עליה דרמטית לאשקלון בשנתיים האחרונות



שיעור הנבחנים ב - 5 יחידות במתמטיקה מצביע על שינוי במגמה. בשנת 2012 הייתה אשקלון בשיאה השפל וירדה מתחת לממוצע הארצי. כיום אשקלון עוקפת ערים מאשכול חברתי- כלכלי גבוה ממנה.ככה זה כשקובעים מטרה (איתמר שמעוני) ומשיגים אותה. נתונים מאתר ynat

הצהרתו של ראש העיר, איתמר שמעוני, במערכת הבחירות על כוונתו לשים את מערכת החינוך בראש מעייניו, מביאה תוצאות. כאשר הוא נכנס לתפקידו כראש עיר באוקטובר 2013, אשקלון הייתה בשפל הישגי בתחום המתמטיקה ומתחת לממוצע הארצי. בתקופת כהונתו חלה עליה דרמטית בתלמידים שניגשו למבחנים.
שיעור הנבחנים ב-5 יחידות במתמטיקה לפי יישובים המתפרסם כאן ממחיש שוב את הפער העמוק בין מרכז לפריפריה. בממוצע, רק 10% מתלמידי התיכון ניגשים ל-5 יחידות. המובילות הן רמת השרון (25%) והרצליה (24.2%). בדרום מתקשים להגיע לממוצע. מחקר קובע: בוגרי 5 יחידות מרוויחים יותר.

מנגד, הנתונים משקפים פער גדול מול אזור הדרום. כך למשל, מקו אשקלון ודרומה יש רק יישוב אחד (ערד עם 10.05%) שנמצא קרוב לממוצע הארצי. בבאר שבע שיעור הניגשים ל-5 יחידות הוא 8.6%, בדימונה 7.3%, באילת 6.9%, בנתיבות 3.8% וברהט רק 1.5%.

  לאחר ירידה ששיאה בשנת 2012 בה ירדה אשקלון מתחת לממוצע הישראלי, רשמה העיר עלייה מרשימה של למעלה מ65% תוך שנתיים מה שהביא את העיר לשיא חדש מאז שנת 2010 בשיעור התלמידים בעיר הלומדים 5 יחידות במתמטיקה. מגמת שיפור מרשימה זו מביאה את אשקלון לעקוף ערים מאשכול חברתי-כלכלי גבוה ממנה כמו תל-אביב ויהוד. העלייה זו מזכה את אשקלון במקום של כבוד בין הערים המצטיינות של ישראל אשר מציגות מגמת שיפור ראויה לחיקוי.

במחוז הדרום של משרד החינוך מבהירים: "הנתונים משנת 2014 מוכרים לנו היטב וזו אחת מהסיבות שהובילו ליישום התוכנית הלאומית לקידום המתמטיקה, שאת תוצאותיה נראה בעוד כשנתיים. יש לציין כי נתוני 2014 הם חלק ממגמה של שיפור, שהחלה בשנת 2010. כבר בשנת הלימודים הנוכחית ניכרת עלייה של פי שלושה במספר לומדי 5 יחידות לימוד ביחס לשנת 2014. פתחנו השנה מגמות ללימוד 5 יח"ל במתמטיקה בבתי ספר שבהם לא לימדו את המקצוע בהיקף כזה, ובנוסף פתחנו מסלולים להרחבת הכשרה למורים למתמטיקה. אנו מעודדים תלמידים ומעוררים בקרבם את תחושת המסוגלות. היום רבים מהם יודעים שלא צריך לפחד ממתמטיקה ושאפשר אפילו לאהוב את המקצוע. אנחנו מגוייסים לתהליך ותומכים בתלמידים ובמורים ככל שנדרש".

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה