אשקלון בראש הערים המזוהמות בישראל ובעולםוחשבנו שאנחנו גרים שאיכות הסביבה בה מהגבוהות בארץ, אז חשבנו.
ארגון הבריאות העולמי קובע שגם מודיעין בקטגוריה זו
מתוך ynet

במישור החוף הדרומי התושבים מאויימים לא פחות. דו"ח של ארגון הבריאות העולמי העמיד את אשקלון בראש הערים המזוהמות בישראל, ודירג את ישראל כולה כאחת המדינות המערביות המזוהמות בעולם. הדו"ח הקיף 1,600 ערים ב-91 מדינות, ועולה ממנו כי רמת זיהום האוויר בעולם הולכת ומחמירה. באשקלון מדדו רמות של 75 PM10. אחריה נמצאת מודיעין עם 70, באר שבע ובית שמש עם 68, תל אביב עם 67, רחובות עם 63 ואשדוד עם 62. רמות הזיהום הנמוכות ביותר נמצאו דווקא בחיפה ובחדרה: 45 ו-46 PM10 בהתאמה. בלונדון, לשם השוואה, נרשמה דרגת זיהום של 22 בלבד.

במשרד להגנת הסביבה מנסים לצמצם את זיהום האוויר מתחנות הכוח של חברת החשמל, ולהגביר את השימוש בגז טבעי.

 המעבר לגז צפוי לחסוך כ-62 מיליון שקל למשק, ויכול למנוע תמותה מוקדמת של בני אדם רבים, אבל בינתיים עוד ועוד ישראלים מצטרפים לסטטיסטיקה העצובה ומתים כתוצאה מנזקי הזיהום.

 משק החשמל בישראל הוא התורם המרכזי לזיהום אוויר משרפת דלקים. תחנות הכוח הפחמיות בישראל אחראיות לכ-80% מסך זיהום האוויר שמייצר משק החשמל. במשרד פועלים כדי לחייב את החברה להתקין סולקנים בכל היחידות הפחמיות, אשר ימנעו תמותה מוקדמת של 234 בני אדם בשנה, ולצמצמם בעשרות אחוזים את פליטת מזהמי האוויר באזור חדרה ואשקלון.

 אחת העדויות למצב החמור היא טענת תושבי קיבוץ זיקים, דרומית לאשקלון, אשר מספרים כי הם מתעוררים לעתים בבוקר ומגלים אפר לבן מכסה את המכוניות.

 באשדוד פועל את בית הזיקוק פז. בדירוג המפעלים המזהמים ביותר הוא נמצא אמנם רק במקום השני (אחרי בית הזיקוק בחיפה), אבל זה מספיק כדי להדאיג את האשדודים. רק לאחרונה זכה בית הזיקוק באשדוד לשיא מפוקפק כמפעל שקיבל את הקנס הגבוה ביותר אי פעם שהוציא המשרד להגנת הסביבה - 18 מיליון שקל בעקבות הפרות חוזרות ונשנות.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה