30 יום לפטירתו של המורה משה זיו - מספרים את סיפורו של מחנך דגולהיום (יום שלישי) ימלאו 30 יום לפטירתו של משה זיו, המורה האגדי לספורט ומחנך בבית הספר החקלאי כפר סילבר. זיו לקה בלבו והלך לעולמו בגיל 64 , הותיר אחריו אישה שלשה ילדים ושישה נכדים. האזכרה תערך בשעה 15:30 בבית העלמין גבעת ציון. אם יש לכם מה לספר על משה מנקודת מבטכם, - העלו בתגובות למטה והדברים יהוו כזיכרון עד בהיסטוריה של משה ז"ל

 

רבים קיבלו בתדהמה את הבשורה הקשה על מותו בטרם עת של משה זיו. דמות חינוכית שרבים מאוד בישובי הדרום, הכירו והוקירו.

משה חינך במשך כמה דורות את תושבי הדרום. לטקס הלווייתו הגיעו  צעירים ובוגרים בגילאים שונים שלימד וחינך מעל 35 שנה . ההסכמה של כולם היא שהוא היה מורה נערץ, וחבר לחיים.

כמה שעות לפני פטירתו משה קיבל בשורה משמחת אשר בישרה על כך שהוא נכלל בין 150 מועמדים למורה של המדינה.

ביום הלוויה ובמהלך כל ימי השבעה בני המשפחה קיבלו המון תגובות ואלפי טקסטים מרגשים מתלמידיו הרבים שחינך ולימד במשך השנים.

כולם בקשו להביע עד כמה הם מוקירים את משה ופועלו למענם, ולכן החליטו להתגייס שהמשפחה תקבל פרס הוקרה בשמו של משה.

התלמידים לשעבר החתימו עצומה אל שר החינוך נפתלי בנט שקוראת להעניק פרס שיעצים את פועלו של משה ויהווה מקור השראה למורים ומחנכים במערכת החינוך בישראל .

תלמידיו , הבוגרים כצעירים, הצוות המקצועי והחינוכי, כולם מציינים עד כמה השקיע מאמצים בחינוך דור העתיד. הוא ראה את עבודתו כשליחות וידע להיות רך וקשוח חבר ומחנך.

בחודשים האחרונים משה תכנן ועבד על אירוע כנס בוגרים 60 שנה לכפר סילבר.

הוא היה הרוח החיה שהניע את הכנס ועד היום נרשמו מעל 1500 בוגרים.

לפני שבוע המשפחה קיבלה הזמנה לטקס שיערך באוניברסיטת תל אביב בחודש יוני כדי לקבל בשמו, את ההכרה לפועלו של משה בתחום החינוך.

כמו כן הוחלט כי תתרם ספריה על שמו לבית הספר כפר סילבר.

מספרים על משה

סיגל שזירי בוגרת מחזור שנת 87 - על האיש והאגדה של כפר סילבר:

בשבע שנים האחרונות הקשר עם משה זיו היה קשר הדוק  . לאחר מספר שנים שסיימתי את לימודיי בבית הספר כפר סילבר,  ביתי נרשמה ללימודים בכיתת מופת וכך שוב נוצר הקשר עם משה. לפני ארבע שנים ערכנו מפגש של שלושה מחזורים במועדון הכפר. מפגש מרגש שמשה עזר באופן לא רגיל לקיומו והיה נוכח .משה היה מלך הכפר.

בהלוויתו סיגל ספדה לו " מבעד למעטה הקשוח הזה אתה חי...עם העוצמתיות שלך המשולבת ברגישות מופלאה לאדם לחינוך לערכים. אתה חי משה, עם הישירות שלך הנוכחות והדומיננטיות שלך. ההתעניינות האמתית שלך בכל אחד ואחת. לכבוד כנס 60 גייסת את כולנו כל המארגנים לתרום, ובפגישות הבאות היינו אמורים לתת גז ולהאיץ לקראתו. ותראה איזה כנס ארגנת לנו משה, כנס של פרידה ממך, כנס של שישים שנותיך שכרגע הסתיימו, לא שישים שנות כפר סילבר, זכיתי שהיית חלק משמעותי בחיי. תודה שהגעת לבצע שליחות כל כך חשובה ומוערכת שתחיה בנו לנצח. איך הכינוי שהדבקתי לך האיש והאגדה תופס מקום כל כך מוחשי ואירוני מישהו החליט שהתפקיד שלך כאן הסתיים . משה...תבטיח לי שתביט עלינו שם מלמעלה ותחייך בשלוות עולמים ושם למעלה, תדאג שאף מלאך לא יבריז מיום עבודה. כמו שאתה יודע ותסדר לנו מקום טוב כשנגיע."

רונית זיו אלמנתו של משה  - על זוגיות  המופלאה לצדו 

כפר סילבר היה עולם שלם של משה. מהיום שהוא נכנס לשם ועד מותו חייו סבבו סביב הכפר.הרבה מאוד ילדים העידו על כך שהחיים שלהם השתנו בזכות משה. "אני עדיין לא מעכלת איך אחיה בלעדיו. הוא היה הגב שלי, התמיכה שלי, האח שלי , והמאהב שלי. "

שמעון סולומון מנהל הכפר - על תחושת התלמידים בכפר -

התלמידים בכפר קיבלו קשה את הבשורה ולכן הם גייסו עובדות סוציאליות וקיימו פגישות קבוצתיות על מנת להסביר ולתמוך את התלמידים באובדן  של משה.

"משה היה איש חינוך והציל תלמידים רבים הוא נתן להם הזדמנות ועשה מאמצים להצלחתו של כל תלמיד. בזכותו נוכחתי לדעת כמה מורה יכול להיות משמעותי ולשנות גורל .

לכבוד 60 שנה לכפר סילבר  קיימנו מספר ישיבות והוחלט שהכנס יהיה בסימן הנצחה של דרכיו החינוכיות והחברתיות של משה. הוא השאיר חלל אצל רבים מהתלמידים והחלטנו שאת החלל הזה צריך למלא דרך מעשים טובים ולכן אנחנו עובדים על מספר רעיונות להנצחה והמשך המורשת שלו בתחום הספורט והחינוך.

 מכתבים למשה 

גיל קיסליק, תלמיד כיתה יב4. משה היה מורה לא קונבנציונלי, 

תמיד ניסיתי להרשים את משה כשהוא היה יושב באולם הספורט ומסתכל עליי, תמיד ניסיתי להפיק את המיטב מעצמי. משה היה אדם נעלה ואהוב והיה חלק בלתי נפרד מהכפר, הכפר כבר לא אותו כפר בלי משה, יהיה זכרו ברוך.

וועד מורים
היית לנו חבר וידיד נפש, איתך חווינו חוויות מרגשות ומיוחדות.
משה כל-כך לא קונבנציונאלי, מיוחד במינך ובעשייתך.
ההשפעה שלך עלינו ועל התלמידים חרוטה עמוק בליבנו.
חסרונך מורגש בחדר מורים, כל יום כל שעה.
ורד מיארה, מנהלת חטיבה עליונה.
לפני כחודש נפרדנו מחבר יקר, משה זיו ז''ל, לאחר הכרות רבת שנים.
משה היה איש משפחה למופת, מחנך גדול ודמות מובילה בכפר סילבר וביה''ס היווה 
עבורו מפעל חיים. משה היה אדם יחיד בדרכו, אהב את הזולת ושאף לתקן את העולם ע''פי ערכיו. יהי זכרו ברוך.

 

מיכל מלכא

אני זכיתי להיות גם תלמידתו של משה וגם ללמד לצידו ואף להיות עמו בקשרי ידידות.

משה היה נוהג להיכנס לשיעורי הספרות שלי, באחד מהם לימדתי את שירו של ר' שמואל הנגיד "הים ביני ובינך", ואכן, אין מתאים משיר זה, כדי לבטא את הקושי העצום בלכתו, השאר מסתיים בשבועות האח, "עד בוא יום מותי, בלבי אש פרידתך" ואכן מותו של משה היקר, יהיה כמכוות אש בלבבות אוהביו.בטוחה שזיו אורו לא יכבה לעולם ומורשתו תמשיך לעצב וללוות אלפים.

מיכל בן זקן

 

כולם העריצו אותך, לפיכך מאגר החברים שלך כל כך גדול מגיל ינקות ועד גיל בגרות לכל אחד נתת להרגיש שהוא הכי חשוב, המשמעותי ביותר , וכעת כולנו מרגישים "יתומים".

היית ל"עמוד התווך" של הכפר ממייסדי המקום. כל אבן וכל פינה זוכרים אותך ומבכים את מותך.

הכפר כבר לא יהיה כפי שהיה שמעתי משפט זה מספר פעמים ואכן כך....

אנשים כמוך אינם מצויים בכל מקום. אתה היית אחד למליון מנץ' אמיתי.

אני זוכרת את הטיולים השנתיים לצידך את "המסע הישראלי" שהיווה אבן דרך עבורך..

התלמידים מבכים הטיולים בלעדיך כבר לא יהיו כפי שהיו.

זוכרת כיצד דאגת שאחרון התלמידים יקבל את המגיע לו, מקלחת, ארוחת ערב ורק לאחר שכולם נסובו סביב השולחן ולא חסר דבר ישבת אתה...

כמפקד טוב הובלת מחזורים רבים , לימדת אותם אהבת הארץ, המולדת השירות בצה"ל.

והנה אנו עומדים בפתחו של יום הזיכרון לחללי צה"ל יום בו נערוך טקס לזיכרם של הנופלים בבית הספר . אותם נופלים אשר הכרת אותם באופן אישי וידעת לספר אודותם מידי שנה פקדו את בית הספר בוגרים רבים, נכנסו לאולם הספורט ושאלו היכן משה? הגענו לכאן כדי לראות אותו.

השנה נעמוד דום לזכרם ולזכרך זה כבר לא יהיה אותו הדבר.

 ליהיא עזיזי-/ תלמידה

משה עבורי היה חבר מעבר למורה,
תמיד היה נמצא שם עבורי ברגעים הקשים והטובים ותמיד ידע לתת את העצות הטובות ביותר.
משה הוביל את כיתתנו לדרך ארץ ,  השריש ולימד אותנו להיות בני אדם ולקבל את האחר.
משה מעולם לא ויתר על אף תלמיד ודאג שיהיה לו מסלול בכדי שיסיים את לימודיו כראוי , וכמובן שאף תלמיד לא רצה לאכזב אותו.
נתגעגע לשיעורי החינוך של משה בהם לימד אותנו ערכים, כבוד איש לחברו, לקבל את האחר, לתרום מעצמך אל הכלל, להשכיל ולהוציא את המיטב מכל סיטואציה.
חוכמת חייו של משה הייתה אוצר שהוריש לנו לחיים.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה