נפתח מחדש תיק החקירה נגד שוטר שירה למוות בעבריין מאשקלוןעומר אשכנזי נורה למוות לאחר שהטמין מטען חבלה ליד בית ונמלט כשהוא לא חמוש. החקירה נפתחה בעקבות הוראת ביהמ"ש, שקבע כי "לא ברור מדוע מח"ש בחרו להימנע מחקירת האירוע".

 המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) חקרה את שוטר ימ"ר לכיש שירה והרג את העבריין עומר אשכנזי באשדוד בפברואר אשתקד.

החקירה נסגרה לאחר שבמח"ש סברו כי מדובר היה בירי שבוצע בפעילות מבצעית כדי לשמור על ביטחון הציבור, ונפתחה מחדש בהוראת בית המשפט.

השוטר ממשיך עד כה בעבודתו כרגיל.

תזכורת:

ב-27 בפברואר 2015 נראה אשכנזי, בן 19, כשהוא מטמין מטען חבלה ליד בית מגורים באשדוד כחלק מסכסוך בין עבריינים. כשהבחין בשוטרי מרחב לכיש שעקבו אחריו, הוא החל לברוח. תחילה הוא ניסה לנגח עם רכבו את מכוניות המשטרה שחסמו אותו, ואז ירה לפחות שוטר אחד לעבר גלגלי הרכב. לאחר מכן נמלט אשכנזי בריצה. בעת המרדף הרגלי, ירה אחד השוטרים לעבר אשכנזי שני כדורים, ואחד מהם פגע בראשו. הוא נפצע אנושות ומת מפצעיו כעבור כשבוע.

החקירה:

חקירתו של השוטר שירה בו התקיימה במח"ש לפני כשלושה שבועות, חודשיים לאחר שבית משפט השלום באשקלון הורה לה לעשות כן.

במח"ש החליטו שלא לחקור את האירוע בנימוק שהשוטר הודה בירי, וכי יש לקבוע אם הירי היה מוצדק.

האב והתערבות בית המשפט:

אביו של עומר, חיים אשכנזי, החליט שלא לוותר והוא פנה לבית המשפט בדרישה שישמש גוף חוקר. בית המשפט נענה לבקשתו ומינה את השופטת רובין לביא לחקור את האירוע.

בחודש ינואר פרסמה השופטת רובין את ממצאי חקירתה, ומתחה ביקורת חריפה על התנהלות מח"ש, המשטרה והשוטר עצמו, שלפי השופטת ירה בניגוד לנהלי המשטרה.

במהלך המשפט הבחינה השופטת כי מתיק החקירה נעלם מוצג - כפפה צהובה אותה לבש אשכנזי בעת שנורה. עוד זיהתה השופטת כי שני קליעים שנמצאו בזירת האירוע סווגו ככאלו שמקורם לא ברור, וכי למרות זאת, המשטרה לא אספה את הנשקים שהיו מעורבים באירוע על מנת לערוך בדיקה בליסטית.

וכך טענה השופטת:

"לא ברור לי מדוע מח"ש בחרו להימנע מחקירת האירוע. מדובר בעובדות שהיה ניתן בנקל לחשוף אותן בחקירה של מח"ש אילו זו הייתה מתבצעת, ואלמלא הגיעו למסקנה הנמהרת שהירי הזה מוצדק. מצאתי כי היעדר החקירה על ידי מח"ש קשור קשר הדוק בהמשך לאובדן המוצגים ולמחדלי החקירה, שמנעו ממני, בשל עבור הזמן, לבצע פעולות חקירה מינימליות החיוניות בחקירת אירוע של ירי שגרם למות אדם.

לא בכדי הבלשים האחרים לא ירו לעבר המנוח ביושבו ברכב בעת שהיווה סכנה, על אחת כמה וכמה שלא עשו כן בעת שרדפו אחריו. הפער בינם לבין המנוח הלך והצטמצם. הם היו שלושה שהיו יכולים להשתלט עליו בקלות.

עולה כי אצבעו של היורה, בשונה משל חבריו, הייתה קלה על ההדק. הוא לא עבר הכשרה של ירי בתנועה, הוא מודה כי המקום היה חשוך והתאורה חלשה, ומסיבה שאינה מניחה את הדעת כלל, בחר בתנאים אלה לירות שוב לעבר המנוח, שתי יריות, שאחת מהן פגעה בראשו וגרמה לפטירתו".

נציג מח"ש טען בבית המשפט כי המחלקה הגיעה למסקנה שהירי ככל הנראה היה מוצדק, אך היא ממתינה לקבלת ההחלטה הסופית, משום שייתכן שיהיו התפתחויות בחקירה. השופטת פסקה בכל זאת כי מח"ש צריכה לחקור את השוטר תחת אזהרה.

אביו של עומר, חיים אשכנזי הגיב:

במח"ש ממדרים אותי מהתקדמות התיק לא עודכנתי על פתיחת התיק ועל חקירת השוטר. על סמך ניסיון העבר, מאז תחילת האירוע, קשה להאמין כי בדיקת מח"ש תעשה "בדיקה אמיתית".

מח"ש ניסתה מההתחלה לסגור ולטשטש את הסיפור".

עם זאת, אומר אשכנזי כי הוא מקווה שהחלטת השופטת תקשה על מח"ש לקבוע באופן סופי שהירי היה מוצדק.

תגובת המחלקה לחקירות שוטרים נמסר:

"לאחר ברור נסיבות המקרה בזמן אמת, סברה מח"ש שמדובר בפעילות מבצעית של שוטרים במטרה לנטרל חשוד שעלול לסכן את הציבור אם יימלט, ולא בחשד לעבירה פלילית שביצע שוטר. בהוראת בית המשפט נפתחה מחדש חקירת המקרה והשוטר זומן לחקירה במח"ש".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה