מכתב נדיר של הרב צבי יהודה קוק: "אחי ורעי חמודי אשר במעצר באשקלון"לקראת הקמת מוזיאון התיישבות בשומרון, נחשף מכתב מיוחד של הרב לאנשי גוש אמונים שהיו עצורים לאחר אחת העליות לסבסטיה. "נאמנכם בלב ובנפש". קרדיט: "סרוגים"

 לקראת הקמת מוזיאון התיישבות בשומרון, ותערוכות שיוצגו בחול המועד פסחבתחנת הרכבת בסבסטיה עם מוצגים נדירים, נחשף בארכיונו של בני קצובר, מכתב נדיר של הרב צבי יהודה קוק זצ"ל, ראש ישיבת מרכז הרב, אותו כתב לאנשי גוש אמונים שנעצרו באחת העליות לסבסטיה ונלקחו למעצר באשקלון.

הרב, צבי יהודה קוק

"אחי ורעי חמודי, אשר במעצר באשקלון", כותב הרב צבי יהודה לתלמידיו אנשי גוש אמונים, "חזקו אמצו בשם ה' אלוקי ישראל, אשר על עמו ונחלתו, ועל קדושת מאבקכם, למען אחיזת נחלת אבותינו, ברוממות השראת שכינתו עלינו ועליכם המוחזרת ציונה"."וכל עצמותי תאמרנה אתכם אחכם, ותתגעגענה לרגעי התראותינו בע"ה בשובכם הביתה ברננת השמחה אשר מעולם על ראשכם ולכולנו. נאמנכם בלב ובנפש, בציפיית הישועה השלמה ואשר לכם, צבי יהודה הכהן קוק".

כידוע, הרב צבי יהודה היה שותף אף לחלק מהעליות לשטח של גרעין אלון מורה שפרץ את הדרך להתיישבות בשומרון. גם כאשר לא הגיע לשטח דאג הרב לעודד את תלמידיו, אשר לא אחת בילו במעצרים לאחר העליות ובהפגנות שנערכו באותה התקופה בזמן ביקורו של שר החוץ האמריקאי הנרי קיסינג'ר. לאחר הפרסום נמסר כי המכתב פורסם בספר 'להלכות ציבור' סימן צז

ביום שלישי י"ח ניסן, בחול המועד פסח יערך אירוע בתחנת הרכבת שומרון(סבסטיה) הסמוכה לישוב שבי שומרון, ויוצגו סרטונים, תמונות ומסמכים נדירים מראשית ההתיישבות ומורשת צפון השומרון. במקביל יהיו במקום הפעלות ומתנפחים לילדים, פיינטבול, רכיבה על סוסים, טיולי ריינג'רים על מסילת הרכבת, וסיורים.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון בירך קורא אף הוא לציבור להגיע לאירוע בסבסטיה ולהתרשם מתערוכות המוצגים. "המעשים הקטנים לכאורה של חלוצי ההתיישבות אז, הם הם שעשו את המעשה הגדול של ההתיישבות, והביאו אותנו למקום בו אנו נמצאים היום", אומר דגן. "כמעט חצי מליון מתיישבים, היושבים בעשרות ישובים, שפניהם לעתיד בתנופת בנייה והתפתחות תרבותית. לא ניתן להפריז בחשיבות אותם מעשים. והקמת מוזיאון ההתיישבות היא ההצדעה שלנו למקימי ההתיישבות ביהודה ושומרון".
 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה