בגלל הקסאמים: נכה צה"ל מאשקלון יקבל סיוע לדירה במרכזלוחם שהוכר כנכה עקב מחלת נפש שהתפתחה בשירות, טען שמגוריו באשקלון מחמירים את מצבו. משרד הביטחון התנגד, ביהמ"ש נחלץ לעזרתו
מתוך אתר פסק דין

 בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב קבע לאחרונה שעל משרד הביטחון להעניק הלוואת סיוע לנכה צה"ל הסובל ממחלת נפש, כדי שיוכל לעבור למרכז הארץ מביתו באשקלון. השופטת מיכל אגמון-גונן הסכימה שירי הרקטות מרצועת עזה מחמיר את מצבו.

העותר הוכר לפני 23 שנים עם 70% נכות בעקבות התפרצות מחלת נפש במהלך שירותו כלוחם ביחידה קרבית. לאורך שנים העניק לו אגף השיקום במשרד הביטחון טיפולים רפואיים שונים, בהם טיפול תרופתי-פסיכיאטרי, טיפולי רפואה משלימה ושלוש שעות יומיות של מלווה צמוד. כמו כן הוענק לו סיוע ברכישת דירה באשקלון.

עם התגברות ירי הרקטות לכיוון יישובי הדרום אחרי השתלטות חמאס על רצועת עזה ביקש העותר לעבור למרכז הארץ. ב-2008 הוא מכר את הדירה וביקש לקבל סיוע ברכישת דירה חלופית בטענה שהמצב הביטחוני מחמיר את מצבו הנפשי. אבל פניותיו הרבות למשרד הביטחון לא נענו, ולמעשה עד היום הוא לא רכש דירה.

ב-2013 הוא הגיש באמצעות עו"ד תמר סיון עתירה שמטרתה לחייב את משרד הביטחון לסייע לו ברכישת דירה חדשה, להגדיל את שעות הליווי, ולממן עבורו טיפולי רפואה משלימה נוספים.

מנגד טען עו"ד אלון לוי-ליטן בשם משרד הביטחון, שלפי הנהלים התובע היה זכאי לסיוע רק ברכישת דירה ראשונה. לעניין שעות הליווי נטען שהעותר סירב לעבור בדיקה רפואית שתאשר כי הוא זקוק להן.

בתגובה טען העותר שסירב לעבור את הבדיקה מכיוון שהיא אינה רלוונטית – מדובר בבדיקה רפואית-פיזית, בעוד שהבעיה שלו היא בכלל נפשית. בנוגע לביקורת שמתח משרד הביטחון על השימוש שעשה בכספי מכירת הדירה באשקלון, העותר טען כי השתמש בכספים כדי להחזיר את הלוואות הסיוע שניתנו לו – כך שניתן לראות בו כעת כנכה צה"ל שרוכש דירה ראשונה ועל כן זכאי לסיוע.

השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן ציינה שבאופן עקרוני משרד הביטחון צודק בטענתו שהעותר מיצה את זכויותיו כרוכש דירה ראשונה. אולם לטעמה המשרד לא התנהל כראוי כאשר לא השיב לפניותיו עם הודעתו על כוונתו למכור את הדירה ולעבור למרכז. היא קיבלה את הטענה שהתובע היה חייב לעבור דירה בשל החמרה במצבו הנפשי עקב ההסלמה בדרום, וקבעה שההתעלמות מפניותיו הייתה מחדל מצד משרד הביטחון.

על כן ולנוכח העובדה שהחזיר את רוב ההלוואות שניתנו לו, נקבע שיש להכיר בו כמי שזכאי לקבל הלוואת סיוע ממשרד הביטחון כאילו היה נכה צה"ל מחוסר דיור.

בנוסף קיבלה השופטת אגמון-גונן את טענת העותר, שלפיה בדיקה פיזית לא מתאימה לקביעת זכאות לתוספת שעות ליווי במקרה שלו, והורתה לכנס ועדה הרפואית שתכלול פסיכיאטר לדיון חדש בעניינו. המדינה חויבה בהוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 15 אלף שקל.

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה