ילד שגדל אצל משפחה חרדית יועבר לאביו המוסלמיהילד שנולד לזוג יהודיה ומוסלמי באשקלון, הועבר למשפחה אומנת עקב היותה של האם אלכוהוליסטית. האם ערערה ובית המשפט המחוזי דחה את בקשתה לקבלת משמורת

שופטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע, שרה דברת, דחתה את בקשתה של אם יהודיה, לקבל משמורת על בנה שנולד לה ממוסלמי וגדל בעקבות התמכרותה לאלכוהול במשפחת אומנה חרדית.
האב טען שעקב אמונתו הדתית נשללת ממנו האפשרות לגדל את בנו. הילד בן ה - 6גדל בשנים הראשונות לחייו עם אמו יחד עם אחותו למחצה. לפני כחמש שניםהתגלה למחלקת הרווחה בעיריית אשקלון כי האם התמכרה לאלכוהול והזניחה את הילדים. בית המשפט לנוער באשקלון קבע שהקטינים יחשבו "כקטינים נזקקים". האב הציע לקבל חסות על שני הילדים, אולם בית המשפט החליט שהם יעברו למשפחת אומנה, עקב תנאי מגורים לא יציבים בבית האב.

לפיכך החל האב בהליך משפטי לקבלת המשמורת החוקית על בנו. ואכן, לאור תסקירים חיוביים והמלצות נציגי לשכת הרווחה באשקלון, בסוף השנה שעברה הורה בית המשפט לנוער על העברת הילד לבית אביו.
אמו הביולוגית של הילד סירבה להחלטה והגישה ערעור למחוזי בבאר שבע ובו טענה שבקרוב היא תסיים את הליך הגמילה מאלכוהול ותוכל לטפל בילד כמו אמה רגילה. "בית המשפט מתערב בדתו של הילד שהינו יהודי על פי ההלכה. טובתו של הילד  להשאר קרוב לאחותו במשפחה האומנת שדואגת לכל צרכיהם". אמרה האם.
לשכת הרווחה באשקלון והאב טענו מנגד שהענקת המשמורת לאביו התבססה על התרשמות ארוכת שנים מהמשפחה. האב הוסיף כי השתייכות דתית אינה יכולה לשמש סיבה לשלילת זכותו לגדל את בנו, וכי לא ברור כיצד האם מלינה על היותו מוסלמי, כאשר ידעה זאת עוד לפני שהחליטה לנהל עמו מערכת יחסים, שלדבריו נמשכה שלוש שנים.

בדבריה הבהירה השופטת, שרה דברת, כי להורה ביולוגי יש זכות טבעית לגדל את ילדו כל עוד הוא מסוגל למלא את צרכיו הפיזיים והנפשיים.

השופטת התרשמה על פי המידע שקיבלה שהחלטת בית המשפט לנוער התקבלה לאחר שהתרשם כי האב הוא הורה טוב ומסור, שהוכיח לאורך פרק זמן ארוך כי הקשר בינו לבין בנו חם ומיטיב.

 זאת לעומת המערערת, שנכון להיום עדיין לא השלימה את תהליך הגמילה. בתוך כך קבעה השופטת כי תלונות האם לגבי התנהגות לא הולמת ואלימה מצד האב לא הוכחו, וכי ההמלצה להעבירו לאביו ניתנה לאחר מחשבה מעמיקה.

 השופטת דברת אף הסבירה כי במקרה זה, שבו הקטין יהודי לפי ההלכה היהודית ומוסלמי לפי ההלכה המוסלמית, אין בדתו של הילד כדי להביא לשינוי ההחלטה. לפיכך הערעור נדחה, והשופטת קבעה שהילד יעבור למשמורת אביו.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה