של 61 חברי כנסת לא תאריך ימים וכי הבחירות הקרובות יוקדמו, לטווח של שנה מהיום. אנחנו נערכים ברצינות ליום פקודה".

כידוע, עו"ד אבי עייש מי שהיה מזוהה עם הליכוד מזה כעשור, חש לא בנוח בתנועת הליכוד החדשה שהתרחקה מאוד מימיה הטובים בהנהגתו של מנחם בגין. בבחירות האחרונות עו"ד עייש שקל להצטרף לשר משה כחלון, כי לא מצא עוד את עצמו בתנועת הליכוד שאיבדה לטעמו את דרכה. תנועת "יש עתיד" התפרצה בעצם לדלת פתוחה ומבחינת עייש, יציאתו מתנועת הליכוד הייתה בבחינת מהלך טבעי. "אני רואה בח"כ יאיר לפיד מנהיג של הדור החדש. הוא מוביל מפלגה שפויה שאינה קיצונית לימין ואינה קיצונית לשמאל. מפלגת מרכז אמיתית, אשר לנגד עיניה ביתר שאת, חינוך טוב ונכון של הדורות הבאים, חיזוק מעמד הביניים וטיפול נכון באוכלוסיות החלשות, והובלה נכונה של מדיניות החוץ והביטחון וביסוס מעמדה של ישראל בעולם, כדמית של מדינה דמוקרטית שוחרת שלום הנאמנת לערכי יסוד המבוססים על מורשת ישראל". אומר עייש.

לשאלה האם ההחלטה קשורה במידת מה לאירועים האחרונים באשקלון, אשר בעטיים יכולים לגרור אתה לבחירות חדשות לראשות העיר, עייש משיב: "אינני עוסק בעניין זה כרגע וכי לנגד עיניי התחייבותי לתנועה להוביל אותה מעלה מעלה בעיר ולהביא לשורותיה אלפים מתושבי אשקלון. עלינו כאשקלונים לדעת, כי ח"כ יאיר לפיד אוהב את אשקלון ובכל תפקיד שיחזיק ובפרט כראש ממשלה, אשקלון תהיה לו לדגל להניס, כדי לחזק אותה כעיר תיירות וכשער לשלום או בעתות מלחמה, לעיר בטוחה ומוגנת מפני עויינותם של הפלשתינאים מהדרום. אני רוצה לומר, שלאחרונה, החלנו בפעילות ועשרות אנשי ליכוד באשקלון, מוצאים אצלנו פינה חמה בביתם החדש. הם מבינים כיום, כי אין הם בכיס של אף אחד וכי יש לכוון לטובת עם ישראל, החפץ בשינוי אמיתי בצמרת".

עייש מוסיף ומסביר מה בעצם תפס אותו במחנה לפיד וכיצד זה יכול לשכנע ליכודניקים אחרים בעיר לחצות את הקווים כך: "ובכן, כל אחד מתחבר לעניינים הקרובים לליבו. כמי שהוביל בעבר להקמת פורום לאיכות שלטון ומכון לדמוקרטיה כדי להיאבק בשחיתות בשלטון המקומי, התרשמתי מאוד מהכנות במאבק שתנועת "יש עתיד" מובילה נגד השחיתות ובהצעות חוק שהובילה ובכוונה עוד להוביל בעניין זה. תשומת הלב לכך שמדובר בתנועה נקייה של אנשים ללא רבב ושבינם לבין שחיתות המרחק בין שמיים לארץ. כמובן, שמלבד המלחמה בשחיתות, אני מתרשם ממאבקה של התנועה לטובת ניצולי שואה, לטובת האוכלוסיה החלשה ולטובת הקשישים.  יש להוסיף על כך את המאבקים שלה ביוקר המחיה ובצמצום הפערים החברתיים כלכליים בחברה. התנועה פעלה ותמשיך לפעול כדי להבטיח שכל זוג צעיר יוכל לרכוש דירה ושהקצבאות לקשישים יועלו. התנועה שואפת להעמיד את מעמד הביניים במרכז הכלכלה והחברה. בפאן המדיני אני סומך על הנהגת יש עתיד ועל ח"כ יאיר לפיד שכל הסדר עתידי עם הפלשתינאים, יבטיח את האינטרסים הביטחוניים של אזרחי מדינת ישראל. בינתיים בעניין מדיניות החוץ וכיצד אנו נראים בעיני העולם, ח"כ יאיר לפיד אינו רק מדבר, כי אם עושה והרבה. רק לאחרונה תושבי ישראל שאין להם שר חוץ רואים ביאיר לפיד כמי שעומד על המשמר בשבילנו מול כל העולם בגאווה".

אבל אם נודה על האמת, בעיר כמו אשקלון, שאחוז משמעותי של דתיים וחרדים קיים בו, הרי שחייו של לפיד  לא הולכים להיות קלים בלשון המעטה?

עו"ד עייש מתייחס לסוגיה זאת: "בהקשר הזה, אני מאמין וגם בצמרת התנועה מסכימים עם זה, שלא נעשה מספיק בפאן ההסברתי כדי שעמדת התנועה תובן ושמבקה בעניין השוויון בנטל לא יתפרש כאנטי דתיות מבחינת התנועה. אומנם אביו של יאיר לפיד לא היה אדם מאמין, אך לעומתו ח"כ יאיר לפיד, יודע יהדות, יודע תנ"ך, מחובר ליהדות ולאמונה והוא על פי הצהרתו גם יהודי מאמין. כל פועלו בעניין השוויון בנטל כוון לאותם משתמטים מצה"ל הרבים, אשר מרמים את המדינה וחומקים משירות צבאי כביכול בטענה שתורתם אומנותם, שעה שמדובר בקשר וכזב ובהטעיה. אני אישית נוכחתי להכיר לא מעט "בחורי ישיבה" שהצהירו מה שהצהירו כדי לחמוק משירות צבאי. תופעה זו יש להוקיעה ומכאן באו סדרות של חוקים מטעם התנועה כדי לעשות סדר בעניין. אמנם חילופי השלטון עקבו רפורמה בעניין זה אך אני סבור שזה עוד יתוקן. לכן, הסברה טובה וריבוי שיחות עם מובילי דת בעיר, יביאו בהכרח לשינוי דעתם בעניין זה ביחס לתנועת "יש עתיד".

עייש ממשיך ומתאר מה בעצם הולך לקרות החל מהיום באשקלון, לאור המינוי החדש הזה, שהרי הבחירות לא ממש בפתח:

"אני חייב להביע כאן את התרשמותי מהתנועה ומהבית החדש שהצטרפתי אליו לאחרונה. אף שהבחירות לא ממש לפתחנו האווירה בקרב הפעילים היא של התלהבות ממש. אתה פוגש אותם בכנסים, במפגשים של "קבלת שבת" בפיקניקים, בהפרשת חלה ובמגוון התכנסויות. התנועה חיה ונושמת ללא צורך במתח של בחירות קרובות. האנשים חמים ושמחים להיות ביחד ומחבקים אחד את השני. ישראל היפה שולטת בתנועת יש עתיד ואני קורה לכולם להצטרף למשפחה מקסימה זו. צריך לשים לב לעובדה, שלא כמו במפלגות אחרות, הדרך למעלה בתנועה אינה באמצעות "מפקד ארגזים". כל שיטת ההתפקדויות זרה למפלגה והיא לא אומצה כדי לא להשחית אותה. במפלגות אחרות, מי שפוקד, ימצא עצמו בצמרת ולאחר, שאין לאנשים האיכותיים הרצון הזמן והיכולת לפקוד או משום שאינם רוצים "לקנות" מתפקדים בכסף, אתה מוצא עצמיך מופתע להיות "מונהג" על ידי מי שפקד מאות ואלפים וזאת אף אם אינו ראוי לתפקידי מנהיגות והנהלה.

במהלך התקופה הקרובה אנחנו נביא לסלונים את חברי הכנסת של התנועה למפגשים ונבטיח הנגשה ישירה ובלתי אמצעית בין האזרח לחברי הכנסת. נקיים אסיפות וחוגי בית ונכנס מעגלים וסקטורים שונים, החל מאיגוד העסקים, וועדי עובדים וכלה בסקטורים השונים, בקרב סטודנטים, גימלאים וכו'. התנועה תפיץ את הבשורה, כי יאיר לפיד הוא ראש הממשלה הבא".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה